Úvod > bydlení > Jak si užít domácí kino

Jak si užít domácí kino

Rubrika: Technika v bytě    Vyšlo:
Autor:    Foto: asia.cnet, SXC, Acerbis, pioneer.eu
Jak si užít domácí kino

Chcete-li si pořídit domácí kino, máte v porovnání s lety předchozími výrazně více možností. Domácí kino, to už zdaleka není jen televize s DVD přehrávačem a pět plus jedním reproduktorem. Jak tedy na to, abyste mohli do ,,kina“ třeba jen v pyžamu…
 
Možná přemýšlíte, čím byste své rodině udělali radost na Vánoce. A možná byste rádi sáhli po léty osvědčené klasice – domácí elektronice. Pokud to vaše finanční možnosti dovolují, můžete zkusit domácí kino.
Výrobci televizí se snaží překonat konkurenci kvalitou, výkonem, přidanou hodnotou i cenou, z čehož těží jedině zákazníci. Setkat se tak můžete se supertenkými obrazovkami, značkovými online videopůjčovnami, přístupem k internetovým službám typu YouTube nebo Facebook i stále sofistikovanějšími a ekologičtějšími technologiemi, z nichž jsou vyrobeny obrazovky.

 

 

Nejen trojrozměrný obraz bývá někdy doplněn světelným, barevně ladícím okrajem, jenž vystupuje z televize ze všech stran. Příkladem budiž technologie Ambilight společnosti Philips. Pokud jste fandy HD audiovizuální techniky, rozhodně volte OLED obrazovky. Získáte věrnější barvy, ovšem proklamovaný ekologičtější provoz je zde vyvážen náročnější výrobou.
Standardně požadujte od své televize HDMI a USB konektor pro připojení různých typů zařízení včetně Blu-Ray přehrávačů, externích disků či celých počítačů, z nichž pak kromě filmů a hudby můžete pouštět třeba svoje fotky z dovolené nebo domácí video. Před koupí doporučujeme ověřit si kompatibilitu s různými formáty.

 

 

Jako zobrazovací zařízení však lze kromě televize použít i video projektor. Projektory už dávno nejsou jen prostředky pro firemní prezentace a „slajdy“ v Power Pointu. Dnešní zařízení tohoto typu zvládají Full HD rozlišení (1 920 x 1 080 pixelů) i bezdrátový přenos, nejčastěji pomocí technologie Wi-Fi. Bezdrátový přenos oceníte zejména v případě, kdy z jakéhokoliv důvodu nemůžete nebo nechcete mít v obýváku dlouhodobě natažené dráty, a přesto byste svůj projektor nejraději umístili napevno.

 

 

Před koupí projektoru důrazně doporučujeme zjistit si poměr životnosti a ceny náhradních lamp. Lampy se totiž pohybují v relacích od tisíců až nad 10 tisíc a tudíž není snadné určit, která značka je v dlouhodobém horizontu nákladově nejpříznivější, neboť lampa k jednomu typu může být třeba třikrát levnější než lampa k jinému typu téže značky.

 

 

„Flashku“ s filmovým záznamem však přečte i DVD nebo Blu-Ray přehrávač. A právě ten by měl být další součástí domácího kina. Volte zařízení, které není výběhové, ale odpovídá aktuálním standardům. Rozhodně pak zůstaňte u některé z osvědčených značek, držte se i uživatelských recenzí. Domácí kino by mělo být možné připojit k Wi-Fi, abyste mohli přistupovat k datům uložených například na domácích NAS serverech.
 
Jasná věc jsou kvalitní reproduktory. Neplatí, že je nezbytnou podmínkou pěti až sedmikanálový zvuk (kde může být zejména u pronajatých bytů problém s instalací). I reproduktory označené jako „2.1“ jsou v mnohých případech dostatečně výkonné k tomu, aby dokázaly sekundovat Full HD obrazovkám. Fajnšmekři budou nejspíše volit sloupové reproduktory za desítky tisíc, nenároční uživatelé se ale opravdu mohou spokojit s dvěma reproduktory a jedním subwooferem za pár tisícovek, a nebude to jen z nouze ctnost.
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama