Úvod > bydlení > Lampy podle japonského vkusu

Lampy podle japonského vkusu

Rubrika: Technika v bytě    Vyšlo:
Autor:    Foto: captivatist, bestingnesting, smow, vitra, japantrendshop, crafty, 2.bp.blogspot.com
Lampy podle japonského vkusu

 

Papírové lampy jsou poměrně známým bytovým doplňkem nejen v Japonsku, ale i u nás. Mnoho českých prodejců nabízí více či méně povedené kousky. Zkusme se však podívat na původní netradiční, a přitom velmi vkusné lampy přímo z rukou japonských designérů. Jejich výtvory se totiž liší od toho, co známe z Evropy – typická je hlavně nápaditost, jednoduchost a celková odlehčenost.

 

 

Jedním z hlavních představitelů tzv. Akari Light Sculptures (papírových lamp Akari) byl uznávaný japonský sochař a designér Isamu Noguchi žijící v letech 1904–1988. Ačkoliv Noguchiho nápad papírových lamp Akari pochází již z padesátých let minulého století, neotřelý vzhled jeho výtvorů slouží i dnes jako inspirace pro design moderních dekoračních lamp.

 

 

A co jsou vlastně Akari Light Sculptures zač? Slovo „akari“ pochází z japonštiny a znamená světlost a odlehčenost, což jsou vlastně hlavní charakteristiky těchto dekoračních svítidel. Akari lampy se vyznačují svou lehkostí – není divu, když roli hlavního materiálu hraje papír. Kromě toho jsou všechny lampy ručně vyráběné.

 

 

Při vytváření lamp jejich autor využil kombinace tradičních technik s moderními tvary. Z Noguchiho dílny pochází více než sto různých uměleckých kousků – lze si vybrat mezi lustry, stojacími nebo stolními lampami. Ať už však zvolíte jakýkoliv typ, Akari lampy vám vždy pomohou vytvořit útulnou a pohodlnou atmosféru, a to v libovolné místnosti. Kolekce Akari lamp se totiž vyznačuje univerzálním a nevtíravým designem, který se hodí téměř kamkoliv.

 

 

Noguchiho papírové lampy Akari je možné sehnat také v České republice, i když ceny nejsou právě nezanedbatelné. Pokud však toužíte po něčem více „českém“, může vás jistě oslovit například kolekce českých papírových retro svítidel Lumira od návrhářky a umělkyně Ireny Vlachové.

 

 

Název kolekce Lumira vznikl kombinací křestního jména autorky a latinského ekvivalentu pro světlo (čili lumir). Kolekce Lumira obsahuje téměř třicet jednotlivých uměleckých kousků, a to jak lustrů, tak stojacích lamp. Zvláště povedené jsou lustry, kde se autorka inspirovala někdejšími produkty a zároveň uplatnila požadavky současného designu. Při vytváření papírových lustrů pracovala Vlachová především s různými geometrickými tvary a také s nápaditými kombinacemi barev. Kolekce tak působí hravě a zábavně.

 

 

Ačkoliv je Noguchiho vytříbený design nenahraditelný, inspirací pro zkrášlení interiéru mohou být i následující velmi zajímavé výtvory. Výhodou papírových lamp je, že svou dekorační funkci plní nejen za tmy, kdy pomocí světla zvelebují danou místnost, ale díky své zajímavé podobě i ve dne.reklama