Úvod > bydlení > Jak vybrat a zařídit bezbariérový byt

Jak vybrat a zařídit bezbariérový byt

Rubrika: Interier    Vyšlo:
Autor:    Foto: röm architecture studio, By Design Builders, Snaidero/Lucci Orlandini
Jak vybrat a zařídit bezbariérový byt

Nejen lidé handicapovaní, ale i senioři se sníženou pohyblivostí mají často problémy s věcmi, které jsou pro nás zdravé jen obtížně představitelné.
 
Při tvorbě návrhu bezbariérového bytu je proto třeba myslet nejen na zjevné potřeby, například tu, aby byl byt dostupný pomocí výtahu nebo se nacházel v přízemí budovy, ale musíte si také uvědomit, že hůře se pohybující lidé mají problémy třeba i s prahy ve dveřích nebo se sokly sprchových koutů, o výškově oddělených místnostech ani nemluvě.
 
Lidé na invalidním vozíčku i ti, kteří při své chůzi musí používat berle, potřebují v celém bytě hlavně dostatek manévrovacího prostoru. I proto jsou například toalety pro handicapované ve veřejných budovách poměrně široké místnosti s rozšířenými vstupními dveřmi. Problémem bytů, které je třeba náhle upravit kvůli úrazu člena rodiny, často bývají právě úzké dveře, s nimiž se pak musí handicapovaný člověk každodenně potýkat. Ideální jsou dveře posunovací, široké minimálně 80, spíše však 90 centimetrů i metr.

 

 

Nejnáročnější úpravou musí procházet koupelny a toalety. Jako nejlepší se jeví scénář, kdy jsou tyto dvě místnosti spojeny v jednu, která má navíc dostatečnou velikost. Koupelnu je nutné vybavit různými madly a úchytkami, jež slouží k usnadnění pohybu člověka se sníženou pohyblivostí. Dostatek manévrovacího prostoru platí i pro tuto místnost - obecně se udává, že vozíčkář potřebuje v průměru 2,5 až třímetrový kruh pro snadné a bezproblémové otáčení. Dále je potřeba snížit úroveň koupelnových skříněk a poliček, ale také umyvadla a zrcadla, pokud to postižení konkrétního člověka vyžaduje. Naopak WC musí mít (hlavně pro vozíčkáře) vyšší posed.

 

 

Co se týče van, i v této kategorii existují speciální bezbariérové modely. Nejsou výjimkou ani vany s dvířky, do nichž se člověk dostane, aniž by musel přelézat vysoký okraj.
V kuchyni je nutné všechny důležité věci umístit do spodních skříněk, které by měly být ideálně pojezdové pro snadnou manipulaci. Dále byste měli upravit výšku kuchyňské pracovní desky – buďto je třeba sehnat desku polohovatelnou nebo pevnou. Nestandardní řešení vyžaduje individuální přístup nábytkářské firmy, což přináší další náklady. Jak vidno, úprava bytu do bezbariérové podoby není nic levného. Individualizací prochází i kuchyňské spotřebiče, jejichž výšku je nutné opět přizpůsobit požadavkům konkrétní handicapované osoby.

 

 

Člověk, který má těžké vady nosného nebo pohybového ústrojí a člověk úplně nebo prakticky nevidomý má ze strany státu nárok na příspěvek na úhradu za užívání bezbariérového bytu. Částka této dávky, kterou vyplácí pověřený obecní úřad, činí 400 Kč měsíčně.

Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama