Úvod > bydlení > Užijte si retro styl

Užijte si retro styl

Rubrika: Interier    Vyšlo:
Autor:    Foto: shabby-shop.cz, 123rf.com, wallpaperfromthe70s.com, retro-style-dresses.stylesfire.com, Fontini, Restart
Užijte si retro styl

Stále více domácností objevuje kouzlo retro stylu. Mnozí to mají úplně jednoduché – projdou půdu a využijí, co tam najdou. Ostatní se mohou podívat po bazarech a inzerátech a ti movitější určitě dají šanci také designovým studiím, kde se to „vintage“ výrobky jenom hemží.

 

 

Ale není retro jako retro. Nejprve si je musíme rozdělit časově. Zlomovým okamžikem byl pro naše účely rok 1958, konkrétně výstava Expo v Bruselu. Zde se významně proslavili českoslovenští návrháři. Jejich výrobky jsou opět velice ceněné, i když v 90. letech se na ně povětšinou prášilo a bohužel tehdy i mnohé originální kusy zmizely ze světa. Lidé byli často rádi, že se zbavili „socialistických“ pozůstatků.

 

 

Kam za ním
Nicméně v bazarech a na aukcích se dnes výrobky z této doby prodávají. Ať už se jedná o skleničky, vázičky, lampy, závěsy, židle či kredence, jejich cena bude postupem času stoupat. Jestliže si tedy chcete zařídit interiér v retro stylu, doporučujeme to udělat hned teď.
 
Jsou však i tací, co vyznávají retro ještě „retrovatější“. Prvorepublikové výrobky frčí jakbysmet. Základem interiéru ve stylu třicátých let je stylová čistota, dřevo a občas i leštěný kámen. Fajnšmekři sáhnou po nábytku stylu art deco, někdo se spokojí pouze s připomínkou typu cukřenky po prababičce či ručního mlýnku na kávu. Předválečná doba měla rozhodně své kouzlo.

 

 

Retro móda
Poslední dobou se retro styl začíná protlačovat i do módy, zejména pak té dámské. Pin-up modely šatů a plavky z 50. let opět dobývají šatníky mladých dívek. Muži se zase často vracejí k osvědčeným sakům a svetrům s „véčkovým“ výstřihem.
 
Za retro lze dnes nicméně považovat i výrobky a oblečení z 80. a 90. let. Záleží na úhlu pohledu. Obecně se definuje retro jako „navrátivší se nejméně 15 – 20 let starý styl“. Například v severských státech „frčí“ téměř každý rok móda z jiného desetiletí – 70., 80. a 90. léta tam tak v jistém smyslu proběhla ve zkrácené podobě v posledních zhruba pěti letech.

 

 

Proč máme rádi retro
Samotné slovo retro označuje něco, co je zastaralé, nicméně se (alespoň u některých skupin lidí) opět vrací do centra zájmu. Někdo se k retro věcem vrací čistě z nostalgie, jiný z rezignace na nejnovější design. Záměrně zde nepíšeme „moderní“ design, on je to totiž spíše design postmoderní. Někteří lidé preferující retro (na úkor novinek) bývají často zklamáni tím, co vytváří současní designéři, a vrací se do světa osvědčeného. Mají pocit, že v této oblasti již bylo všechno vymyšleno.

 

 

Většina těch, kteří milují „vintage“ zařízení a doplňky, však něco takového vůbec neřeší. Takové věci kupují jen a pouze z toho důvodu, že se jim líbí. Vezměte si například jeden z prvků retra – retro umění. Jde o populární umění (zkráceně pop art), které vznikalo ve 40. – 60. letech. Pojem pop art se u nás vžil pro umění Warhola či Liechtensteina, nicméně díla v tomto stylu, která dnes obdivujeme jako retro, se poprvé objevila za druhé světové války – známé a oblíbené jsou například motivační plakáty americké armády. Retro umění je lidmi často vyhledáváno pro svoji zdánlivou nedokonalost – tedy v porovnání s moderním počítačovým tiskem.

Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama