Úvod > bydlení > Proč si spoříte málo na důchod

Proč si spoříte málo na důchod

Rubrika: Souvislosti    Vyšlo:
Autor:    Foto: SXC
Proč si spoříte málo na důchod

Možná je vám kolem 40 let. A možná čas od času uvažujete nad tím, jak se asi budete mít v důchodu. Proto je vcelku pravděpodobné, že pro své zajištění ve stáří již něco děláte. Ale asi vás nepotěší, že toho pravděpodobně neděláte dost.
 
Většina z nás má totiž silně iracionální představy o spoření na důchodový věk. Usměvavé babičky z plakátů propagujících penzijní připojištění nás neustále ujišťují v tom, že úspory ve výši pár stovek měsíčně v kombinaci se skvělou podporou od státu vás v budoucnosti perfektně zabezpečí. Nic ovšem není dále od pravdy.

 

 

Plány x výsledky
Vezměte si modelovou situaci. Je vám právě teď 40 let, počítáte s tím, že do důchodu půjdete v 65 letech a do té doby budete ekonomicky aktivní. A dejme tomu, že vám plány vyjdou. Gratulujeme. Ale podívejme se na váš výsledný účet.
 
Šetřili jste si pětistovku měsíčně. Po dobu 25 let. To už by mohla být pěkná částka, budu se mít dobře, řeknete si. Opravdu? Jednoduchými počty dojdeme k tomu, že 25 let představuje celkem 300 měsíců. Pokud každý z těchto měsíců šetříte 500 Kč, dostaneme se na výslednou částku 150 tisíc korun. Možná podotknete, že ve svém uvažování nepočítáme výnosy z fondů a státní podporu. Ale vězte, že právě o tuto hodnotu vaše úspory nejspíše znehodnotí inflace - takže ve výsledku nula od nuly pojde. Inflace funguje tak, že přestože vaše úspory budou mít nominálně hodnotu třeba dvojnásobnou, kvůli postupnému zdražování si za ně ve výsledku pořídíte méně zboží a služeb.

 

 

Co si koupíte za 150 tisíc? Můžete si pořídit nejlevnější nové auto, případně lepší ojeté, zrekonstruovat kuchyni v bytě nebo si zajet na lepší dovolenou. V horším případě si z této částky zaplatíte operaci kloubů nebo léky na churavé zdraví. A výsledky vašeho úsilí za dobu čtvrt století jsou pryč. Jste zase na nule.
 
Další alternativou je, že plánujete utrácet postupně. Budete své úspory brát spíše jako doplněk k financím ze státem vyměřeného důchodu. Dejme tomu, že takovým „přilepšováním si“ utratíte pouhé 3 tisíce korun měsíčně, abyste mohli koupit vnoučatům hračky nebo podpořit jejich studia. Jenže ouha, v tom případě své fondy vyčerpáte za 4 roky a dva měsíce. Takhle krátký důchod si asi nepředstavujete, viďte?

 

 

Zařaďte na 10 %
Nedá se nic dělat, v tvorbě úspor na stáří je nutné zařadit vyšší rychlostní stupeň, pokud tedy ovšem nechcete, aby vás v budoucnu musely podporovat vaše děti. Evropská populace stárne, na budoucí penzisty nebude mít kdo pracovat a tak si budoucí penzisté budou muset pomoci sami.
Obecně se doporučuje šetřit zhruba 10 procent čistého platu po celou dobu ekonomicky aktivního života.  Máte-li 15 tisíc čistého a odkládáte si měsíčně 1 500 korun (chápeme, že to pro mnohé není snadné), za 25 let našetříte 450 tisíc, což už z hlediska jistoty vypadá jako výrazně lepší částka.
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama