Úvod > bydlení > Kouzlo svícnů

Kouzlo svícnů

Rubrika: Dekorace    Vyšlo:
Autor:    Foto: stelton.cz, jamdecore.cz, retro-obchudek.cz, mirneveselo.com, krasnedrevo.cz, primroseandplum.co.uk, dekoracemartina.cz, walton.dk, amronexperimental.com, obchod-s-darky.cz, rocksaltlamps.com.au, SXC
Kouzlo svícnů

Pomalu, ale jistě se blíží čas vánočních svátků. V této době na nás ze všech stran dýchá vánoční atmosféra a mnozí z nás se snaží „odnést“ si kousek z této vánoční pohody také do svých domovů. Jednou z typických vánočních dekorací jsou bezpochyby svícny, a to jak klasické, tak samozřejmě i elektrické. Vybrat si můžete z mnoha druhů a materiálů od moderních designových kousků až po klasické adventní věnce z chvojí. Ostatně, svícny dokážou útulnou zimní atmosféru významně podpořit...

 

 

Klasické svícny

Původní funkce svícnů spočívala především v zajištění bezpečnosti, tedy ochrany před požárem nebo popálením. Dekorační funkce byla v minulosti druhořadá, v dnešní době si však lidé pořizují svícny převážně za účelem zkrášlení interiérových prostorů. V praxi se můžeme setkat hned s několika typy svícnů – stojanovými, závěsnými či nástěnnými. Taktéž materiály bývají různé. Vybrat si můžete mezi kovovými, dřevěnými, skleněnými, porcelánovými či keramickými kousky.

 

 

Svícny zhotovené z kovu působí spíše svou chladnou elegancí a hodí se do moderně vybavených interiérů.

 

 

Naopak svícny keramické či dřevěné vytvářejí útulnou atmosféru. Vybrat si můžete opět z mnoha druhů. Interiér například velmi dobře zútulní závěsné keramické lampičky na čajovou svíčku, jež díky prořezaným otvorům vrhají ve tmě příjemné stíny.

 

 

Skleněné svícny se zase vyznačují vytříbeností a odlehčeností, kterou dokáží zapůsobit na svého pozorovatele.

 

 

Vánoční klasika

Další důležitou kapitolou jsou svícny vánoční, jež neopomenutelně patří ke sváteční výzdobě. Materiály bývají opět různé. Asi nejklasičtějšími jsou tzv. adventní věnce, sloužící k symbolickému odpočítávání čtyř týdnů adventu. Obvykle proto bývají zdobeny čtyřmi svícemi, přičemž každou adventní neděli se zapaluje další z nich. Věnce bývají zhotovené z chvojí a jiných přírodních i umělých materiálů. Důležité je, aby spolu jednotlivé zdobné prvky ladily a aby věnec jako celek nepůsobil přeplácaně.
 
K doladění vánoční atmosféry pomohou také nejrůznější svícny a svíce s vánočními motivy. Jednoduché svícínky si lze zhotovit i vlastnoručně doma.

 

 

Moderní alternativa

Jestliže vás už omrzely klasické svícny, zkuste se poohlédnout po něčem modernějším, a ještě k tomu i vtipném.

Pokud si například pořídíte svíce od dánského designera Waltona, už nikdy nebudete hledat krabičku od zápalek.

 

 

Nápaditým řešením designéra Amronje je zase nahrazení obyčejné žárovky ve stolní lampě svíčkou.

 

 

Elektrické svícny

V dnešní době se stále častěji využívají svícny elektrické, které představují bezpečnější alternativu svící klasických. Asi nejznámější jsou svícny obloukové nebo pyramidové, jež se používají jako dekorace hlavně během vánočních svátků.

 

 

Solné lampy

Skvělou volbou mohou být také solné lampy – ať už klasické na svíčku, nebo elektrické. Kromě dekorační funkce totiž také prospívají našemu zdraví. Podle některých názorů mají solné svícny pozitivní vliv především na dýchací aparát (zejména astmatiků a alergiků). Vedle toho i kladně ovlivňují náladu člověka – působí například proti depresím.

 

 

Bezpečnost na prvním místě

Při používání klasických svícnů bychom se měli držet hesla „oheň je dobrý sluha, ale špatný pán“. Hořící svíce bychom nikdy neměli nechávat bez dozoru. Nutné je dbát také na jejich lokalizaci – pozor na průvan a umístění v těsné blízkosti záclon či závěsů. Dobrým nápadem také není umisťovat pod svíčku ubrousek (například za účelem dekorace) a pozor i na chvojí, jmelí, šišky apod. Jak je vám jistě známo, oheň a sirky nepatří do rukou dětí, takže hořící svíce je vhodné umisťovat z dosahu dětí a rovněž domácích mazlíčků.
 
Jak již bylo řečeno, elektrické svícny jsou bezpečnější alternativou svícnů klasických. To ovšem neznamená, že je jejich používání zcela bez rizika. Pro používání elektrických svícnů platí stejná bezpečnostní pravidla jako pro jiné elektrické spotřebiče. Častou, k požáru vedoucí chybou je například zakrývání elektrických svící či žárovek nějakou tkaninou. Dbejte také na to, kde a jaké elektrické svícny nakupujete – ty, které pořídíte v tržnici za 25 Kč, nemusejí být právě nejbezpečnější…Mohlo by se hodit


reklama