Úvod > bydlení > Naučte se ovládat světlo na dálku

Naučte se ovládat světlo na dálku

Rubrika: Technika v bytě    Vyšlo:
Autor:    Foto: cdn.pocket-lint.com, uncrate.com, nxp.com, assets.inhabitat.com
Naučte se ovládat světlo na dálku

Možná se to stává i vám – pospícháte ráno do práce nebo kamkoliv jinam a zapomenete za sebou zhasnout. Uvědomíte si to až po cestě, ale už s tím nemůžete nic dělat. A celý den se pak u vás doma svítí zbytečně, což je poměrně drahá záležitost, zejména tehdy, když těch světel necháte rozsvícených více…
 
Naštěstí existuje řešení, kterým je možnost ovládání domácích světel dálkově - buďto prostřednictvím počítače nebo pomocí chytrého telefonu. Existuje spousta aplikací, které jsou schopny světly manipulovat, samozřejmě za předpokladu, že je doplníte vhodným zázemím.

 

 

Wi-Fi žárovky
Nejjednodušším způsobem, jak ovládat světla dálkově, je instalace žárovek, které obsahují Wi-Fi modul. Takových žárovek dnes seženete na trhu několik druhů, a to rovnou od několika výrobců. A pokud ne na trhu českém, jistě si vyberete při hledání v zahraničních internetových obchodech.
Žárovky s Wi-Fi modulem jsou sice poměrně drahé, ale praktické, a to nejen v případě, že potřebujete zhasnout zapomenuté světlo. Po propočtech byste ovšem zjistili, že by se vám investice příliš snadno a rychle nevrátila. Wi-Fi žárovky se však hodí i pro jiné příležitosti, například ve chvíli, kdy se nacházíte delší dobu mimo domov (jste například na dovolené), a potenciální zloději začínají vnímat příležitost. Při náhodném rozsvěcení a zhasínání světel po bytě nebudou mít šanci zvenku zjistit, zda se právě v bytě někdo nachází či nikoliv.

 

 

Světelná show
Další výhodou žárovek na dálkové ovládání je často nejen možnost distančního zapínání a vypínání, ale i tlumení a zintenzivňování světla. Navíc lze často přes dodaný software světla rozsvěcovat a zhasínat v určený čas, a proto můžete například „světelnou show“ synchronizovat s budíkem, takže při vstávání budete mít menší pravděpodobnost, že zaspíte. Vypnutí budíku ještě zvládnete, na opětovné zhasnutí světla už musíte vstát.
 
Mnohé LED žárovky s přidanou hodnotou mají tu vlastnost, že u nich lze změnit barvu světla. Váš byt tak může získat zcela jinou atmosféru, kdykoliv si zamanete. Všechny výše zmíněné prvky pak můžete ovládat buďto prostřednictvím domácí sítě ve chvíli, kdy se nacházíte v jejím dosahu, nebo skrze internet v podstatě odkudkoliv.
Aplikace pro ovládání žárovek bývají u většiny výrobců, kteří je nabízejí, dostupné pro operační systémy Android a iOS (produkty Apple). Přístup k žárovkám však můžete mít přirozeně i přímo z počítače.

 

 

Chytrá krabička
Kromě samotných žárovek můžete ovládat i speciální chytrou „krabičku“, která funguje jako motor pro celou vaši digitální domácnost a různé prvky a moduly včetně stmívače či vypínače k ní můžete přidávat. Tato krabička pak funguje jako prostředník mezi vašimi ovladači (počítač, mobilní zařízení) a světelnými zdroji. Zařízení je vlastně miniaturním serverem a kromě světel jím můžete řídit třeba žaluzie nebo topení. Takovými řešeními se zabývá několik specializovaných firem, z nichž některé mají zastoupení i na českém trhu.
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama