Úvod > bydlení > Vzory na textilu 2

Vzory na textilu 2

Rubrika: Dekorace    Vyšlo:
Autor:    Foto: Textildesigngrop.net, Jbsewingbox.co.uk, Bruker.com
Vzory na textilu 2

V minulém díle jsme si připomněli, co je vzor pepita, kohoutí stopa či rybí kostra. Dnes se podíváme na další...

 

 

Glenček
Jedná se o větší káro ve dvoubarevném nebo vícebarevném provedení s jemnou kresbou.
Název je odvozen z anglického jazyka. Původ je přesněji ve Skotsku, v panství Glen Urquhar. „Glen“ - rod a check – káro. V různých zemích je pro tento vzor odlišný název. Ve Francii prince de Galle, v Rakousku esterhazy. Zde dostal název podle rakousko-uherského šlechtice, který s oblibou nosil tkaniny s tímto kárem. Vzor najdeme převážně na pánských oblecích, dámských kostýmech a pláštích vesměs sportovně elegantního stylu. 

 

 

Tartan
Zde hovoříme o skotském krojovém vzoru, který má přesně dané uspořádání kára a barevnost. Skladba barev a proporce kára jednotlivých tartanů jsou určovány rodovými tradicemi ve Skotsku. Vzorů můžeme napočítat až přes tři sta a různí se dle rodů, které se rozlišovaly právě barevným laděním a velikostí kár na svých krojích. Některé klany měly odlišné barevné ladění svého tartanu i pro různé příležitosti. Pojmenování tedy pochází ze slova „scotal tartan“ tedy rodový vzor klanu. Vzory najdeme nejen na oblečení, ale uplatňují se i na podšívkách, potazích a dle módní vlny i pro jiné účely. 

 

 

Vichy káro
Vzor se používá hlavně na bavlněných tkaninách. Je střední velikosti ve dvoubarevném provedení, často se uplatňuje také u tisku. Název pochází z Francie, přímo z města Vichy, které je známé výrobou bavlnářských zástěrových a košilových tkanin. 

 

 

Tatrsál
Řeč je opět o káru, ale v  kontrastní barevné kombinaci okrové a hnědé barvy na bílém podkladě. Základní barevnost byla později rozšířena o další odstíny. Původ vzoru je odvozen od starého londýnského koňského trhu Tattersall, což bylo středisko přátel jezdeckého sportu. Vzor se totiž původně uplatňoval na koňských přikrývkách. 

 

 

Patchwork
V současné době velmi oblíbený motiv má dlouhou tradici. Výraz pochází ze slov „patch“ tedy záplata a „work“ práce. Původně šlo o sešívání malých kousků látek, dnes se tento motiv i tiskne a používá na mnoha dekoračních prvcích. Tuto techniku využívali již staří Číňané na výrobu obřadního roucha. Velkou oblibu získal také v Anglii, kde se používal na výrobu přehozů. Techniku si sebou přivezli i američtí osadníci. Původním smyslem sešívání bylo uchování a v podstatě recyklace starších látek.


 
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama