Úvod > bydlení > Barevné trendy 2013 dle Duluxu

Barevné trendy 2013 dle Duluxu

Rubrika: Jak na barvy v interiéru    Vyšlo:
Autor:    Foto: AkzoNobel
Barevné trendy 2013 dle Duluxu

Pro letošní rok jsme vás informovali o trendech Caparolu, NCS. Zaměřili jsme se také na barvu roku Pantone a Dulux. Nezmínili jsme se však o barevných trendech z Colour futures – publikaci společnosti AkzoNobel, pod kterou patří i značka Dulux.
 
V té najdeme trendy rozdělené do pěti základních skupin:
 
Společné zaujetí
Tento trend je plný proměn. Barevná paleta přechází z jednoho odstínu do druhého a barvy se v podstatě propojují. Nápadné fluorescenční a pastelové barvy vyjadřují energii, radost, tvořivost a cílevědomost. Tato kombinace působí odvážně a je skvělou ukázkou využití barev. Rafinovaného účinku se dosahuje tam, kde jsou tyto živé tóny kombinovány s křídovou bělobou a teplými šedými odstíny. Tento směr je inspirován myšlenkou: „Společenství v dnešní době často nejsou ani tak hnutí, jako spíš společná vášeň, hejno ptáků, které se přelévá v prostoru, rozpojuje se, mění směr a opět se srocuje, aby se poté rychle ztratilo ve stromech.“ Volnost a pohyb jsou znázorněny jemným vrstvením úzce propojených pastelových tónů nebo silnějších intenzivnějších odstínů pro noblesní a uvolněný dojem.

 

 

 

Relaxace
Jak naznačuje samotný název, převažují zde zklidňující barvy. Paleta je plná éterických odstínů, které spojujeme s pohledem na zasněženou krajinu, mlžný opar v časném ránu, útulnou ložnici s nažehleným ložním prádlem, a smyslné temné odstíny, které naopak připomínají stojatou vodu, hvězdné noci a pomíjivé barevné tóny svítání a soumraku. Hlavní myšlenka zní: „Samota někdy dokáže potěšit, když se potřebujeme od všeho oprostit.“ Mnoho úspěšných nápadů vzniklo pozorováním oblohy a mraků na travnaté louce. Někteří si jednoduše na chvíli dovolí nic nedělat. Jednou za čas chceme zjistit, kdo jsme a po jakém životě toužíme. Pomůže nám to vybavit si, za čím jdeme, i když ta chvíle netrvá dlouho.

 

 

Umění porozumět
Barvy tohoto trendu jsou prosluněné a povznášející jako vzpomínky na dětství a zmrzlinové odstíny kolekce Prady pro jaro a léto 2012. Připomínají višně v čokoládě a makarony, modré nebe, malinovou polevu a stracciatellu s mátou. Spojte tyto barvy cukrovinek, inspirované onou uplynulou dobou, s umírněnými neutrálními tóny nebo s temnou tyrkysovou a hnědou a získejte módní kombinaci s jiskrným šarmem. Mezi dospělými je určitě hodně těch, co v dětství rádi rozebírali věci. Záliba v pronikání do útrob různých mechanismů v současnosti prochází znovuzrozením v umění i na internetu. Projevuje se i oblibou minulosti, kdy vše bylo uspořádané a dokonalé. Tyto barvy jsou prosluněné a povznášející.

 

 

Domácí výroba
Barvy v této paletě jsou inspirovány přírodními barvivy. Jsou to syté, ale prosté barvy, autentické a hutné. Najdeme zde červené odstíny, od červené řepy po lesní plody, teplou nahnědlou oranžovou odstínu mrkvové šťávy nebo pálené hlíny, jasnou zelenou barvu vojtěšky a nádherné indigové tóny denimu. Tento trend vychází z toho, že soběstačnost a využití řemesel jsou opět v kurzu. Výroba na osobní úrovni dává naprostou tvůrčí svobodu. Odvykli jsme na potraviny a věci vyráběné v místě, kde bydlíme. Už pomalu nevíme, jak vypadá proces jejich vzniku. Je to pohodlné a praktické, ale mnozí pak přestávají rozumět fungování světa. V poznání je síla a hodně lidí chce dnes získat zpět kontrolu nad svými životy právě s jeho pomocí.

 

 

Pastva pro oči
V tomto směru je inspirací kvetoucí zahrada s malbami starých mistrů. Tlumená lila a květinové růžové se pojí s odstíny zlata a bronzu a s přirozenými, tlumenými tóny lněného plátna a juty. Paletu doplňují temnější fialové a dodávají jí smyslnou hloubku. Celkový účinek je pak zklidňující, nenásilný a vyvolává dojem ženskosti. Umění, ačkoliv je někdy zpochybňováno, v nás nalézá ty nejlepší lidské stránky. Má schopnost hluboce dojímat, protože k nám hovoří způsobem, který nelze vyjádřit slovy. Podobné povzbuzení a útěchu můžeme najít v přírodě. Krása moře nebo zahrady je nedocenitelná, stejně jako muzea s nejlepšími lidskými výtvory.

Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama