Úvod > bydlení > Co skrývají sezónní výprodeje

Co skrývají sezónní výprodeje

Rubrika: Šetřit se nevyplácí    Vyšlo:
Autor:    Foto: SXC
Co skrývají sezónní výprodeje

Blíží se konec letní sezóny, což znamená například to, že se teplota vzduchu začne postupně snižovat. To nejspíš mnozí z nás neocení, ale tiše zatnou zuby, protože spolu s tím přicházejí i velké slevy na všechno sezónní zboží.
 
Letní sezóna není totiž jen sezónou krátkých rukávů a sukní, ale třeba i grilování, koupání a zvýšené četnosti pobytu venku. K létu tedy neodmyslitelně patří třeba zahradní nábytek, terasy, grily a grilovací náčiní i rozličné druhy bazénů.

 

 

Hurá za slevou
V nejbližších týdnech můžeme očekávat, že ceny výše zmíněných produktů začnou dramaticky klesat. Na slogany typu „všechno musí pryč“ či „vyprazdňujeme sklady“ začneme narážet na každém kroku. Je již několikaletou tradicí, že koncem jakékoliv sezóny bývají poněkud plnější parkoviště u nákupních center a obchodních domů. Marketingový tlak se na vás valí ze všech stran a je velice těžké mu nepodlehnout.

 

 

Slevy z opačné strany
Je ale opravdu nákup se slevou v rámci sezónního výprodeje výhodný? To už záleží na úhlu pohledu. Zboží v akci sice koupíte „výhodně“, což znamená, že vám jeho kupní cena připadá nižší, než skutečná hodnota, kterou mu vy osobně přisuzujete. Na druhou stranu však cena tohoto zboží zpravidla dramaticky poklesne již v okamžiku, kdy si ho zakoupíte.
 
Přičtěte k tomu ještě fakt, že sezónní zboží schováte přes zimu na půdu nebo do garáže, kde se na něj bude až do začátku následujícího léta prášit. Přitom mu ale poběží záruční lhůta - ta je ze zákona obvykle dvouletá, takže polovinu záruky v podstatě zahodíte. Kvůli tomu pak například nemusíte včas objevit případné skryté vady. A navíc můžete produkt nevhodným skladováním i znehodnotit. Kvůli vlhkosti ve sklepě zplesniví nebo jej třeba v garáži rozkoušou hlodavci.

 

 

Jdeme si koupit slevu
Další problém spočívá v tom, že si lidé zboží ve slevě často kupují pro samotnou slevu, nikoliv kvůli přínosům, které pro ně toto zboží může mít. Jinými slovy: kupujeme zbytečnosti jenom proto, že jsou levné. Vždy se tedy před koupí něčeho hodnotnějšího do domácnosti poraďte se všemi jejími členy, zda danou věc využijete (logicky se neraďte, pokud se jedná o dárek).
 
Staré a laciné
A aby byl výčet negativ úplný, uvědomte si, že prodejci vyprodávají zboží zejména z toho důvodu, že se jej chtějí zbavit. Mnohdy to dělají opravdu proto, že by rádi vyklidili sklady pro zboží na další sezónu. Často je ale jejich počínání zcela pragmatické – bojí se, že by dané zboží příští rok neprodali ani za „likvidační“ cenu, protože už by zkrátka nebylo moderní a „in“. Přijdou jiné výrobky, novější, lepší, které nebudou cenově příliš převyšovat ty starší. Pro zákazníka, který nakupuje v sezónním výprodeji, to pak může znamenat, že utratí relativně hodně peněz za zastaralé věci.

 

 

Nákupy s rozmyslem
Ale abychom nebyli pouze negativističtí: pokud jste dočetli tento článek až sem a stále vás od nákupu v sezónních výprodejích neodradil, jděte do toho. Když na podzim „v akci“ objevíte bazén nebo gril, který už dlouho sháníte, a máte jej přes zimu kde skladovat, kupte jej. Můžete si být téměř jistí, že na začátku příštího léta lépe nekoupíte.
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama