Úvod > bydlení > Už jste vyzkoušeli nábytek z papíru?

Už jste vyzkoušeli nábytek z papíru?

Rubrika: Interier    Vyšlo:
Autor:    Foto: Alax.cz, Made-in-germany.cz
Už jste vyzkoušeli nábytek z papíru?

Teď si možná někteří z vás myslí, že budeme vyrábět dětské pokojíčky pro panenky. Ne ne, nábytek z papíru může být i „velký“ pro dospělé. Zatímco v zahraničí je tato záležitost zcela běžná a u mladých lidí velmi oblíbená, u nás se prosazuje jen velmi pozvolna. Co všechno si můžeme z papíru pořídit, za kolik a jaké jsou hlavní (ne)výhody?
 
Obří obývací stěny zabírající půlku místnosti, masivní komody a sedací soupravy. Tak si nejspíš většina z nás pamatuje nábytkové zařízení z dob našeho dětství. Naštěstí je tento trend již minulostí a dnešní doba tíhne k praktickému, mnohdy až minimalistickému stylu.

 

 

Pro koho je vhodný papír?
Kouzlo papírového nábytku ocení kdokoliv, ale zpravidla to bývají zejména studenti či mladí lidé, kteří si zakládají svou první domácnost – často společné studentské bydlení. Hodnota papírového nábytku je také důležitá pro ekologicky (a vlastně v řadě případů i ekonomicky) smýšlející lidi, pro které je cenné recyklovatelné využití kartonových celků, čistá přírodnost a celková úspora materiálu oproti nábytku klasickému.

 

 

Co z papíru?
Odpověď je velmi jednoduchá – téměř cokoliv. Kromě míst, která jsou vystavena vodě (linka, nábytek v koupelně) se dá z papíru vyrobit prakticky všechno. Krásné jsou sety pro děti, poličky, nejrůznější designové stojany, úložné regály, ale výjimkou nejsou ani postele či skříňky. Často se papírový nábytek vyrábí i zakázkově, tedy přesně dle našich představ a přání.

 

 

Výhody:
 nízká váha – nedocenitelný bod jak při běžném užívání, tak zejména při stěhování. Jednotlivé kusy nábytku prostě složíme, naložíme a odvezeme. Žádná složitá demontáž, žádné šrouby, jednoduché, rychlé, stoleček do jedné ruky, postel do druhé – báječné pro studenty
 ojedinělý design – zejména mladí lidé ocení originalitu, neokoukanost, jinakost papírového nábytku. Prostě něco, co se zcela vymyká všední mase.
 ekologický prvek, ochrana přírody – papírový nábytek bývá nejčastěji vyráběn z nebělených kartonových desek, tedy z čistě přírodních, 100% recyklovatelných surovin – bez chemie.
 snadná montáž – kdo si už někdy koupil klasický nábytek a odmítl pomoc odborníků tuší, jak zdlouhavé může být dumání nad sadami vrutů, šroubů a matic s jedním malým imbusovým klíčkem. Papírový nábytek se většinou skládá jednoduše a po zapadnutí několika dílků do sebe máme hotovo.
 cena – pokud nebudeme vybírat v designových kouscích, či si přát nějaké speciality na míru, dá se domácnost vybavit papírovým nábytkem za velice slušné peníze. Například postel seženete už od 1500 Kč (životnost udává výrobce minimálně 10 let), skříňku od 1000 Kč, atd., tudíž pro mladé opět ideální i vzhledem k ceně.

 

 

Nevýhody:
 pozor na děti - papírový nábytek nabízí krásné kousky i pro děti – opět bezvadná a bezpečná varianta (lepší je padat na roh papírového než dřevěného stolu), jen je potřeba dětem důkladně vysvětlit, že se jedná o papír…
 údržba – zapomeňte na tekuté přípravky, stačí prachovka a otírání suchým hadříkem. I když tento bod by se asi hodil i do výhod…
 zacházení – životnost udávají výrobci minimálně 10 let, ale je velmi důležité uvědomit si, že se prostě jedná o papír. Takže opatrně na vylité skleničky, dodržovat nosnost nábytku, nehoupat se na židlích, zkrátka pozorně číst pokyny výrobce. I sebelepší nábytek z papíru je stále z papíru…
 
Jak vidíte, není se čeho bát. Pokud máte byt, ke kterému se nějaký ten papírový doplněk hodí, nebojte se netradičního oživení. A pokud máte doma dítko, které uvažuje o odletu z hnízda, nechte se inspirovat…


Mohlo by se hodit


reklama