Úvod > bydlení > Terminologie - vzory na textilu

Terminologie - vzory na textilu

Rubrika: Dekorace    Vyšlo:
Autor:    Foto: Koriland, Dům látek, Wonderwoman.in
Terminologie - vzory na textilu

Často se setkáváme s odbornými či již zažitými názvy a výrazy. Ať už víme či nevíme, o co se přesně jedná, opakování je matkou moudrosti. A tak jsme pro vás připravili malý soubor článků s významem těchto slov. Jedná se v podstatě o takový malý slovníček. Dnes se tedy pustíme do vzorů textilních materiálů, které bývají vytvořeny barevným snováním, různě barevnými útky, tiskem nebo jinou výrobní technologií.

 

 

Kohoutí stopa aneb „Pied de poule“
Tento vzor, jak název předesílá, napodobuje stopu kohouta. Jedná se o doslovný překlad z německého jazyka „Hahnentritt“, v angličtině pak najdeme tento vzor pod pojmem Dogtooth neboli ,,psí zuby". Je tvořený kombinací barevného a vazebního vzorování nebo i tiskem. Nejčastěji jej najdeme na vlnařské tkanině.

 

 

Rybí kostra
Tento vzor najdeme také pod názvem stromkový nebo fiškret, což opět vychází z německého jazyka Fisch tedy ryba a Gerüst kostra. Motiv je typický lomeným řádkováním, které je vytvořené lomenou keprovou vazbou různé šířky. Časté je použitím kontrastních osnovních a útkových nití. Vzor najdeme jak na vlnařských, tak i bavlnářských tkaninách. 

 

 

Kašmírový vzor neboli Paisley
Tento v současné době velmi oblíbený vzor se dříve objevoval pouze na kašmíru. Často je také označován jako „Paisley“, což vychází od názvu skotského města, kde se vyráběly tkaniny právě s tímto vzorem. Motiv drobných květinových vzorů seskupených do tvaru piniových šišek byl původně pouze v červených a hnědých odstínech. Dnes je paleta barevnosti neomezená. 

 

 

Pepito
Jedná se snad o nejznámější kostkovaný vzor. Drobná kostka je ve dvou kontrastních barvách, nejčastěji se kombinuje bílá s černou nebo jinou sytou barvou. Kostka je tkaná v plátnové či keprové vazbě v poměru 2:2, 4:4 nebo v jiném poměru. Vzoru může být docíleno i tiskem. Základní kresbu lze zpestřit barevným překárováním různé velikosti. Pepito najdeme hlavně na vlnařských, bavlnářských a hedvábných tkaninách. Název je nepravděpodobněji odvozen od jména španělské tanečnice Pepity, která tento vzor nosila nebo se uvádí jako původ španělské slovo „pepitas“ čili tmavá bavlníková semena, která v bavlně výrazně vystupují a připomínají výraz tkaniny.

Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama