Úvod > bydlení > Daně v roce 2013 – co jste možná nevěděli…

Daně v roce 2013 – co jste možná nevěděli…

Rubrika: Souvislosti    Vyšlo:
Autor:    Foto:SXC
Daně v roce 2013 – co jste možná nevěděli…

Nový rok nám přinesl mnoho nového, mnohdy v ne až tak pozitivním slova smyslu. Jedním z příkladů jsou v tomto ohledu změny v daních.
Za poslední léta bývá tradicí, že se změny v oblasti daní staly synonymem pro zvyšování. Nejinak je tomu i letos. V předvánoční době hojně medializované zvýšení DPH však není jedinou novinkou. Podívejme se, co nás, daňové poplatníky, čeká v letošním roce.
 
Změna DPH
Nejprve ona nešťastná daň z přidané hodnoty, součást daňového balíčku známého z palcových titulků v rubrice „zprávy z domova“ v posledním čtvrtletí loňského roku. Sněmovna balíček schvalovala nadvakrát (senát jí ho poprvé vrátil), mimo jiné i s přispěním vyměněných poslanců.
DPH, tedy hlavně její snížená sazba, se zvyšovala už na počátku roku 2012. Tehdy šla nahoru skokově – z 10 na 14 procent. To se samozřejmě projevilo na cenách potravin a dalšího zboží, na něž se vztahuje snížená sazba daně z přidané hodnoty; ceny šly nahoru opravdu významně. Rok 2013 přináší další změnu – snížená sazba DPH jde nahoru o další procento na 15 procent, standardní sazba se potom zvyšuje z 20 na 21 procent. Náklady každé domácnosti na živobytí tak stoupnou řádově o stokoruny měsíčně.

 

 

Jinak s dary i dědictvím
Změnily se i daně dědické a darovací. Obě dosud fungovaly tak, že jste z děděného (darovaného) majetku zaplatili daň ve výši od 7 do 40 procent podle velikosti tohoto majetku (čím vyšší majetek, tím nižší daň). Novinkou v této oblasti však je, že zatímco dříve se daň odvíjela od výše darovaného nebo zděděného majetku (viz výše), od 1. ledna letošního roku je daň sjednocená. U darovací daně na hodnotě 20 procent, u daně dědické potom na 10 procentech. Naštěstí však existuje osvobození pro rodinu a nejbližší osoby: v první linii (skupině) jsou zahrnuti manželé, děti a rodiče dárce nebo zůstavitele. Ve druhé potom bratři a sestry, synovci a neteře, tety a strýcové, snachy a zeťové, děti a rodiče manžela nebo manželé rodičů, případně lidé žijící s dárcem (zůstavitelem) ve společné domácnosti více než rok, kteří byli závislí na jeho péči. Takoví lidé pak neplatí žádnou daň.

 

 

Ostrouhají i živnostníci…
Další změna v oblasti daní postihne živnostníky. Týká se omezení slev na dani, respektive úplného zrušení možnosti odečtení slevy na potomky a manžele/manželky při využití paušálního odpočtu nákladů.
„Těšit“ se ale mohou i pracující důchodci. Ti si nově nemohou odečítat základní daňovou slevu 24 840 Kč od základu daně z příjmů. O tyto peníze tak přijdou. Mnohým se proto ani nevyplatí u důchodu pracovat.
Jste-li zemědělci, jistě víte, že přijdete o vratku části spotřební daně z nafty. Pokud zemědělci nejste a tato novinka se vám v daňovém balíčku ztratila, je možné, že si na ni vzpomenete, až budete chtít podpořit české zemědělce a koupit si jejich produkty – kromě vyšší DPH se dočkáte i přirážky za vyšší cenu nafty.
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama