Úvod > bydlení > Jak správně uklidit před zimou…

Jak správně uklidit před zimou…

Rubrika: Technika v bytě    Vyšlo:
Autor:    Foto: SXC, lotsrattan.com, zedomax.com, newageproducts.com, DIY
Jak správně uklidit před zimou…

Zimní období se kvapem blíží a s ním přichází i přemýšlení, jak zdárně zakonzervovat sezónní věci tak, aby bez problémů přečkaly zimu. Úložiště pro zahradní nábytek nebo sekačku už možná máte připraveno, ale je tento prostor opravdu vhodný? Není garáž moc vlhká, nezničí vaše elektrické nářadí mráz, nezreziví kolo uskladněné na půdě? Tyto a další otázky si každoročně klademe, a nad těmi všemi visí nerudovské „kam s ním“.

 

 

Zahradnické vybavení
Podívejme se nejprve, jak zazimovat sekačku, křovinořez a další typicky letní nářadí. Jedná-li se o zařízení poháněné benzínem, je třeba před zazimováním všechen benzín vyčerpat. Není-li to z různých důvodů možné, pak sekačku (křovinořez, zahradní traktor, drtič větví a další podobná zařízení) zapněte a nechte je běžet do té doby, než se palivo spotřebuje. Pokud je olej do zařízení míchán s palivem, vyčerpáte jej společně s ním, jestliže je však na něj určena speciální nádrž, pak je třeba jej naplnit do provozního množství.
 
Elektrické i benzínové nářadí je třeba bez výjimky vyčistit. U benzínových to máte jednodušší, spodek sekačky (nebo mechanickou část jiného nářadí) je možno zpravidla bez problémů vystříkat nebo ručně omýt vodou. Nože elektrických sekaček je lepší před úplným vyčištěním úplně odstranit. V obou případech vyčištěné kovové části dobře osušte.
Jakmile máte tuto proceduru hotovou, umístěte sekačku do provozní polohy na stabilně suché místo, nejlépe někam, kde se co nejméně práší. Jestliže ve vašich technických místnostech nenaleznete bezprašné prostory, pak je nutné sekačku nebo křovinořez řádně zakrýt plachtou či fólií.

 

 

Zimujeme kola
A jak budeme před zimou postupovat u jízdního kola? Nejprve je nezbytné kolo dobře umýt. Sundejte kola, abyste se na rámu dostali všude. Poté odmašťovacím prostředkem vyčistěte silně ušpiněné části, následně vezměte saponát, hadřík a teplou vodu do kbelíku a pečlivě umyjte celý rám. Kola, jsou-li výrazně znečištěná, postříkejte proudem vody z hadice. Nasaďte ráfky, promažte řetěz, lanka a náboje ráfků a kolo uveďte do takového stavu, aby bylo použitelné pro vyjetí. Pokud je třeba, vyměňte lanka či zteřelé pláště.

 

 

Při skladování kola postupujte podobně jako u skladování sekačky. To znamená suché a bezprašné prostředí se stabilní teplotou. Na rozdíl od sekačky, kterou uvádíte do provozní polohy, je kolo lepší prověsit, například na háky nebo lano. To kvůli nižšímu namáhání plášťů.

 

 

Ukládáme zahradní nábytek
Nakonec se podívejme, jak zazimovat zahradní nábytek tak, abychom ho na jaře nalezli nejlépe v takovém stavu, v jakém se nachází nyní, na konci sezóny. Opět je nutná důkladná očista i vysušení a poté uklizení v zahradním domku či garáži, kde není příliš vlhko. Mezitím však nutně musíte dřevěný nábytek naimpregnovat speciálním přípravkem proti pronikání případné vlhkosti. Některé typy dřeva stačí naimpregnovat běžným olejovým nátěrem. Kovový nábytek můžete přes zimu nechat i venku. Dávejte však pozor na doplňky a součásti vyrobené z jiného materiálu. Jestliže máte nový nábytek, u něhož výrobce garantuje odolnost proti povětrnostním vlivům, a tento nábytek vám přes zimu začne „chytat rez“, je to jednoznačně důvod k reklamaci.
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama