Úvod > bydlení > Velký obývák, velký problém?

Velký obývák, velký problém?

Rubrika: Šetřit se nevyplácí    Vyšlo:
Publikováno v titulu Domov | Ročník 2006 Číslo 1
Autor:    foto Jaroslav Hejzlar, Vasta nábytek, Home Style, Alax
Velký obývák, velký problém?

Garsonky a malometrážní byty vůbec, zdá se, začínají být minulostí a prostornost bydlení má při výběru stále důležitější slovo. Trendem jsou velké místnosti, vzdušné, nezatížené praktickými věcmi - ty se účelně schovávají v šatnách, komorách… Jednou z nejdůležitějších je obývací pokoj, kde se rodina setkává, kde odpočívá, kde se baví. Jak tento pokoj vyřešit, když máme to štěstí, že jeho rozměry jsou třeba sedmdesát metrů čtverečních?

ZACHOVAT PROSTORNOST
Sedací souprava - nejvýraznější a nejdůležitější vybavení obývacího pokoje. Je-li velký, musí být také velká, klidně pro deset nebo dvanáct lidí. Měla by být opravdu pečlivě zvolená s tím, že dobré provedení je důležité i ze zadního pohledu. Trend totiž velí umístit ji nejlépe do prostoru, nikoli ke zdi, aby za ní vznikl průchod nebo místo na nízký kus nábytku. Sedací souprava je nejdůležitější. Zbývající vybavení je v porovnání s ní méně výrazné, v prostoru už pak vyniká nejvýš elektronika - domácí kino, reproduktory, velkoplošná obrazovka… Do pokoje pak, co se nábytku týče, by měla přijít už jen nízká sestava, knihovna (určená pouze pro knížky, ideálně o hloubce 20 cm), malé skříňky na uložení elektroniky (standardní už je hloubka 40 cm) nebo jídelní stůl se židlemi. Místnost nesmí být zahlcena, obývací pokoj už dávno není určený k ukládání věcí.
Velkému obývacímu pokoji naproti tomu neublíží například krb, který je samosebou také velký. Je možné jej proti stěnám barevně zvýraznit nebo si vyhrát při jeho stavbě s nejrůznějšími nikami, které mohou být nasvětlené... K takovému výraznému krbu ovšem patří i pěkné a výrazné krbové náčiní.

BAREVNÉ NUANCE
Celkové barevné pojetí obývacího pokoje je velmi důležité a mělo by být promyšleno dopředu s ohledem na budoucí rozmístění nábytku. Zatímco stropy jsou podle posledních trendů zásadně bílé, barvou je vhodné zvýraznit stěny, u nichž stojí nábytek nebo rohové soupravy a sety. Barva, která je budoucím „obyvatelům" nejbližší, se pak promyšleně opakuje v celé místnosti: například na kusovém koberci (opticky rozšiřuje prostor), na polštářích poházených volně na sedací soupravě, aby nepůsobila sterilně, v doplňcích, v obrazech na zdech. V podobě lehkých motivů se zvolená barva může opakovat i na textiliích, jejichž základní barva je ideálně světlá, krémová.

KLID A POHODA
Tendence je, aby obývací pokoj, kde rodina tráví volný čas, celkově barevně působil tlumeně - klidně. Klasické záclony, závěsy nebo těžké a všezakrývající ubrusy jsou už dávno přežité, nahradila je vzdušná záclo-novina, která propouští světlo, a dekorační „šály" na jídelních stolech.
Co se týče podlah ve velkých prostorech a tedy i v obývacím pokoji, upouští se od světlých materiálů. Trendem jsou tmavé dřeviny - například exotický merbau nebo třešeň, které dobře kontrastují se světlým nábytkem z javorového dřeva, světlé kůže
nebo textilie. Tmavá podlaha dá světlému nábytku vyniknout a působí luxusně.

HRA SVĚTEL
Lustr? Dnes už je překonanou záležitostí minulého století. I v tak velké místnosti má stropní světlo jen malé uplatnění - například nad konferenčním stolkem. Místnost by totiž měla být důmyslně spíš nasvícena než osvícena. Jednotlivé zdroje mohou být buď zabudované a pak zvýrazňují určité partie nebo detaily místnosti a jejího vybavení. Nebo jsou v podobě volně stojících lamp potřebným světelným zdrojem třeba vedle sedací soupravy nebo jako tlumené doplňkové světlo, které přisvěcuje prostor při sledování televizní obrazovky. Pokud se jedná o jiné možnosti, které ovlivňují světlo v místnosti, je žádoucí využít prosklené plochy.
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama