Úvod > bydlení > Vyplatí se nám hrát si na malíře pokojů?

Vyplatí se nám hrát si na malíře pokojů?

Rubrika: Jak na barvy v interiéru    Vyšlo:
Autor:    Foto:SXC
Vyplatí se nám hrát si na malíře pokojů?

Jednou za čas je nutno se pozastavit, podívat se na zašlé zdi kolem sebe a říct si, že už je potřeba konečně vymalovat. Možná jste si právě tuto činnost dali jako novoroční předsevzetí. A pravděpodobně jste si toto předsevzetí ještě nesplnili. Takže neváhejte, a během jarního úklidu se do toho pusťte…
 
V této chvíli často přichází dilema. Zvládneme to sami s rodinou, nebo bude lepší najmout si odborníka, který tomu rozumí a nepokazí to, nebo by alespoň neměl? Toť otázka. A je dobré se sami sebe zeptat, jak moc drahý je váš čas, zda jej vůbec máte a do jaké míry zvládnete práci, kterou chcete dělat.

 

 

Výběr malíře pokojů
Prvním dilematem je zvolit si z nabídky správného malíře. V Praze není problém narazit na řemeslníka, protože se sem sjíždějí z celé republiky za lepším výdělkem a větší nabídkou zakázek. Jejich kvalitu je však třeba si důkladně ověřit referencemi od známých nebo na specializovaných serverech, jež shromažďují reference zákazníků. Doporučujeme vyhledat a pročíst.
 
Ani ostatní větší města nedostatkem řemeslníků netrpí, tentokrát však budete vždy vybírat už jen z několika málo kvalitních firem. U menších měst je pak výběr velice malý a tím pádem je omezená i konkurence, což se může odrážet i v cenách a kvalitě. Na druhou stranu je mnohem větší pravděpodobnost, že ve svém okolí znáte osobně nebo přes známé dobrého malíře, o němž už víte, že se na něj můžete spolehnout a jehož práci jste viděli na vlastní oči.
 
Při výběru malířů není možné hodnotit jen kvalitu zpracování (i když ta je samozřejmě primární), ale také třeba to, jestli malíř není nepořádný a po práci si po sobě uklidí (to, zda bude úklid v ceně, byste si rozhodně měli zjistit dopředu). Autor tohoto článku má zkušenost s tím, že přišel do bytu, kde byl lustr v kuchyni rok po malování obalený ochranným igelitem. Je to samozřejmě i vizitka majitelů bytu, ale když máte stropy přes tři metry vysoké a nemáte doma štafle, pak těžko po malíři něco napravovat svépomocí.

 

 

Kolik zaplatíte
Pokud jde o ceny, tak ty se obvykle počítají od čtverečného metru. Zůstaneme-li v Praze, zde se ceny pohybují podle typu a kvality použitého materiálu zhruba mezi 20 a 70 Kč za metr čtvereční. Pro představu, taková 2,4 metru vysoká a 4,5 metru široká zeď má dohromady 10,8 m2, což znamená celkovou cenu 216 až 756 Kč, pokud se budeme striktně držet modelových cen. Za 20 až 40 korun vám malíř na zeď „natáhne“ klasický primalex, za nejvyšší sazbu se pak dočkáte luxusnějších materiálů. Jestliže ale chcete třeba štukovat, pak se cena zpracování zdi vyšplhá klidně do tisíců.

 

 

Nezapomeňte na smlouvu
Na to, co vše je obsaženo v ceně služby, se rozhodně důkladně ptejte předem, a do smlouvy o dílo rozsah prací přesně sepište. Ptejte se také, jak již bylo uvedeno výše, do jaké míry pak po sobě malíři uklidí. Nakonec si to srovnejte s cenou, kterou byste za materiál s prací „zdarma“ platili vy. Vezměme si modelový příklad. Nátěr standardním primalexem za 20 Kč/m² včetně práce. Taková cena je v Praze jedna z nejnižších, počítejte tedy spíše 30 Kč, mimo Prahu však bude dvacetikoruna celkem běžná a místnost s plochou stěn 40 metrů. Vymalování takové místnosti dvěma nátěry by vás tedy s řemeslnickou firmou přišlo na 800 až 1 000 Kč.

 

 

Ušetříme či neušetříme
Pak je třeba se podívat na to, kolik stojí Primalex a kolik metrů plochy pokryje. Podle oficiálního ceníku výrobce zaplatíte za 7,5 kg balení 185 Kč. Menší balení vám nejspíše kvůli průměrné vydatnosti 14 metrů na kilo a nutnosti dvou nátěrů na celou místnost nevyjde. Pak ale musíte připočítat štětce, ochranné lepicí pásky, igelity – a samozřejmě svůj čas, a to jak strávený nákupem materiálu, tak natíráním. Pak je ještě otázka, jaký bude výsledek. Na vymalování průměrně velké místnosti v bytě tedy při práci svépomocí u nejlevnějšího dostupného materiálu ušetříte 500 až 600 Kč. Pak už bude záležet jen na tom, nakolik si ceníte svého času (a nervů).
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama