Úvod > bydlení > Jak neupadnout do finanční tísně

Jak neupadnout do finanční tísně

Rubrika: Souvislosti    Vyšlo:
Autor:    Foto:SXC
Jak neupadnout do finanční tísně

„Vám se to lehko povídá,“ řeknou si ti z vás, kteří mají hluboko do kapsy. „Zkuste si chvíli žít na našem místě a pochopíte, co je to bída.“ Věřte však, že do kolotoče půjček, leasingů a hypoték se při troše nepozornosti může dostat téměř každý. Ale téměř každý se jim také může vyhnout. Je třeba dodržovat určitá pravidla, pro něž se vžilo sousloví finanční gramotnost.

 

 

Podle Wikipedie je finanční gramotnost „schopnost číst, analyzovat a spravovat osobní finanční podmínky, které mají dopad na materiální zajištění jedince“. Finančně gramotný je tedy ten člověk, který zná hodnotu peněz, ví, kolika penězi (měsíčně) disponuje, kolik musí zaplatit za povinné měsíční platby jako je nájem či inkaso a kolik si tedy může dovolit utratit za nadstandard.
Bohužel ne každý je u nás finančně gramotný. Například podle výzkumu společnosti STEM/MARK pro Ministerstvo financí a Českou národní banku z roku 2010 si pouze 60 procent lidí odkládá měsíčně nějaké peníze na nenadálé události.

 

 

Když supervýhodné je značně nevýhodné…
To by však nebylo to nejhorší, protože odkládání peněz není disciplína, kterou by si v Česku vzhledem k výši platů mohl dovolit každý. Ono to totiž v praxi často není o tom, co si kdo dovolit může nebo nemůže, ale co si dovolit chce. Potom slyšíme o případech nezodpovědných lidí i z našeho vlastního okolí, kteří si koupili drahou televizi nebo mobil na splátky, ale přitom jim dům padá na hlavu, a to mnohdy i doslova. Ale když oni v reklamě říkali, že se splácením není problém. Odložte si splátky na později, splácejte pouze 1 500 měsíčně za auto, 300 měsíčně za mobil… Zdánlivě supervýhodné nabídky ovšem často někde skrývají velké ALE. A takové ALE pak mnohdy končí návštěvou exekutora.

 

 

Půjčujte si pouze na nezbytné věci
Pravidlo číslo jedna tedy zní: půjčujte si jen na nezbytné věci, a i to pouze v případě, že na to máte. Pokud se vám pokazila lednička, bohužel si budete muset koupit novou i za cenu splátek, to dá rozum. Bez ledničky se dnes žít nedá. Pokud se vám však pokazila televize a na novou nemáte, tak se prostě budete muset smířit s tím, že teď nějaký čas televizi mít nebudete. Pamatujte si, že cestu do zkázy obvykle lemuje myšlenka „však já ty peníze navíc někde seženu“.
 
Naučte se číst
Pravidlem číslo dvě je: pozorně si čtěte celé smlouvy, a to i za cenu toho, že je často kvůli jejich složitosti budete číst velice dlouho. A ty, na něž si musí vzít lupu i ti z vás, kteří mají za normálních okolností dobrý zrak, ani číst nezačínejte, a navíc, v žádném případě je rozhodně nepodepisujte. Čím menší je písmo, kterým je smlouva napsaná, a čím delší je smlouva, tím větší je dle našich zkušeností pravděpodobnost, že je součástí ujednání nějaká „bouda“. Pak se taky může stát, že podepíšete něco, co vás později bude mrzet. Za televizi v ceně 10 tisíc dáte tisíců hned třicet a podobně.
 
Čtení podmínek jakékoliv smlouvy je nezbytné i v případě, že finanční ústav, od kterého si půjčujete, nabízí výrazně nižší úrok než konkurence nebo na první pohled podezřelé výhody. Uvědomte si, že jste-li něčím dlužníkem, chce na vás vždy něco vydělat, jinak by vám nepůjčil. A to platí vždy, ať je jak chce seriózní. Serióznější věřitelé započítají svůj výdělek do úroků, ti neserióznější do skrytých poplatků.

 

 

Na půjčky s rezervou i finančním poradcem
Pro to, abyste se nedostali do kolotoče půjček, je nutné půjčovat si pouze v případě, že jste schopni vytvořit si nad limit splátek a vašich pravidelných měsíčních výdajů ještě určitou finanční rezervu, kterou pokryjete několik splátek v případě náhlého výpadku příjmů. Jestliže si půjčujete vyšší částky, například splácíte byt, může být řešením zařídit si pojištění neschopnosti splácet. Rozhodně si také „nenasekejte“ více dluhů najednou, jestliže se vám to přece jen podaří, je dobré najít si renomovaného finančního poradce, který vám dluhy zkonsoliduje do jedné fixní částky, kterou pak budete splácet jednomu ústavu. Často vám díky tomu, že celé věci detailně rozumí, bude schopen vyjednat i lepší podmínky.

 
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama