Úvod > bydlení > Chcete si pronajmout byt?

Chcete si pronajmout byt?

Rubrika: Náš tip    Vyšlo:
Autor:    Foto:SXC
Chcete si pronajmout byt?

Pronájem bytu je pro mnohé z nás pouze krátkodobým řešením otázky bydlení. Na tento „bezstarostný“ způsob si však lze rychle zvyknout a prožít v nájemním bytě klidně celý život.
Nezávisle na tom, zda investujete do vlastního či do „cizího“, se vždy objeví situace, na které si zkrátka musíte dát pozor. A protože je porovnání kladů a záporů koupě či pronájmu bytu zcela za rozsahem tohoto článku, omezíme se čistě na podnájem. Tedy spíše na to, co všechno musíte udělat, abyste si mohli pronajmout byt a zůstat bez starostí.
 
Realitka ano či ne
Ve větších městech obvykle s hledáním volného bytu nebývá problém. Pokud si chcete ušetřit starosti, můžete využít služeb některé místní realitní kanceláře, která by (samozřejmě za poplatek) měla všechny záležitosti týkající se bytu vyřešit za vás.
Jestliže se do hledání vhodného bytu k pronájmu vrhnete raději sami, můžete se obrátit na některý z četných webů, které nabízejí pronájmy bytů bez realitní kanceláře. Studenti hledající společné bydlení už většinou zřejmě vědí, kam zabrousit – kromě univerzitních webů a specializovaných výměnných stránek na sociálních sítích totiž existují i servery, které se vyloženě na spolubydlení zaměřují.

 

 

Nezapomeňte na prohlídku
Tak, byt už bychom měli, co dál? Je třeba zkontrolovat spoustu drobností, včetně toho, zda je funkční WC či nekape voda v koupelně z kohoutku, což by se vám prodražilo, zejména pokud platba za vodu není obsažena v nájmu (většinový případ). Zkontrolujte také těsnění oken a dveří – ušetříte si následný šok plynoucí z vysoké platby za topení. Pohledem zkontrolujte i stav elektrických rozvodů, stačí se podívat třeba jen na to, jak vypadají zásuvky a vypínače, případně zda nejsou ohořelé či jiným způsobem poškozené.

 

 

Co obsahuje nájemní smlouva
Následně přichází na řadu nájemní smlouva. V té musí být uvedeny smluvní strany, tedy jak pronajímatel, tak nájemce, dále předmět smlouvy, doba trvání nájmu (včetně toho, zda je nájem na dobu určitou či neurčitou), výše nájemného a dalších poplatků a způsob jejich hrazení a nakonec i práva a povinnosti obou zúčastněných stran. Vhodné je ošetřit rovněž problematiku oprav a dalších investic do vybavení bytu. Obě strany nakonec podepíší, že s obsahem smlouvy souhlasí. Vzory smluv najdete na internetu na mnoha místech, ale ne vždy jsou dobře zpracovány. Pokud máte tu možnost, poraďte se raději se zkušenějším známým nebo rovnou s právníkem. Vynaložená tisícikoruna za konzultaci se vám může vrátit dříve, než byste čekali.

 

 

Pojistěte se
Doporučujeme rovněž uzavřít pojištění domácnosti – pokud by totiž došlo k havárii, požáru apod., budete zajištěni proti škodě, kterou jste více či méně svým zaviněním způsobili jak pronajímateli, tak případně i sousedům.

 

 

Trvalý pobyt
Pokud jde o trvalý pobyt, ten má evidenční charakter a s nájmem nemá nic moc společného. Jeho pravidla jsou stanovena zákonem číslo 133/2000, Sb., o evidenci obyvatel, a jsou poměrně benevolentní k nájemci na úkor pronajímatele – stačí na příslušný obecní či městský úřad přinést nájemní smlouvu. Pronajímatel má tak jedinou šanci, jak se nájemníka později zbavit – po vypršení nájemní smlouvy na dobu určitou musí, pokud se nájemníkovi nechce jeho byt „papírově“ opouštět, podat návrh na zrušení trvalého pobytu podpořený důkazem o tom, že nájemníkovi vypršela patřičná práva (například nájemní smlouvou s vyznačeným datem jejího ukončení).
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Dřevěná okna a vchodové dveře KOLOVRAT Ostrava
Dřevěná okna, eurookna a vchodové dveře v regionech Ostrava a Opava

Dřevohliníková okna Pražák
Kvalitní dřevohliníková okna šetří energii, jsou elegantní, vysoce odolná a téměř bezúdržbová. Ideální volba pro nízkoenergetické a pasivní domyreklama