Úvod > bydlení > Barva roku 2013 dle Dulux

Barva roku 2013 dle Dulux

Rubrika: Jak na barvy v interiéru    Vyšlo:
Autor:    Foto: AkzoNobel
Barva roku 2013 dle Dulux

Minulý rok vládla korálově červená, v roce 2011 to byla citrónově žlutá. Jaký odstín patří letošnímu roku? Společnost AkzoNobel, pod kterou patří značka interiérových barev Dulux, vyhlásila ve své každoroční publikaci Colour Futures 2013 letošní barvou hlubokou modř. Na jejím výběru se jako vždy podílela řada expertů z oblasti designu, architektury a módy.

 

 

Tento modrý odstín je umírněný a královský. Má nás zklidnit a působit jako léčivý obklad do již tak hektického a často stresujícího života. Cílem je hlavně pohoda a klid v našem prostředí. 

 

 

Modrá je barva duchovní čistoty. Je zklidňující, uvolňující a inspirující. Tento odstín by nás měl konejšit a uvolnit napětí.

 

 

Barva je to mocná, silná a elegantní. Snoubí se v ní solidnost s elegancí a magií. Jako malířská barva nás překvapí až nečekaně hlubokým půvabem. Ve skutečném světě se tento odstín vyskytuje jen zřídka, proto jeho použití může vyvolat až úžas. Interiéru dodá na exkluzivitě a originalitě.

 

 

Pro svoji eleganci má mnohostranné využití v barevné škále.  Tento odstín si rozumí jak s podobně sytými jasnými tóny, jako jsou například barvy citrusů, tak s teplejšími neutrálními barvami, které zajímavě oživí. Hluboká modř zaujme i v kombinaci s jinými odstíny modré – s modrošedou či azurovou apod. Velmi efektně vypadá s výraznou zelenou a fialovou. Sázkou na jistotu je kombinace s bílou, čímž získáme typickou námořnickou variantu.

 

 

Výhodou této modré oproti barvě z minulého roku – korálově červené – je její nadčasovost a univerzálnost. Není tak pomíjivá a pro mnoho lidí lépe definovatelná. Obecně však můžeme říci, že v našich končinách není v interiérech tak oblíbená. Češi vyhledávají spíše něco střídmějšího v teplých odstínech.

 

 

Nejen AkzoNobel, ale i Pantone vyhlašuje barvu roku – ale to už víte z našeho minulého dílu..
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama