Úvod > bydlení > Udržujte svou matraci

Udržujte svou matraci

Rubrika: Ložnice    Vyšlo:
Autor:    Foto: archiv
Udržujte svou matraci

Můžete si pořídit sebedražší matraci, ale pokud se o ni nebudete dobře starat, dlouho vám nevydrží. Své speciální vlastnosti rychle ztratí a vy se budete opět převalovat. Není ale nutné se bát. Udržet své lůžko jako nové nedá příliš práce.
 
Přetáčet a otáčet
Ačkoliv jsou moderní matrace stavěny tak, aby se na nich nevytvářely proleženiny, po čase se stejně jako jakýkoli jiný předmět opotřebí. Důležité je kontrolovat rovnoměrné rozložení lamel. Pokud se vám někde zlomí, posunou nebo vyzepnou, matrace se snadno deformuje.
 
I když máte rošty i lamely v pořádku, jednou měsíčně matrace otáčejte a dávejte vzhůru nohama. Zátěž tak nebude na jednom místě ani straně. Dále pomáhá, když ji občas sundáte z roštu a postavíte kratší stranou na zem. Tímto způsobem se výplň matrace srovná.  
 
Větráním proti plísni a roztočům
Libujete si ve vlhkém prostředí? Bakterie, plísně a roztoči ano. Proto svou ložnici a postel větrejte. Když vstanete, otevřete okno a nechte přikrývku, polštář i pyžamo ladem. Každý se v noci potí a vydává tělesné teplo. Pokud nenecháte lůžku vychladnout a vyschnout, zvlhne. Mimo partnera vám pak budou v noci dělat společnost miliony roztočů a bakterií.  Pokud si je nechcete pěstovat ani na svém pyžamu, nikdy ho neuklízejte do teplíčka pod polštář. Raději si je schovejte do skříně nebo pověste na věšák.

 

 

Zabraňte zbytečným skvrnám
Skvrny od červeného vína nebo potu nejsou nikdy nic hezkého. Obzvlášť pak na matraci. V některých penzionech by se člověk raději pod prostěradlo neměl vůbec dívat. Přitom ochránit matraci před takovými fleky není nijak finančně náročné. Stačí si pořídit pratelný potah. Vyrábějí se dokonce i antialergické a voděodolné. 
 
V případě, že už na lůžku skvrny máte, můžete je zkusit vyčistit. Pamatuje ale, že matraci nesmíte příliš máčet, zahřívat a ani nijak žmoulat. Nesmyslně tak poškodíte její vlákna. Vždy používejte jen přípravky určené pro daný typ matrace. Výplň se stříbrnými vlákny potřebuje jinou péči než ta s bambusem. Dobré je se vždy řídit příbalovými informacemi.  Ustřižené cedulky a návody si proto raději schovávejte. Nevíte, kdy vám budou chybět.
odrazka nas tipRUBRIKY


Najdete nás na Facebooku: Facebook
Projekce slaboproudých zařízení
Nabízíme kompletní projekční služby v oboru elektro – slaboproud včetně předprojekční přípravy a poradenství.

Výroba nábytku na míru Vágner Kopřivnice
Specializujeme se na zakázkovou výrobu nábytku na míru pro tuzemské i zahraniční odběratele v kusovém i mnohasetkusovém množství. Pro velké odběratele tvoříme modelové řady nábytku detailně přímo dle vlastních požadavků.reklama