Úvod > bydlení > Nechte si zkontrolovat kotel před zimou

Nechte si zkontrolovat kotel před zimou

Rubrika: Technika v bytě    Vyšlo:
Autor:    Foto: heizungslager.net, werkspot.nl, vaillant.cz, SXC
Nechte si zkontrolovat kotel před zimou

Kontrola kotlů je jednou z činností, která by měla být prováděna doslova s železnou pravidelností. Měla by být v osobním zájmu majitele, bez ohledu na to, jaký typ paliva jeho domácí jednotka spaluje, a mělo by k ní docházet dobrovolně, tedy bez ohledu na jakákoliv státní opatření. Kotel je vhodné nechat zkontrolovat nejlépe před sezónním uvedením do provozu, tj. v průběhu září, nejpozději října.
 
Podívejme se nejprve na povinnosti, které už nějakou dobu ze zákona vyplývají podnikatelům vlastnícím jiné objekty než rodinné domy a objekty určené k rekreaci, k nimž se jistě řadí i někteří z našich čtenářů. Od roku 2007, kdy byl novelizován zákon č. 406/2000 Sb., je pro majitele kotlů stanovena povinnost nechat své topné zařízení zkontrolovat odborníky. Přesná pravidla tohoto nařízení jsou určena jeho prováděcím předpisem – vyhláškou č. 276/2007 Sb.

 

 

Pravidelně či jednorázově
Kotle rozlišujeme podle výkonu. Ty do 20 kW žádnou oficiální kontrolu nepotřebují, další kategorie se pohybuje mezi 20 a 200 kW, poslední potom od 200 kW výše. Indikátorem pro další dělení kotlů je druh paliva, které spalují. Rozlišujeme kotle na pevná paliva, kapalná paliva a plyn.
Jak tedy zákon rozlišuje povinnosti majitelů podle výkonových kategorií? Kontroly dělíme na jednorázové a pravidelné. Jednorázová kontrola platí pro majitele kotlů mezi 20 a 200 kW o stáří 15 let, jež se pokládá za dobu životnosti kotle. Pravidelné kontroly se pak týkají výkonných zařízení nad 200 kW a zde už se ve většině případů nejedná o kategorii, která by zajímala drobné živnostníky. Přesto však: plynové kotle v této kategorii se musí kontrolovat minimálně jednou za 4 roky, ostatní minimálně jednou za 2 roky.

 

 

Berte ohled i na doporučení výrobce
Kontrola kotlů v rodinných domech a soukromých (nepodnikatelských) rekreačních objektech závisí hlavně na konkrétním typu kotle a na jeho výrobci. Někteří výrobci podmiňují pravidelnou každoroční kontrolou odborníka záruku na své zařízení. Zajišťují si tím i to, že když se náhodou s jejich výrobkem něco stane, jsou tzv. „z obliga“.
Kotle je třeba kontrolovat i kvůli pojištění domu. Pokud na kontroly nedbáte a potom kvůli špatnému otopnému zařízení vyhoříte, může se stát, že vám vaše pojišťovna nenahradí škodu kvůli vaší vlastní liknavosti.

 

 

Bezpečí za pár stovek
Kontrola kotlů přitom není zase tak drahá – cena se běžně pohybuje v řádu stokorun. Samotnou kontrolu můžete spojit s prohlídkou komína, která je na rozdíl od revize kotlů povinná i pro majitele rodinných domů. Kominík by k vám měl přijít dvakrát ročně, nejlépe před topnou sezónou a po ní.
Například plynový kotel byste si měli nechat prohlédnout alespoň jednou za rok. Bez ohledu na to, že na první pohled nevypadá jako porouchaný. Jistě víte, že nedokonalé hoření produkuje CO, tedy pro lidské tělo škodlivý oxid uhelnatý, který způsobil již mnoho úmrtí. A to za těch pár stovek ročně nestojí riskovat.
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama