Úvod > bydlení > Originální (nejen) nábytek z palet

Originální (nejen) nábytek z palet

Rubrika: Interier    Vyšlo:
Autor:    Foto: Homedesignfind, Inhabitat, 3.bp.blogspot.com
Originální (nejen) nábytek z palet

Přepravní palety (v našich luzích a hájích nazývané jako europalety) mají jednu nespornou výhodu: standardizované rozměry. I proto nedávají spát designérům, kteří je skupují a potom z nich vyrábějí originální vybavení domácnosti. Na některé z těchto počinů se nyní podíváme.
 
Nejprve se můžeme nechat inspirovat a deskami z palet klidně pobít celou zeď. Originální řešení je oproti jiným vcelku levné, stačí jen trocha šikovnosti a invence. Palety na zdi mohou navozovat industriální dojem, ale zároveň i útulný obývací pokoj, který bude jedinečný i díky nepravidelnosti.

 

 

Myslíte si, že obložením jedné zdi paletovými deskami vyčerpali návrháři své tvůrčí schopnosti? Ale kdepak! Kdo se nebojí, může si postavit z palet rovnou celý dům, nebo třeba chatičku či kůlnu na dříví. Na internetu naleznete inspirace více než dost.

 

 

Počiny designérů ale často mohou sloužit i jako předloha pro kutily. Výrobky z palet si totiž často můžete zhotovit sami, jste-li alespoň průměrně zruční. Například tu máme zajímavou postel do dětského pokoje. Jenom pozor, aby vám z výsledného produktu netrčely hřebíky. Doporučujeme při stavbě pokud možno hřebíky odstranit a nahradit vruty do dřeva.

 

 

Při práci s paletami se představivosti meze nekladou. Šikovný pán (ale i paní) domu z nich může vyrobit třeba originální sestavu nábytku. Při ceně zhruba 100 až 120 Kč za paletu vás například taková sedačka či konferenční stolek vyjde v porovnání se standardními produkty mnohem levněji. A navíc, jak opakujeme už po několikáté, budete originální.

 

 

Přesuňme se nyní do kuchyně. I zde můžete použít palety. Myslíte si, že palety se hodí maximálně jako provizorní stůl pro řemeslníky na stavbě? Vyvedeme vás z omylu následujícím obrázkem. Další fotografie pak ukazují zajímavé možnosti skladování nádobí a potravin v kuchyni.

 

 

V anglosaských zemích existuje pro výše uvedené terminus technicus: upcycling, tedy upcyklace. Jestli vám to připomíná recyklaci, nejste daleko od pravdy. Upcycling totiž znamená „opětovné používání obyčejných věcí pro neobyčejné účely“. Jestliže máte jiné nápady, jak „upcyklovat“ výrobky, které by ostatní vyhodili, neváhejte se o ně s námi podělit v diskusi!


 
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama