Úvod > bydlení > Co pro vás může udělat hypoteční makléř?

Co pro vás může udělat hypoteční makléř?

Rubrika: Šetřit se nevyplácí    Vyšlo:
Autor:    foto: Fotolia.com
Co pro vás může udělat hypoteční makléř?

Odpověď na otázku v titulku článku je poměrně jednoduchá: Hypoteční makléř je člověk, který se stará o to, aby jeho klienti získali co možná nejvýhodnější nabídku hypotéky. Ovšem jakým způsobem toho může docílit?
 
Jsem pro banku dostatečně bonitní klient? Kolik let pro mě bude ideální hypotéku splácet? Co když mi banka podá nedostatečně podrobné nebo zavádějící informace? Co znamenají všechny ty nicneříkající pojmy, jako úroková sazba, RPSN nebo doba fixace? Co když budu splácet více, než musím? A kolik vůbec celkově zaplatím na úroku?
 
Takové otázky si přirozeně klade každý, kdo zvažuje, že by své nové bydlení financoval právě hypotékou. Nejčastějším problémem většiny klientů bank je jejich neinformovanost, a tudíž neschopnost si na většinu uvedených otázek odpovědět sám. Lidé zkrátka nevědí o možnostech na trhu, a to často z jediného prostého důvodu: je příliš nepřehledný. Nejen s tímto problémem vám může pomoci právě hypoteční makléř.
 
Výhoda spolupráce s hypotečním makléřem spočívá hned v několika věcech. Tak především – hypoteční makléř je schopen vyřídit administrativu související nejen se zařízením a právním ošetřením hypotečního úvěru, ale také například s pojištěním nemovitosti či domácnosti, na něž je stejně jako na splátky hypotéky schopen vyjednat klientovi slevu. A slevu může vyjednat z toho důvodu, že o každém klientovi vyjednává najednou s více finančními ústavy, které si tak vzájemně konkurují.
 
Hypoteční makléř se samozřejmě angažuje také při refinancování stávajících úvěrů, kdy rovněž pro klienty vyjednává lepší podmínky, než měli u své banky doposud.
Kromě toho je dobrý hypoteční makléř schopen poradit klientovi i s přidruženými problémy – s hrozící exekucí v případě neschopnosti splácet, s řešením společné hypotéky v případě rozvodu manželů či s prodejem nemovitosti ve chvíli, kdy na ni stále splácíte hypotéku.

 

 

Hypoteční makléř bývá odborníkem, který ze své praxe zná detailní postupy při vyřizování hypotéky, a vzhledem k tomu, že se těmito problémy zabývá každodenně, je schopen je vyřídit rychleji a efektivněji než klient, který tak kromě peněz ušetří i čas. Jednou ze zavedených makléřských společností, které na našem trhu působí, je například www.hypoman.cz. Ta zastupuje hned 14 bank a dvě nebankovní instituce, podmínky vyjednané pro klienta tak obvykle patří k těm nejlepším na trhu.
 
Hypoteční makléř vás navíc nebude stát žádné peníze navíc, je totiž placen přímo bankou, které zajistí nového klienta. Vydělají na tom tedy všichni – klient, který získá nejvýhodnější podmínky, banka, která získá nového klienta (a nalijme si čistého vína – která žije z poskytovaných úvěrů) i hypoteční makléř.
 
Kolik vám může makléř ušetřit?
Jak výhodná spolupráce s makléřem může být, to si ukážeme na následujícím příkladu. Dejme tomu, že přijdete do banky a chcete si půjčit 1,5 milionu korun na dobu 30 let. Něco už máte našetřeno, ale právě tolik peněz vám na nový vysněný dům chybí. Obejdete třeba dvě nebo tři banky (což je samo o sobě časově poměrně náročné, takže si musíte vyhradit minimálně den dovolené, neboť o víkendu většina bank nefunguje) a dozvíte se, že banka A vám nabízí (při stejné době fixace) roční úrokovou sazbu 3,9 procenta, banka B 3,6 procenta a banka C 3,1 procenta.
 
Nechme teď stranou, že by úroková sazba neměla být jediným měřítkem při volbě hypotéky, a dejme tomu, že budete souhlasit s nabídkou banky C. Podepíšete smlouvu, v níž budete splácet 1 500 000 po dobu 30 let. Kolik tedy zaplatíte? Při úrokové sazbě 3,5 procenta p.a. budete splácet částku 6 736,- Kč měsíčně, a při teoretickém zachování úrokové sazby po celou dobu splácení tak přeplatíte 924 841,- Kč. Bance tak za 30 let zaplatíte celkem 2 424 841,- Kč. A to je ta nejlevnější.
 
Vezměme si ještě jednou ten samý příklad, ale jeho řešení nechme na hypotečním makléři. Ten umí vyjednávat s bankami A, B a C, ale i s několika dalšími. Na základě vyjednávání je schopen u jedné z bank prostřednictvím konkurenčního vyjednávání snížit roční úrokovou sazbu na 2,9 procenta. Rozdíl 0,6 procenta ročně se sice nezdá velký, ale při 30letém splácení činí kolem 150 tisíc korun. Při takových podmínkách totiž splácíte pouze 6 243,- Kč měsíčně, takže si můžete uložit 493,- Kč do rezervního fondu, na stavební spoření pro děti nebo si za tyto peníze zajet na malou dovolenou.
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama