Úvod > bydlení > Pohroma malíře amatéra

Pohroma malíře amatéra

Rubrika: Stavíme...    Vyšlo:
Publikováno v titulu Domov | Ročník 2005 Číslo 11
Autor:    foto Alax
Pohroma malíře amatéra

Většinou z úsporných důvodů se stále větší počet lidí vydává na dráhu malířů pokojů - amatérů. Přestože trh nabízí stále dokonalejší barvy i nářadí, výsledek této aktivity vás může značně rozladit.

Vymalování interiérových stěn si vyžádá značné množství energie, času a koneckonců nejde ani o lacinou záležitost. Z toho důvodu vás rozladí, když výsledek vypadá žalostněji než stará malba. Tato situace může nastat i v případě, že jsme volili bílou barvu stěn. Jaká jsou nejčastější nemilá překvapení?

KDYŽ OMÍTKA PADÁ NA HLAVU
Možná se vám to taky stalo. Vymalovali jste, ale jakmile nová malba zaschla, zpozorovali jste na ní praskliny a po několika dnech vám její kousky možná začaly padat na hlavu. K olupování nového nátěru nemusí docházet pouze v objektech, které pamatují první republiku nebo dokonce císařství, ale i v téměř nových domech. V jejich případě dochází ke zmíněnému jevu z několika důvodů. Velmi často se tak stává, pokud jste použili příliš hustý nátěr.
Může se tak ale stát rovněž v případě, kdy jste již na stěnách svého domova odmítli šetřit a na plochu ošetřenou standardním nátěrem jste bez provedení penetrace použili kvalitnější přípravek než při předchozích malováních. Ten má sice větší krycí schopnost, ale také je náročnější na podklad. Pokud mu ho nepřipravíme pomocí důkladného omytí stěn a penetrace, dochází k popraskání a olupování nátěrové hmoty.
Nepotěší nás ani v poradnách prodejen s malířskými a natěračskými potřebami. Většina odborníků vám řekne jediné: Olupující malbu je třeba v celé místnosti oškrábat a znovu vymalovat. Nepomůže ani útěcha, že pokud budete nátěr odstraňovat s citem, vyhnete se štukování. Tato představa vás naopak vyděsí. Cože, teď, když je byt dokonale uklizen, opět začít malovat? Někdy na druhý pokus ani nezbývá čas - Vánoce jsou na krku, přijede návštěva apod. Pak se možná nabízí ještě jedno řešení, ale opravdu pouze provizorní. Poškozenou malbu opatrně odstraníte. V malířských potřebách zakoupíte speciální stěrkovací prostředek (například Unif lot) a plochu, kterou jste zbavili olupujícího se nátěru pomocí delší špachtle opatrně vystěrkujete. Po zaschnutí nerovnosti obrousíte jemným smirkovým papírem. Posledním krokemje přetření „retušovaného" místa nátěrovou hmotou, kterou jste místnost vymalovali. Úspěch této první pomoci však do značné míry záleží na šikovnosti vašich rukou. Jde ale skutečně pouze o dočasné řešení. Je jen otázkou času, kdy k popraskání malby a jejímu olupování dojde na jiném místě stěny či stropu. Odstranění nepovedeného nátěru a opětovné vymalování vás prostě nemine.
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama