Úvod > bydlení > Jak kombinovat barvy v interiéru II.

Jak kombinovat barvy v interiéru II.

Rubrika: Jak na barvy v interiéru    Vyšlo:
Autor:    Foto: Bigbeadlittlebead.com, Worldpress.com, atticmag.com, Akzo Nobel, Dailyhomedecorating.com, Digsdigs.com, Frenzedwaters.com, Homeanddecor.net, Slim69.com, Whicdn_com
Jak kombinovat barvy v interiéru II.

V minulém díle jsme začali možnostmi kombinování barev pomocí barevného kruhu, v čemž budeme pokračovat i dnes a povíme si i o dalších způsobech.
 
Square schéma
Toto schéma nazývané též čtvercové je podobné tetradickému. Vychází totiž z tzv. pravidelné tetrády, což je čtveřice barev rovnoměrně rozmístěných na čtvrtinách kruhu po 90 °. Je to velmi agresivní a odvážné barevné schéma, které vyžaduje dobré naplánování a citlivý přístup k vzájemným vazbám. Toto řešení vypadá lépe, když upřednostníme jednu barvu a ostatní ze čtveřice maličko potlačíme.

 

 

Achromatické schéma
Při řešení interiéru v achromatických barvách používáme pouze „achromatické“ barvy – tedy bílou, černou a šedou v různé sytosti.

 

 

Neutrální schéma
Toto oblíbené a někdy až fádní řešení kombinuje neutrály: hnědou a její pastely a další odstíny.

 

 

Neutrální i achromatické schéma perfektně vypadá s doplňkovou barvou.

Použijeme tedy jedno z těchto schémat (achromatické nebo neutrální), které doplníme o jednu či více pestrých barev dle našeho vkusu a konkrétní nálady. Získáme tak mnohem živější vzhled interiéru.

 

 

Podobně fungují i tzv. kontrastní dvojice
V tomto případě máme na mysli jednu barvu neutrální nebo achromatickou a pestrou (například bílá s modrou).  Jde o velmi jednoduchou, ale přesto efektní metodu. Kdo chce vsadit na jistotu, je toto správná volba. 

 

 

Multi- color schéma
Při této metodě použijeme všechny barvy z kruhu. Ideální je, když jde o kombinaci barev stejné sytosti – všechny použité odstíny by se měly vyznačovat stejnou decentností nebo pestrostí. Většinou se jedná o jemné a lehce našedlé pastely nebo naopak syté a zemité barvy – například tmavá červená s jedlovou zelenou nebo ostružinová s rezavohnědou, ale najdeme i divočejší variace.

 

 

To ale není vše. Existují i modifikovaná schémata. Mezi ně patří:
 
Modifikovaná triáda
Je to opět trojčlenné schéma, rozložení však není do tvaru trojúhelníku, ale jde kombinace tzv. obkročmo dokola kruhu.

 

 

Komplementární triáda
Toto schéma je opět kombinací tří barev. Ladíme komplementární barvy doplněné o barvu, která je přesně mezi nimi na barevném kruhu. Např. komplementární žlutou a fialovou doplníme o červenou.

 

 

Tetradické schéma z minulého článku lze rozdělit ještě na dva typy:
 
Obdélníkovou tetrádu
Jedno z nejnáročnějších schémat tvoří v barevném kruhu obdélník. Musíme klást důraz na to, aby se z výsledku nestala změť barev. Nejvhodnější je, když jednu barvu vyzdvihneme a ostatní tři použijeme jako doplňky. 

 

 

Dvojkomplementární
Barvy v tomto případě přiléhají těsně vedle sebe a jsou doplněny o protilehlé v kruhu. Kontrast mezi nimi je tedy nejjemnější.
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama