Úvod > bydlení > Jak vybrat správný stůl

Jak vybrat správný stůl

Rubrika: Interier    Vyšlo:
Autor:    Foto: Flickr, Decorat-ion, Officehomefurnitures, Minimaltrends, Monroestbistro, Furnimagz
Jak vybrat správný stůl

Výběr správného stolu není tak jednoduchý, jak by se na první pohled mohlo zdát.  Je mnoho faktorů, které mohou (a měly by) ovlivnit naše rozhodnutí – tak třeba výška stolu, umístění šuplíků, materiál, ale i barva.
V tomto článku se zaměříme na dva druhy stolů do domácnosti a kanceláře – pracovní (psací) stůl a konferenční stolek. Na první se podíváme zejména z hlediska funkčnosti a praktičnosti, na druhý pak z estetického a designového hlediska.

 

 

Parametry pracovního stolu
Nejprve se zaměřme na pracovní stůl. Stále více lidí pracuje z domácí kanceláře, nicméně i když se mezi ně nepočítáte, jsou následující řádky s největší pravděpodobností určeny i pro vás – vždyť většina domácností vlastní počítač!
 
Výška stolu by měla být pokud možno úměrná výšce uživatele. Podle nařízení vlády o ochraně zdraví při práci je minimální výška prostoru pro nohy 60 cm, nicméně pracovní deska by měla být ve výšce 70 cm pro muže a 65 cm pro ženu průměrné výšky. V některých materiálech se udává jako ideální výška pracovní desky 71 – 78 cm. Stůl by měl mít zkrátka takové rozměry, aby se u něj dalo sedět rovně, se zády i nohama kolmo k zemi.
Může se stát, že se u pracovního stolu během dne vystřídá více uživatelů různé výšky. Pro tyto případy nabízejí některé firmy specializující se na výrobu kancelářského nábytku stoly s nastavitelnou výškou desky, respektive výsuvnými nohami, jejichž rozsah se může pohybovat od 60 do 90 cm výšky podle vzrůstu uživatele a konkrétního využití stolu.

 

 

Pokud jde o barvy, doporučují se spíše neutrální odstíny typu bílé, hnědé, šedé či černé, případně můžete zvolit pastelové barvy. Příliš ostré a křiklavé barvy rozptylují pozornost a dlouhodobě se na ně špatně dívá. Rozhodně by pak povrch měl být matný. Od lesklého se totiž odráží světlo, které může komplikovat práci. 

 

 

Povrchová úprava stolu by měla být taková, aby materiál v případě polití vodou či jinou tekutinou tuto tekutinu nevsakoval, ale byl snadno čistitelný. S tím souvisí i další doporučení – rozhodně se vyplatí koupit tvarově co nejjednodušší stůl pro snadný úklid (např. stírání prachu) – vzhledově sebekrásnější stůl je neprakticky, má-li spoustu různých zákoutí a výstupků, které v případě potřeby vyčistíte pouze s velkým úsilím. Konkrétní materiál je pak už na osobním zvážení každého uživatele. Každému se líbí a hodí do interiéru něco odlišného.

 

 

Jak na konferenční stolky
A podobné principy platí i pro ony slíbené konferenční, tedy přesněji odkládací (v angličtině i kávové) stolky. Ty by se výškově, materiálově i vzhledově měly hodit minimálně k sedačce, kterou máte v obýváku. Také zde ještě více než u pracovního stolu platí zásada kvalitního povrchu v kombinaci se zaoblenými rohy – hlavně pokud máte v rodině malé děti.

 

 

Po designové stránce se ovšem konferenčním stolkům meze nekladou. Lze koupit jakékoliv od ratanových (špatně se čistí) přes skleněné, dřevěné a kovové až třeba po jednotlivé solitérní kusy vyrobené ze slisovaných novin či tenisových míčků. U těchto dvou posledně jmenovaných bychom opět pochybovali o praktičnosti, nicméně na návštěvách jistě zanechají (nějaký) dojem.

 

Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama