Úvod > bydlení > Chlapská domácnost

Chlapská domácnost

Rubrika: Technika v bytě    Vyšlo:
Autor:    Foto:SXC
Chlapská domácnost

Staří mládenci, rozvedení muži a někdy i dobrovolní mladší „singles“ to nemají jednoduché – jejich domácnost totiž často vypadá jako včera opuštěné válečné pole. Oni sami si to  však začnou uvědomovat až ve chvíli, kdy jen s obtížemi projdou mezi postelí a lednicí. Tehdy zpravidla usoudí, že už by opravdu bylo vhodné uklidit.
 
Chlap je však od přírody tvor líný, nicméně zároveň zvídavý, a v této kombinaci vlastností se snaží přijít na způsoby, jak si ušetřit čas a úsilí vynaložené na nenáviděné domácí práce. Hledáte-li v tomto ohledu inspiraci, čtěte dál, upozorňujeme však, že mnohé úkony je třeba provádět preventivně a s dostatečným předstihem.

 

 

Vsaďte na vychytané přístroje
Do této kategorie patří koupě vhodného vybavení domácnosti, zvláště pak kuchyně, ale nejen té. Při úklidu „z gruntu“ je třeba začít s úklidem zašlého nádobí. A aby to moc dlouho netrvalo, bude se hodit myčka nádobí pro jednoho, případně dva lidi. Taková myčka je veliká zhruba jako mikrovlnná trouba a pokud jste opravdu líní, můžete do ní několik dní ukládat hrnky od kávy a talíře od oběda. Až se myčka naplní, přihodíte do ní čisticí prostředek a aktivujete její chod. Pořizovací cena „minimyčky“ je pouze o něco nižší než u běžné velké myčky, její chod však vychází levněji.
 
Když už jsme v kuchyni, budeme pokračovat v úklidu linky. Na to, aby nám to dlouho netrvalo, myslíme již dopředu. Je dobré si na (občasné) vaření pořídit malý jedno- či dvouplotýnkový indukční vařič, případně vestavěnou sklokeramickou desku. Takové desky se čistí lépe než běžný sporák s elektrickými plotýnkami nebo plynovými vařiči i proto, že nemají mnoho záhybů, které by mohly bránit v odstraňování špíny. Prostě je jen setřete hadříkem a máte uklizeno.

 

 

Nechte si ,,vyluxovat“
Rozhlédněme se nyní po celé domácnosti. Je potřeba přejít k podlaze. K tomu existuje jednoduchý návod. Postavte vodu na kafe a vybalte z krabice robotický vysavač. Poté si nachystejte noviny, dodělejte kávu, zapněte vysavač a dejte si nohy na stůl (i proto je dobré stůl uklízet až po podlaze). Dávejte si jenom preventivně pozor na případná překvapení od vašeho psa či kočky, takové dárečky vysavač-robot nezvládá.
Robot nezvládne pouze vytření podlahy, což musíte udělat sami. Na to vám žádný fígl nepomůže, snad jen volba vhodného nástroje, kterým může být šikovný mop. Na utírání prachu však můžete z větší části vyzrát. Tajemství tkví v odstranění co největšího počtu malých povrchů, jako jsou otevřené police a další věci. Máte-li spoustu knih nebo sběratelských předmětů, radíme: kupte si prosklenou vitrínu. Ušetříte si spoustu práce.

 

 

Prevence funguje…
Nakonec se ještě zastavíme v koupelně a na toaletě. Tam je při úklidu nejdůležitější prevence. Jestliže jste prevenci zanedbali, pak musíte vytáhnout některý z přípravků a drhnout a drhnout. Jiná „vychytávka“ vám už tady nepomůže. Chcete-li být opravdu důslední, použijte na spáry bělící přípravky a nakonec všechny dlaždice vyleštěte suchým hadrem nebo papírovými ubrousky. A můžete zvát případnou návštěvu.
PS: Pokud by byla situace naprosto bezútěšná, stále ještě existují uklízecí služby, které vám byt za stanovený poplatek byt vygruntují. Když se jedná o jednorázový úklid, může to dávat smysl, ale při celoročním používání by se již asi jednalo o velký zářez do rozpočtu.
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama