Úvod > bydlení > Jak na mobilní poslech hudby a mluveného slova

Jak na mobilní poslech hudby a mluveného slova

Rubrika: Technika v bytě    Vyšlo:
Autor:    Foto: cdn.pocket-lint.com, dpl-surveillance-equipment.com, tntrade.cz, shoxmini.com
Jak na mobilní poslech hudby a mluveného slova

Mobilní telefony již několik let nejsou pouze prostředky pro volání a psaní „esemesek“. Dávno z pozice univerzálního zařízení nahradily i MP3 přehrávače a jako takové potřebují i kvalitní hudební výstup.

 
Integrovaný reproduktor je pro účely kvalitního poslechu prakticky nepoužitelný a lze jej brát pouze jako nouzové řešení. Většina telefonů ještě nedospěla k tomu, aby do nich byl integrován alespoň průměrně hrající reproduktor. Ostatně, při jejich velikosti to ani není možné. Většinu zvukových výstupů telefonů tedy můžeme hantýrkou klasifikovat jako „šmidlátka“, jejichž zvuk postačí možná tak dorostencům sroceným okolo lavičky v parku.

 

 

Jako jasná alternativa mobilních reproduktorů se tedy nabízejí sluchátka. Ta však nevyhovují všem, neboť „pecky“ mohou při dlouhodobějším poslouchání ničit sluch a velká sluchátka přes uši se mohou zdát nepraktická na přenášení  - a navíc je nelze použít pro sdílení přehrávané hudby z jednoho zdroje.
 
Mnozí výrobci specializující se na mobilní příslušenství proto přešli na miniaturní reproduktory napájené interní baterií či USB kabelem, které se k mobilu dají připojit právě pomocí USB kabelu nebo univerzálního 3,5 mm konektoru. Jejich výhodou je vysoká mobilita, prostorová nenáročnost a v kombinaci s tím přiměřený zvuk, jenž je sice stále kompromisem, ale už v něm lze rozeznat jakési náznaky výšek a basů.

 

 

Ovšem ani ti, kteří hledají vysokou kvalitu přehrávání, nemusí zoufat. Na trhu je možností stále dost. Příslušenství ke „smartphonům“, tedy chytrým telefonům, je v dnešní době velkým tahákem – velcí producenti jej vítají jakožto cenný příspěvek do svého produktového portfolia, zatímco mnozí malí výrobci na něm často staví celý svůj byznys. Konkurence je vysoká a úměrně s tím se zvyšuje právě kvalita. A výběr.
Již nějakou dobu se mluví o tzv. dokovacích stanicích, ale až v posledních dvou letech přichází jejich velký boom. Dokovací stanice je v podstatě reproduktor uzpůsobený pro umístění mobilního telefonu (nebo tabletu), který je občas vybavený rádiovým tunerem, displejem, budíkem…  Zkrátka a dobře konkurence nutí výrobce vymýšlet stále nové a mnohdy i stále šílenější kreace.

 

 

V této oblasti mají nespornou výhodu „jablíčkáři“. Výrobky společnosti Apple jsou totiž pro výrobce příslušenství více než vděčným tématem. Ale ani Android od Google nezůstává pozadu a zcela jistě se v nejbližší budoucnosti můžeme těšit i na větší množství dostupného příslušenství pro mobilní Windows, která chytají druhý dech.

 

 

Mnohé produkty této kategorie nabírají na univerzálnosti vestavěným USB (micro USB) konektorem a 3,5 mm zdířkou, nebo dokonce podporou bezdrátového přenosu prostřednictvím technologie Bluetooth či wi-fi.
Dokovací stanice existují ve všech možných tvarech, velikostech a materiálech, z nichž si vybere jistě každý majitel chytrého telefonu. V prodeji jsou dokonce i „smartphonové“ verze v 90. letech oblíbených přenosných reproduktorových soustav, tzv. boomboxů, které svého času obsahovaly pouze kazetovou mechaniku, v lepším případě i CD přehrávač.

 
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama