Úvod > bydlení > Topení na dálkové ovládání

Topení na dálkové ovládání

Rubrika: Technika v bytě    Vyšlo:
Autor:    Foto: Siemens, automatedhome.co.uk, guim.co.uk, climote.ie
Topení na dálkové ovládání

Už nějakou dobu se setkáváme s pojmem digitální domácnost. Její nedílnou součástí jsou mimo jiné i rozličné způsoby vytápění, které lze ovládat dálkově. Jaké jsou v této oblasti možnosti?
 
Dálkové ovládání topení je v zimním období velice praktická záležitost. Představte si, že se vracíte domů po týdnu z hor. Až na místě, když si chcete dát horkou sprchu, si ovšem uvědomíte, že je vlastně nejprve nutné byt rozehřát. V takovém případě byste se nejspíše nejraději vrátili do vytopeného auta.
 
Následně si představte situaci, kdy v třeskutých mrazech přijedete domů… a máte teplo. Tato představa už naštěstí pár let není nereálná, ovšem vyžaduje určité investice. Ty se vám však bohatě vrátí. Na dálku si totiž zatopíte, jen když to opravdu potřebujete, a tak ušetříte spoustu peněz za energie. Když zrovna nejste doma, můžete nechat topení temperovat třeba na 14 – 15 stupňů. A těsně před příjezdem si dům vytopit třeba na 21 stupňů. Jak je to možné?

 

 

Ovládejte termostat mobilem…
Do vaší domácnosti lze zakoupit termostat, který můžete ovládat mobilním telefonem. V základní verzi dostanete zařízení pro regulaci teploty vybavené GSM modulem, díky němuž komunikuje právě s mobilem přes obyčejnou GSM síť. Ač se traduje, že GSM síť (2G) brzy skončí a bude nahrazena novější 3G sítí, v reálu si na konec GSM počkáme ještě deset i více let. Proto se do GSM termostatu stále vyplatí investovat. Dáte za něj do pěti tisíc korun a ušetří vám tisíce korun ročně díky individualizované regulaci.
Topení s GSM modulem můžete ovládat prostým prozvoněním, které je zdarma, případně zasláním SMS zprávy v určitém tvaru na určené číslo.

 

 

…mobilem přes internet…
Vlastníte-li smartphone, tedy chytrý telefon (což je dnes již docela pravděpodobné), případně tablet, můžete si dopřát luxus ovládání topení prostřednictvím speciálních aplikací určených pro regulaci topení na dálku. Jejich princip je jednoduchý, tedy pokud máte to správné vybavení. Podmínkou je totiž speciální termostat napojený na webový server, přes který bude váš mobil komunikovat s vaším domem.
 
Taková komunikace se pak nemusí využívat pouze pro dálkové ovládání vytápění, ale například i pro ovládání světel v domě či žaluzií na okně. Tímto způsobem lze občas rozsvítit nebo zhasnout i v průběhu dovolené či jiného delšího pobytu mimo domov, aby si potenciální zlodějíčci nikdy nebyli jisti, kdy jste a kdy nejste doma.

 

 

…nebo od počítače
Na obdobném principu jako ovládání smartphonem funguje i dálkové ovládání přes počítač. K tomu se využívá speciální program pro systémy Windows nebo Mac, přičemž termostat, napojený na vaši domácí Wi-Fi síť, od takového programu přijímá instrukce. Rozhraní programu se samozřejmě liší výrobce od výrobce. Stačí se svým notebookem najít libovolnou Wi-Fi síť a po připojení na internet naprogramovat domácí topení třeba z druhého konce světa.

Najdete nás na Facebooku: Facebook
Dřevěná okna a vchodové dveře KOLOVRAT Ostrava
Dřevěná okna, eurookna a vchodové dveře v regionech Ostrava a Opava

Dřevohliníková okna Pražák
Kvalitní dřevohliníková okna šetří energii, jsou elegantní, vysoce odolná a téměř bezúdržbová. Ideální volba pro nízkoenergetické a pasivní domyreklama