Úvod > bydlení > Boříme mýty o umělých květinách – novodobé dekorace do bytu

Boříme mýty o umělých květinách – novodobé dekorace do bytu

Rubrika: Dekorace    Vyšlo:
Autor:    foto:popron.cz
Boříme mýty o umělých květinách – novodobé dekorace do bytu

Ještě nedávno umělé květiny v interiérech představovaly spíše kýč a nevkus. Dnes je tomu ale právě naopak. Staly se představitelkami stylovosti, nadčasovosti a v některých případech i luxusu. Vše se odvíjí od kvality, materiálu i umění sladit tuto opomíjenou dekoraci s ostatním vybavením, barevností a celkovým stylem.
 
K nerozeznání od originálu
Pokud se projdete po obchodě s floristickými potřebami nebo bytovými doplňky, často budete mít problém rozeznat umělou květinu od její živé předlohy. Dávno jsou zapomenuty matné plastové kreatury nepřirozených barev. Dnes se jemnější části rostlin, jako jsou květy a listy, vyrábějí z voskovaných textilií. Pokud se jedná o luxusnější provedení, často se sáhne dokonce po hedvábí.
 
U robustnějších umělých stromků, keřů nebo dekorativních rozkvetlých větví se setkáte i s kombinací přírodních a umělých materiálů. Kmínek stromu může být skutečné, kůrou obrostlé dřevo a olistění, případně květy, jsou pak např. textilní.
 
Dalším vhodným materiálem je polyuretan. Používá se zejména pro květy, např. růže. Tento měkký pěnový materiál se vyznačuje dlouhou životností, stálobarevností a všestranným využitím. Výjimkou nejsou ani květy papírové nebo vyrobené z kůže či koženky. Velkou roli ve volbě materiálu hraje samozřejmě umístění rostliny. Některé jsou vhodné i pro exteriéry, jiné naopak pouze pod střechu.
 
Celkový vzhled umělých květin neurčuje jen materiál, ale i zvolené barvy, které je promění v kopie těžko rozpoznatelné od originálu. Dokonalé barevné provedení udělá z obyčejné umělé květiny hotové umělecké dílo.

 

 

Co květina, to styl
Aby vaše nová bytová dekorace opravdu působila vkusně, musíte ji sladit se stylem svého domova. Nechte se inspirovat naším rozdělením květin do tří stylových směrů:
 
Moderna a luxus
Spektrum stylů, které lze řadit do tohoto směru, se vyznačuje zejména drahými materiály, lesklými povrchy, designovými doplňky a celkově vzdušně pojatým interiérem. Do takového bytu se hodí vznešené květiny, jako jsou orchideje, kaly, magnolie, frézie nebo i lilie a růže. Pokud je naaranžujete do luxusní vázy, kterou jste pořídili na burze uměleckých předmětů, máte vyhráno.
 
Venkov a country chic
Stále oblíbenější venkovský styl může mít řadu podob a jemných odstínů. Zařadíte sem styl toskánský, provensálský nebo anglického venkova. Všechny se vyznačují originálními kusy nábytku, na kterých se podepsal čas, a získaly jistou patinu. Na venkově samozřejmě nesmí chybět dotek přírody. Zvolte květiny podle vašeho stylu a vkusu. Hodí se slunečnice, mák, pomněnka, kopretina, chrpa, ale i hortenzie, pivoňka nebo levandule typická právě pro Provence. Tyto květiny mohou být svázané společně se sušenými květy do kytic nebo věnců.

 

 

Exotika a orient
Řada domácností se inspiruje i styly, které mají své kořeny ve vzdálenějších zemích. Může to být Egypt, Mexiko i asijské země Indie nebo Japonsko. Pro dokonalou autentičnost zapátrejte jednoduše v encyklopediích a zjistěte, jaké rostliny jsou pro daný region typické. Mohou to být bonsaje, nejrůznější sukulenty, kaktusy, palmy a olivovníky nebo známá japonská třešeň sakura. Exotiku v této podobě si může dopřát každý.reklama