Úvod > bydlení > Jak si správně posvítit na vánoční pohodu aneb světýlka na stromeček

Jak si správně posvítit na vánoční pohodu aneb světýlka na stromeček

Rubrika: Technika v bytě    Vyšlo:
Autor:    Foto:SXC
Jak si správně posvítit na vánoční pohodu aneb světýlka na stromeček

Kromě vánočních dárků se v této roční době objevují v nákupních košících také světýlka na stromeček. Tato zdánlivě nevinná věc v sobě ovšem může skrývat i jistá úskalí, která se následně projeví pohromou přímo na vánočním stromku. Jak se jim vyhnout…
Těžko říct, odkud se tento zvyk vzal, ale světýlka se na vánoční strom se dávala odnepaměti. Respektive od té doby, co se ozdobený strom začal chápat jako symbol Vánoc, což není ani pět set let. A jen tak mimochodem: letos je to přesně dvě století od chvíle, kdy byl nazdoben první vánoční stromek v českých zemích.

 

 

Elektrické svíčky
Klasické svíčky, které se staly v průběhu těchto dvou set let příčinou mnoha požárů, nahradily v době elektřiny svíčky elektrické se žárovičkami. Vy starší si možná pamatujete dobu, kdy byly hodně moderní svíčky ve tvaru hub (hříbků nebo muchomůrek), což je pro vánoční čas trochu zvláštní symbol, dodnes oblíbené jsou elektrické svíčky ve tvaru svíček voskových.
 
Pozor na kvalitu
Bohužel v posledních letech se lokální požáry začaly objevovat znovu. A nebylo to návratem k voskovým svíčkám. To jen lidé začali obměňovat své dvacet i třicet let staré sestavy světýlek za novější typy, které ale bohužel nebývají zhotoveny v dostatečné kvalitě. Jestliže plánujete koupi vánočních světýlek v letošní sezóně, čtěte dále, abyste se dozvěděli, jak se vyhnout zklamání v podobě jednorázových svíček či nedej bože požáru.
V dnešní době se hodně hraje na ekologickou notu. Proto při rozhodování, jaký typ světel vybrat, dejte raději přednost úspornějším LED žárovkám, které navíc nepraskají, takže déle vydrží. Cena je ovšem samozřejmě trochu vyšší než u klasických žárovek.

 

 

Hledejte český návod
Měli byste také volit světla s českým návodem (oficiálně je povinností výrobce dodávat jej), který obsahuje informace o výrobci, případně i o dodavateli. Velmi důrazně doporučujeme prohlédnout si svíčky předtím, než je koupíte. Především by měl být základem pevný a dostatečně silný kabel, nejlépe s pletenou izolací, pokud na takový vůbec narazíte. Kabel by se neměl nikde lehce lámat, zejména je třeba si dát pozor na přechod kabelu a vidlice do elektrické zásuvky. Měli byste si zkontrolovat také upevnění objímek na světla, ani ty nesmí vypadat, že se na druhý svátek vánoční rozpadnou.
 
Nebojte se reklamace
Nikdy nekupujte svíčky s poškozeným kabelem nebo izolací. Riziko požáru se v takových případech blíží takřka jistotě. Jestliže na poškozenou izolaci kabelu narazíte až při zdobení, v žádném případě nezapojujte světýlka do zásuvky, ale sbalte je zpět do krabice a reklamujte, i kdybyste kvůli tomu museli v předvánočním čase sednout do auta a strpět spousty lidí v obchodech. Bezpečnost a klidné Vánoce za to stojí. I z takových důvodů je lepší chystat stromek a ozdoby na něj s dostatečným časovým předstihem.
 
Ujistěte se také u prodejce, zda lze na daný typ světel koupit náhradní žárovky nebo diody. Byla by přece škoda kvůli jednomu prasklému světlu kupovat celý řetěz. Nekompatibilní světelné systémy raději nekupujte.

Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama