Úvod > bydlení > V pohodě na vodě

V pohodě na vodě

Rubrika: Na návštěvě    Vyšlo:
Publikováno v titulu Domov | Ročník 2006 Číslo 1
Autor:    foto Robert Virt
V pohodě na vodě

Voda je mocný živel a koho jednou očaruje, tomu bude osudem. Stejně tak se stalo i mladým manželům, kteří se rozhodli vyměnit pohodlí městského bytu za domeček na řece. Voda se zde sice skloňuje ve všech pádech, žádný příměr s ní však už neplatí. Zejména ne ten o čase, který plyne jako voda. I když blízká civilizace nedá na sebe úplně zapomenout a občas sem dolehne hluk městského provozu, tady je život poklidný a řeka netečně přehlíží vše, co se děje podél jejích břehů. Jakoby překotnost doby mírnilo samotné vlnění její hladiny.
S břehem je pomocí ocelových konstrukcí spojeno několik desítek plovoucích domů v řadě vedle sebe. Nejsou to ovšem houseboaty, protože ty mají motor a mohou měnit stanoviště, toto jsou tzv. „floating house" neboli plovoucí domy, avšak bez motorů.
Domek je připojen na městské sítě, vypadá jako plující chata a pořizují si ho lidé, kteří milují vodu a nepotrpí si na vysoký standard bydlení. Takovými „vodními squatery" jsou i naši mladí přátelé. „Nejvíce si cením rána, když z vody stoupá hustý opar a líně se válí na hladině, a také možnost v zimě si skvěle zabruslit," říká o výhodách bydlení na vodě paní majitelka. Avšak dříve než si mohli manželé začít naplno užívat svůj splněný sen o vodním světě, museli se trochu poprat s jeho původní podobou.

ÚCTA K TRADICI
Majitelé se chtěli co nejvíce přiblížit tradici zátoky, její atmosféře a historii, která se píše od roku 1957. Zvolili architekta Romana Kleina a interiérovou designérku Alici Kovacs. Oba jsou osobami přímo povolanými. Roman totiž „zachraňuje" věci a materiály ze starých domů a nachází pro ně uplatnění při svých realizacích. Alice má zase skvělý vkus a dokáže sladit historii se současností tak, že na první pohled nerozeznáte, co je nové a co naopak staré.
V době, kdy se přistupovalo k rekonstrukci, bylo vybavení domku jakousi směsicí mnoha prvků a materiálů, často spojovaných s obdobím socialismu. A tak se s potěšením vyhazovaly dělící příčky z umakartu a kazetové obložení stropů z polystyrenu nahradilo původní, pouze dřevoštěpkové podbití, které se natřelo vhodnou barvou.

VĚCI S HISTORIÍ
Nejdříve se ocitnete na venkovní palubě, odkud je na řeku pohled nejkrásnější. Vlivům vody a vlhka odolává modřínové dřevo, ze kterého je paluba zhotovena. V případě deště je možné vodní živel pozorovat z obývacího koutu. Ten je od přední paluby oddělen otočnými dvoukřídlými dveřmi. Zajímavá je skutečnost, že jejich rámy byly kdysi továrními okny. Dnes se natřely červenou barvou a osadily novými skly.
Aby v malém interiéru vznikla iluze většího prostoru a mohly se v něm zároveň oddělit jednotlivé funkční zóny, použila se posuvná dřevěná zástěna, kterou lze v případě potřeby oddělit kuchyň s jídelním koutem od sezení v obývací části.
Architekt elegantním způsobem zasadil kuchyňskou jednotku do malého schovaného výklenku. Spodní díl tvoří starodávná kredenc, na pracovní desku byly použity parkety s vídeňským vzorem. Keramické obkladačky pocházejí z rekonstruovaného měšťanského domu. Něco z vybavení domácnosti tvoří dárky od přátel, jiné vypátrala Alice v různých bazarech. Všechny nápady se rodily postupně a mohlo by se na první pohled zdát, že jsou jednotlivé prvky rozmístěny nahodile. Za zdánlivou ledabylostí se však skrývá promyšlená taktika. Najednou si uvědomíte, že barvy, textury a vzory do sebe zapadají a vytvářejí dokonalou kompozici.

ROMANTIKA VYKOUPENÁ KRVÍ
Nebýt velikých prosklených dveří, interiér domku dnes vůbec neprozrazuje, že za jeho zdmi je voda. „Podlaha se pod vámi rozhoupe jenom, když kolem projíždí větší motorová loď. Ale jen nepatrně," ujišťuje mladá paní. A jaká je odvrácená stránka vodní romantiky? „Snad jenom nálety komárů, ale ty jsou vyváženy bezprostřední blízkostí vody, maximálním soukromím a možností naskočit do člunu přímo z terasy."

Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama