Úvod > bydlení > Šikovná žehlička zastane půlku práce sama

Šikovná žehlička zastane půlku práce sama

Rubrika: Technika v bytě    Vyšlo:
Autor:    Foto: wikimedia, Tefal, SXC
Šikovná žehlička zastane půlku práce sama

Žehlení bývá povětšinou nejvíce nenáviděnou pracovní činností. Možná i proto, že se z výsledků vaší práce většinou dlouho neradujete. Vyžehlené prádlo se často už po dni nošení znovu pomačká, případně zašpiní a je potřeba jej opět vyžehlit, respektive i vyprat.
Zároveň je žehlení v myšlení naší společnosti poněkud iracionálně zafixováno jako ženská práce. Pokud už muž nějakou práci doma zastane, žehlení to většinou nebývá.
 
Je to právě proto, že muži neradi dělají práci s nepoměrem množství vynaložené práce a získaných výsledků. Ženy jsou v tomto ohledu trpělivější.
Naši nechuť k žehlení určitě částečně formuje i výbava, kterou máme pro tuto činnost v domácnosti k dispozici. Často je naše žehlička neadekvátní svému účelu. Šikovná žehlička má zastat půlku práce sama, jak je uvedeno v titulku tohoto článku.

 

 

Historie žehličky
Počátky žehliček sahají až do 15. století. Tehdy se tyto „přístroje“ sestávaly pouze z kovového bloku a držadla proti popálení. Blok se nejprve nahřál nad ohněm a poté už se žehlilo. Lidé tak nevědomky využívali fyzikálních zákonů k tomu, aby měli svoje košile elegantní a nepomačkané. Později se v žehličkách topilo dřevěným uhlím. Dnešní žehličky pak oproti těm historickým mají tu výhodu, že většinou disponují termoregulací, takže si teplotu můžete nastavit přesně podle typu materiálu žehleného oděvu.

 

 

Moderní typy
Základním typem žehliček jsou dnes žehličky pro suché žehlení. Ty bývají obvykle nejlevnější a zároveň využívané především nostalgiky a těmi, kdo byli na suché žehlení zvyklí celý život. Kromě ceny je velkou předností suchých žehliček skutečnost, že si nepokapete prádlo, případně si ho neznečistíte rzí ze staršího a déle nepoužívaného typu žehličky napařovací (možnost pokapání prádla neplatí pro žehličky se systémem odkapávání, tzv. Anti-Drip systémem).
 
Výhody x nevýhody
Za hlavní nevýhodu suchých žehliček lze považovat delší dobu žehlení. Parou změkčená látka se prostě snáze poddá tlaku a vyrovná se. Navlhčené prádlo navíc voní. Kromě svého času pak s napařovací žehličkou ušetříte i peněženku, neboť elektrická energie je dnes drahá záležitost a málokterý spotřebič jí za malou chvíli spotřebuje tolik.

 

 

Všímejte si žehlící plochy
Mnoho domácností si dnes pořizuje sekundární žehličku na cesty. Ty mají samozřejmě nižší hmotnost i velikost, ale s tím se také pojí menší velikost žehlící plochy. Mimochodem, když už jsme u žehlících ploch: věděli jste, že se vyrábějí z mnoha různých materiálů? U mnoha žehliček rozdíl na první pohled nepoznáte. Standardem je hliníkový a nerezový povrch, mnohdy se používá také teflon, k nejkvalitnějším se ale řadí keramika, kterou rozpoznáte na první pohled. K dražším modelům pak patří žehličky se safírovým povrchem.
 
Pro úplnost ještě dodejme, že ne všechny žehličky s vlhkým žehlením jsou parní. Existují i modely, jež mají oddělenou nádobku na vodu, z níž se v případě potřeby při žehlení odstříkává. K odpařování pak nedochází přímo v žehličce, ale na žehleném prádle. Takové modely jsou pak samozřejmě levnější.

Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama