Úvod > bydlení > Jak na kuchyňské váhy

Jak na kuchyňské váhy

Rubrika: V kuchyni…    Vyšlo:
Autor:    Foto: dualit.com, appliancist.com, ETA, elektroplaneo.cz, levne-domacispotrebice.cz
Jak na kuchyňské váhy

Vývoj techniky postupuje neustále kupředu, a nejinak tomu je v oblasti potřeb do domácnosti. V následujícím článku se zaměříme konkrétně na kuchyňské váhy. Jaké mají hospodyňky (a hospodáři) možnosti v této oblasti?
 
Jen málo kuchařů a kuchařek vaří tzv. „od oka“. Často je pro správnou realizaci receptu potřeba přesný poměr ingrediencí, a právě tehdy přichází na řadu právě kuchyňské váhy. Většina lidí (nostalgiky nepočítaje) si už nejspíše nepamatuje klasické hokynářské váhy se závažím, jež v upravené podobě dodnes používají chemici, a které se v symbolice používají pro znázornění spravedlnosti (soudní moci). Taková zařízení dnes nalezneme často v obchodech a kavárnách stylizovaných do vzhledu první republiky.

 

 

Mechanické x digitální
Potom jsou tu samozřejmě klasické mechanické váhy se stupnicí. Ty však nejsou stále tak přesné jako váhy elektronické s digitálními displeji, které poslední dobou začínají zabírat stále větší procento trhu. Drtivá většina digitálních vah má kapacitu pět kilogramů, což vystačí na výrobu domácích porcí v podstatě čehokoliv i pro tu nejrozrostlejší rodinu. Menší domácnosti mají na výběr i alternativu v podobě tříkilogramových vah.

 

 

Výhody přesného vážení
Rozsah stupnice ale není tím, co digitální přístroje odlišuje od jejich mechanických sourozenců. Jejich největším přínosem je nepoměrně lepší přesnost vážení – digitální váhy totiž váží s přesností až na jeden gram! To se hodí nejen těm, kteří by rádi pekli či vařili až dogmaticky podle receptu, ale také lidem závislým na přísné dietě, případně těm, kteří si při výživě potřebují z jakéhokoliv důvodu měřit kalorie. Snad jen „vážiči“ šafránu nebudou spokojeni, ale těch je menšina (a svoje vybavení již nejspíše mají).

 

 

Naprogramujte si hodnoty
Dietetici, ať už zdravotní či estetičtí, pak nejspíše sáhnou po další úrovni váhy, a sice po váze programovatelné. Vybrané přístroje totiž zvládnou na displeji zobrazit kupříkladu hodnoty (kilo)kalorií nebo obsahu cholesterolu či určitého prvku pro různé druhy vážených potravin. Takový přístroj pak často jednoduše nastavíte tak, aby zobrazoval součet hodnot ve výše uvedených oblastech pro konkrétní kombinaci ingrediencí. Naprosto přesně se tak například dozvíte, jakou energetickou hodnotu má váš oblíbený koláč.

 

 

Naučte se dovažovat
U některých typů vah nemusíte měřit na gramy, ale lze přepínat i na mililitry. Velice praktická je funkce dovažování. Pokud rádi pečete (a nejspíše ano, jinak byste si nekupovali váhu), měli byste u vašeho vybraného přístroje zkontrolovat možnost této funkce. Ta spočívá v tom, že přesně zváží jednotlivé ingredience umístěné v jedné míse. Máte tak třeba zváženou mouku a potřebujete pokračovat v pečení odměřením přesného množství cukru? Žádný problém, váhu s mísou naplněnou moukou vynulujete a poté do ní přisypete cukr.

 

 

Dbejte na praktičnost
Při koupi váhy hleďte nejen na krásu designu, ale především na jeho praktičnost. Mnohé váhy se skleněným povrchem mohou být vzhledově velice atraktivní, ovšem pokud na skle začnou ulpívat otisky prstů, estetické potěšení dlouho nevydrží. Pro někoho může být výhodou i možnost používání univerzálních baterií (například tužkových). Pokud výrobce nabízí pouze možnost speciálních akumulátorů, zjistěte si, jestli má v portfoliu i akumulátory náhradní, a případně za jakou cenu (v poměru k ceně váhy) je nabízí.

 
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.

Levné povlečení pro tebe!
V obchodě Tvoje povlečení najdete hladké bavlněné povlečení, oblíbené mikrokrepové a krepové povlečení, které nemusíte žehlit, flanelové povlečení i luxusní saténové povlečení.reklama