Úvod > bydlení > Císař pán by se divil

Císař pán by se divil

Rubrika: Koupelna    Vyšlo:
Publikováno v titulu Domov | Ročník 2006 Číslo 1
Autor:    foto archiv firem
Císař pán by se divil

Kuchyně, obývací pokoje, ložnice... si dnes můžete zařídit velice vkusným a přitom funkčním vybavením. Jak to ale vypadá s onou nepostradatelnou místností, kam údajně i císař pán chodil pěšky? Nejspíše by z moderní toalety byl u vytržení. Toaleta již dávno není místností, kde fantazie a dobrý vkus nemají sebemenší šanci. Můžete ji zařídit velice funkční a vkusnou sanitou, nábytkem, aby ani co se týče šarmu, nepokulhávala za ostatními místnostmi.

CO ODNESL A PŘINESL ČAS
Toalety se dnes dělí na samostatné a spojené s koupelnou. Zatímco v rodinných domech se setkáme s oběma typy, ve standardních bytových domech s ohledem na menší prostory stále vedou samostatné toalety. Ale také zde, přestože stále jde o malou místnost, došlo ke změně. Ta má především podobu umyvadla nebo alespoň umyvadélka, s nímž už se počítá ve všech projektech. Umyvadlo na toaletě nepřispělo pouze ke zlepšení hygieny, ale i chodu domácností. Po vykonání potřeby se již nemusíte dobývat do koupelny, kde se právě jiný člen rodiny věnuje očistě. Navíc i vybavení toalety může dnes mít velmi zajímavý design. Můžete ji vybavit klozetovými mísami z dílny světových designérů, což platí i o WC sedátkách, umyvadlech a dalším zařízení.

TOALETA SPLÝVÁ S KOUPELNOU
Obyvatelé rodinných domů mají většinou k dispozici kromě jedné či více samostatných toalet ještě záchod spojený s koupelnou. Toto řešení vůbec neodporuje dvojí roli, kterou dnes koupelna v našich životech hraje, a to hygienické i relaxační místnosti. Koupelna spojená s toaletou vám umožní pohodlnější „nastartování" do každého, a to i sebenáročnějšího dne a tím, že zde máte vše potřebné při ruce, vás i lépe zbavuje únavy.
V prostornějších koupelnách však toaletu již nereprezentuje pouze samotný klozet. Ve skutečně špičkově vybavených hygienických místnostech mu přibyly ještě dva kolegové, a to bidet a pisoár.

NENÍ KLOZET JAKO KLOZET
Jednotlivé klozety se dnes liší v mnoha směrech. Na první pohled rozpoznáte dva typy, a to stojící a závěsný, který má přece jen více předností. V prvé řadě usnadňuje údržbu, lze pod ním dokonale vytřít a nemá ani úchytné šrouby, v nichž se na podlaze usazuje nečistota. Další výhodou je to, že jej lze instalovat do výšky, která vám nejlépe vyhovuje.
Když si ale půjdete koupit nový klozet, nebudete rozhodovat pouze mezi stojícím či závěsným typem, ale budete volit mezi klozetem s hlubokým či mělkým splachováním. Zde lze jednoznačně doporučit první typ - a to z důvodu minimalizace údržby a zápachu. Vzhledem k tomu, že cena vody neustále stoupá nahoru, snaží se výrobci o úspornější provoz. Pokud chcete snížit množství vody, které proteče záchodovou mísou, pořiďte si klozet s tzv. dvojitým tlačítkem pro splachování různým množstvím vody nebo stop tlačítkem.
Vrchol techniky, ale i designu představují sprchovací toalety. Ty mají nastavitelnou polohu trysky, vyhřívané a hydraulicky sklápěné sedátko, nastavení teploty a tlaku vody, případně nastavení teploty sušícího vzduchu a masážní funkce. Při výběru klozetů je třeba brát zřetel i na to, do jaké míry nám usnadňují údržbu. V tomto směru je rovněž rozumné zvolit klozetovou mísu s některým z protišpinicích povrchů, i když si za ně budete muset připlatit.

STÁLE POPULÁRNĚJŠÍ BIDETY
Do větších koupelen, ale i samostatných toalet, stále častěji proniká bidet, který je velice funkčním doplňkem klozetu. Prodává se opět v provedení stojící nebo závěsný. Z funkčního hlediska je ze stejných důvodů jako u toalet vhodnější závěsný typ. Současný trh nabízí i bidety, které jsou pevnou součástí klozetu, anebo tzv. přídavné bidety. Jejich instalace nevyžaduje žádné bourání, cementování, neboť se montují přímo na WC mísu pod sedátko. Trh však dnes nabízí i elektronické bidety.

NÁSTUP PISOÁRŮ
Pisoáry si vydobyly vstup do domácností především malou spotřebou vody a tím, že pánům nabízejí větší pohodlí. Při jednom spláchnutí spotřebují maximálně 2 litry vody.
Trh však dnes nabízí i tzv. suché pisoáry, které fungují nejen bez vody, ale také bez chemie, a to na principu dokonalé izolace pachu. Vyrábějí se rovněž pisoáry kombinované, které fungují jak na sucho, tak s minimálním množstvím vody.
Co se týče ovládání - můžete volit mechanické, při kterém se splachuje pomocí tlačítka, nebo elektronické, kdy se o spláchnutí postarají senzory. Ty pochopitelně garantují větší hygienu. Při výběru pisoáru se nabízí ještě jedna možnost volby - pisoáry s poklopem a bez. Do domácností lze jednoznačně doporučit první typ. A jen tak pro zajímavost -  pisoáry již nejsou pouze mužskou záležitostí. Vyrábějí se i ženské urinály, plně respektující anatomii těla slabšího pohlaví.

NA CO SE POSADÍTE
Také v případě WC a bidetových sedátek máte dnes z čeho vybírat. Přestože levné termoplastové typy na toaletách stále potkáte nejčastěji, v podobě sedátek se realizují i jiné materiály. Jde především o dokonalejší plast - duroplast, který je odolnější vůči mechanickému poškození a snadněji se udržuje. Pořídit si však můžete i sedátko ze dřeva, MDF desek, koženky nebo nerez oceli.
Nejde však pouze o bohatší škálu materiálů, z nichž se sedátka vyrábějí, ale i zvýšení jejich funkčnosti. Udržení čistoty například velmi usnadňují odnímatelná sedátka. Zbytečným dohadům v řadě rodin zase zabrání samosklápějící se sedátka...

Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama