Úvod > bydlení > "Maskáč" a jeho království

"Maskáč" a jeho království

Rubrika: Design    Vyšlo:
Autor:    

Jak lze z vesnického domku starého 80 let vykouzlit moderní nápadité bydlení, napovídá interiér architekta Luďka del Maschia. Žije tu společně se ženou Simonou a třemi dětmi.
Základní vize přestavby celého domku byla jasná: Simona s Luďkem, kterému neřekne nikdo jinak než „Maskáč", chtěli žít v domě, který bude vycházet z jednoduchých a logických řešení. Celý interiér měl nejen čistě působit, ale být i snadno udržova-telný při rušném provozu pětičlenné rodiny. Navíc Luděk del Maschio není rozhodně příznivcem povrchních módních trendů a zajetých konvenčních postupů. Distancuje se nejen od nejr ůzněj ších dekorativních pozlátek, ale obejde se i bez klasických obkladaček v koupelně nebo kuchyni.

DVĚ PŘESTAVBY
Dům ve vsi kousek od Zlína si zatím za svůj život prošel dvěma zásadními přestavbami. První proběhla v devadesátých letech, záhy poté, co si jej Maschiovi koupili za pětasedmdesát tisíc korun. Tehdy pomáhali Luďkovi spolužáci z vysoké školy - společně zbourali některé příčky, čímž se dům prosvětlil a v dispozici vznikla nová kuchyň s jídelnou a pokoj pro tehdy malou, dnesjiždospěloudceru Lucii. Čas běžel dál, narodily se dvě další děti - Barbara a Martin - a prostor si pochopitelně začal nárokovat další úpravy.

KRIZOVÝ BOD
Stále však nezbýval čas něco měnit - Luděk se věnoval naplno práci ve studiu Overal, kde mu Simona, původním povoláním fotografka, pomáhá. Impulsem k několik let odkládané rekonstrukci se nakonec stala havárie vodovodního rozvodu v domě. „Snažili jsme se domek ještě trochu prosvětlit a jakoby zevnitř vyhladit," vysvětluje Luděk del Maschio. „Dispozice se oproti původnímu stavu nijak radi-
kálně neproměnila. Největší změnou bylo zrušení sklípku, vybudování celkem prostorné koupelny s přímým vstupem na zahradu a přesun kuchyně jakoby do středu dispozice," pokračuje Luděk.

HLAVNĚ RYCHLE
Rekonstrukce byla vzhledem k potřebě minimalizovat čas přestavby realizována především suchým způsobem. To znamená, že na
pořad dne přišly nejen sádrokartony, dřevo-štěpkové vrstvené podlahy a dřevoštěpkové příčky, ale i posuvné stěny z polykarbonátu nebo cementové lakované stěrky místo obkladů doplněné trochou skleněné mozaiky a tvrzeného skla. „Příčky v domě jsou víceméně ze všeho," upřesňuje Luděk del Maschio. „Z OSB desek, sádrokartonu, lexanu, plynosilikátu… Na převážně posuvné dveře jsme použili sendvič z hliníku a nehořlavého polypropylenu."

CEMENTOVÁ KRÁSKA
V koupelně se Maschiovi koupou v plechové vaně zapuštěné jednou provždy do hydroizolační stěrky. Stejnou cementovou stěrkou, ale s lakováním, jsou ošetřené i koupelnové zdi. Voda po nich stéká jako po skle. Netradičním pojetím se vyznačují i úložné prostory v celém domě. Objevili byste je nakonec pod vyvýšenou částí podlahy, kde se ukrývají nejrůznější zásuvky a kontejnery. Ostatní věci ukládá rodina za posuvné barevné nebo naopak poloprůhledné dveře polico-vých skříní nebo šaten vybavených převážně regálovými typovými systémy.

DOKONALÁ KUCHYŇ
Královnou posuvných dveří je ale nakonec stejně kuchyně. Skrytá za nimi může zůstat i třeba neuklizená pracovní deska, a tak má tato místnost vždycky šanci působit čistě a úhledně. Navrhnul ji Luděk a nutno přiznat, že včetně zabudovaných spotřebičů působí opravdu velkolepě. Vyrobena je především z LTD („lamino") desek a částečně z lakované MDF (dřevovláknité) desky. Na první pohled vás zaujme výrazná páková baterie značky Gessi. Madla několika posuvných dveří jsou z obyčejných hliníkových profilů.

SOUKROMÝ RÁJ
Rozdělení místností určili rodiče velmi logicky - oni a nejstarší dcera sdílejí pokoje v klidové zóně v podkroví, dvě menší děti mají společný pokoj v přízemí. Odtud je kousek do kuchyně, obýváku i na terasu nebo do zahrady. Poklidná prostorná zahrada, která leží ve dvorním traktu, přechází do lesa a je zakončená potokem. „Takže vlastně vůbec nevadí, že domek leží v bezprostřední blízkosti celkem rušné komunikace," uzavírá tvůrce i spokojený obyvatel domku Luděk del Maschio.
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama