Úvod > bydlení > Šetříme, ale moc nám to nejde

Šetříme, ale moc nám to nejde

Rubrika: Auto - moto    Vyšlo:
Autor:    Foto: SXC
Šetříme, ale moc nám to nejde

Běžná česká domácnost podle výzkumu společnosti Ipsos Tambor neušetří téměř nic. Celých 20 procent domácností vůbec nic a další třetina si odloží maximálně tisícovku měsíčně.Jenže na druhou stranu jsme schopni utrácet za věci, které nutně nepotřebujeme. Návyky českých spotřebitelů jsou tristní. Na nový smartphone sice často mají (byť na splátky), ovšem kvalita potravin u nás dlouhodobě nestoupá (neboť poptávka určuje nabídku).

 

 

Proč šetřit…
Je nutné, aby každý zrevidoval rozpočet své domácnosti a podíval se, na čem se dá ušetřit a na čem se naopak ušetřit nedá, ale šetří se na tom zcela neoprávněně. Snaha ušetřit by ovšem celkově být měla – a to hlavně kvůli nenadálým událostem, které vás v životě mohou potkat, jako úraz, nemoc nebo ztráta zaměstnání (i když to poslední bohužel v posledních letech nelze příliš považovat za nenadálou událost).
Spořit byste měli i na důchod – poslední penzijní reformou totiž stát předpokládá proaktivitu občana v těchto záležitostech. Ale dostatečně to nezdůrazňuje, což může u mnoha lidí vést ke katastrofálnímu životnímu standardu v pozdějších letech.

 

 

Šetření na správném místě
Jak jsme již uvedli - na potravinách se příliš šetřit nedá. Lidé, kteří škudlí na stravování, zpravidla ani žádný důchod nepotřebují (což zní možná drsně, nicméně blíží se to realitě). Již několik studií prokázalo vazbu stravy na zdraví člověka a několik dalších studií upozorňovalo na strašnou kvalitu jídla v našich řetězcích, zejména pak na nejlevnějších úrovních. Pokud budou čeští spotřebitelé nadále kupovat škrobový a vodový jogurt za tři padesát a cibuli v akci za 2 koruny, podepíše se to na jejich zdraví.
 
Pravidlem by se v oblasti potravin mělo stát spíše nakupování menšího množství kvalitního zboží, než většího množství zboží nekvalitního. Ruku na srdce, kolik se toho u vás zbytečně vyhodí? Ideální je psát si jídelníček s přesným rozvržením surovin a nekupovat nic navíc. Kvalitní zboží vyhledávejte referencemi známých nebo různých výživových poradců, ostatně média se jimi poslední dobou jen hemží. Nechte si poradit, ale zároveň ověřujte.

 

 

Vratné investice
Dalším pravidlem by mělo být přestat utrácet za spotřební zboží a začít investovat. Například do snížení energetické náročnosti vlastního bydlení. Ano, pro běh ekonomiky je i nákup spotřebního zboží, například elektroniky, důležitý, ostatně, ne nadarmo se slovo spotřebitel stalo synonymem občana. Ovšem spotřebovávat zrovna vás osobně nikdo nenutí, pokud na to nemáte.
 
Můžete ušetřit za vodu, elektřinu i za plyn. Ovšem do takového typu šetření musíte většinou investovat. Abyste ušetřili něco vody, kupte si perlátor na kohoutky, k úsporám ve spotřebě elektřiny pak stačí nakoupit LED žárovky s nízkou spotřebou (poněvadž klasické „úsporky“ většinou dlouho nevydrží), no a pro ušetření plynu budete muset sáhnout do kapsy nejhlouběji, nainstalovat nová okna a zateplit fasádu a střechu. Všechny tyto investice se vám však časem vrátí. Navíc na ně stát poskytuje dotace.

 

 

Ušetřené peníze si můžete ukládat na spořicí účet, kde jsou chráněny proti inflaci a mohou sloužit jako „peníze pro strýčka Příhodu“ – když vám vypoví služby lednička nebo potřebujete neočekávaně peníze na drahé léky. Další peníze byste si měli odkládat na dlouhodobé účely, tedy do různých forem spoření (například stavební spoření nebo penzijní fondy), ale lze je také investovat, například do nemovitostí, akcií nebo zlata.
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama