Úvod > bydlení > Zdravé posezení u počítače

Zdravé posezení u počítače

Rubrika: Interier    Vyšlo:
Autor:    Foto: hermanmiller.com, officedepot.cz, walyou.com, ergonomicchairpro.com
Zdravé posezení u počítače

Mnozí z nás mají sedavá zaměstnání, která úspěšně konkurují zaměstnáním manuálním, minimálně co se týče výskytu pracovně-civilizačních chorob.
Velkým problémem sedavých zaměstnání jsou potíže s páteří a bolesti zad, ale také obezita a snížená imunita, které jsou způsobeny nedostatkem pohybu. Na muže mají sedavá zaměstnání i jiný dopad, a sice sníženou plodnost.
 
Přehledný trh? Nic moc
Jak se takovým problémům vyvarovat? Jedním z faktorů, které mohou výše uvedeným chorobám alespoň částečně zamezit, je volba vhodné židle, případně křesla, na nichž budeme u počítače sedět. Křesla se vyrábějí z rozličných materiálů, v různých kvalitách, s více či méně pochybnými certifikáty a podobně užitečnými funkcemi. Trh je zde tedy velmi nepřehledný.

 

 

Základem je ergonomie
Především by židle, kterou budete používat pravidelně a často, měla být ergonomická. Ale co to vůbec znamená? Podle odborných zdrojů je ergonomická taková židle, která poskytuje sedícímu potřebný komfort a prvky aktivního sezení za stálé podpory zad.
Ergonomická židle by vám neměla dovolit hrbit se, ale měla by vám udržovat záda přirozeně narovnaná i ve chvíli, kdy si svůj posed neuvědomujete. Samozřejmě, že mnohé ergonomické židle se jako ergonomické jenom tváří. Proto je vhodné konkrétní židli před koupí důkladně vyzkoušet, případně si na ni najít recenze na internetu od jiných uživatelů (pokud je ovšem naleznete).

 

 

Obecně řečeno…
Na ergonomické židli byste měli mít opřena úplně celá záda. Židle by měla mít výšku buďto stavitelnou nebo takovou, která bude určena přesně pro vaše potřeby. To znamená, že byste při sedu na ní měli mít boky i kolena v pravém úhlu. Jiný úhel je pro lidský posed nepřirozený a tudíž nevhodný – projevil by se dříve nebo později na vašem zdravotním stavu.
Radíme vybrat si židli podle vlastního uvážení, tedy takovou, která vyhovuje vám. Pokud vám vyhovuje kůže, kupte si kůži, ale vězte, že v parném letním dni se ke svému sedacímu nábytku nejspíše přilepíte. Židle by měla mít spíše prodyšný potah a ani tvrdý, ani měkký povrch. Nejlepší židle mají odvětraný sedák z pleteného materiálu.

 

 

Výhodou je, pokud bude židle mobilní, tedy typicky na pěti kolečkách. Bude udržovat potřebnou stabilitu i při pohybu po místnosti. Kolečka by měla být z takového materiálu, aby neškrábala podlahu v místnosti – nechte si to raději předvést přímo v prodejně. Pozdější umísťování koberečku proti poškrábání je značně nepraktické, neboť tím se židle pohyblivá stává statickou (kobereček se při pohybu často kroutí a motá do mechanismů koleček).

 

 

Vítané příslušenství představuje loketní opěrka. Ta by měla být umístěna tak, že při opření na nich svírají paže v lokti pravý úhel. Samozřejmě to není podmínkou, pokud ale pravý úhel svírat nebudou, bude možné opěrky používat spíše k oddychu než k běžné práci.
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama