Úvod > bydlení > „Těšíte“ se na další zdražování v roce 2013?

„Těšíte“ se na další zdražování v roce 2013?

Rubrika: Souvislosti    Vyšlo:
Autor:    Foto:SXC
„Těšíte“ se na další zdražování v roce 2013?

To, že v polovině listopadu prošel vládní daňový balíček, znamená, že se od prvního ledna bude opět zdražovat. První odhady říkají, že zdraží prakticky všechno, a to „díky“ výše zmíněné vyšší DPH.Kolik se v důsledku vyšších daní – 15 a 21 procent – vybere navíc do státního rozpočtu – a zda vůbec něco – je však otázkou. Lidé totiž budou stále více šetřit. Různé analytické společnosti skloňují ohledně zdražování různá čísla, nejčastěji zmiňovanou je však částka 83 Kč na občana a měsíc, jindy se mluví o 150 Kč. Průměrná čtyřčlenná rodina tak bude muset najít zhruba 350 až 600 Kč v rodinném rozpočtu navíc. To se může projevit i šetřením na nesprávných místech, jako je kvalita potravin či kosmetiky, sportovní aktivity a podobně.

 

 

Daňový balíček přinese další zásahy do rodinného rozpočtu. Kromě očekávaných (již zmíněná zvýšená sazba DPH) i ty méně očekávané, například zvýšení daně z převodu nemovitosti ze tří na čtyři procenta. Zdánlivě zanedbatelný procentní rozdíl znamená 10 tisíc na každém milionu, a to na ulici nenajdete.

 

 

Současná „pravicová“ vláda se zachovala značně levicově i v dalším kroku – v dani pro bohaté. Sedmiprocentní daň z příjmů navíc se dotkne všech, kteří vydělávají zhruba nad 100 tisíc korun. Podobně se vláda zachovala i vůči „chudším“ OSVČ, kteří nebudou moci tolik využívat slev na dani. Pokud například využijí možnosti daňových odečtů pomocí paušálů, nebudou už moci tyto odečty provádět na manželku a děti.
Pohorší si i pracující důchodci, a to o podstatné částky až v řádu tisíců. Stát tak v podstatě oznamuje seniorům, že jakákoliv aktivita je po dosažení určitého věku nevhodná. Důchodci, kteří pracují, si tak od roku 2013 nebudou moci odečítat základní daňovou slevu 24 840 Kč za rok. Otázkou je, komu z nich se za takových podmínek bude vyplácet pokračovat v práci. Senioři, jejichž jediným příjmem je penze, mohou také spoléhat na to, že na tom budou (opět) o něco hůře – růst důchodů od příštího roku bude zohledňovat pouze třetinu reálné inflace.

 

 

Mimo vládou stanovených pravidel se můžeme „těšit“ například na zdražování povinného ručení, tedy povinného pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou řízením motorového vozidla. Ceny jdou nahoru, ovšem v reklamách a při marketingových akcích se o tom příliš nemluví. Místo toho se zdůrazňuje, co která pojišťovna oproti konkurenci nabízí navíc. Například jde o pojištění proti krádeži vozidla, za něž se dříve muselo připlácet.
Abychom však nebyli pouze škarohlídy – občané České republiky i nadále patří mezi ty, kteří se mají z pohledu celosvětového průměru velmi dobře. Doporučujeme tedy, abyste při utrácení udrželi rozum v hrsti a neplýtvali penězi, zároveň však není nutné „škudlit“ každou korunu.
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama