Úvod > bydlení > Barvy v interiéru a pár generacemi vyzkoušených rad

Barvy v interiéru a pár generacemi vyzkoušených rad

Rubrika: Jak na barvy v interiéru    Vyšlo:
Autor:    Foto: Nábytek Iktus
Barvy v interiéru a pár generacemi vyzkoušených rad

Poslouchejte svůj instinkt a své pocity, zamyslete se nad tím, jak chcete daný prostor využívat a jak se v něm chcete cítit. Nedejte na módní trendy, marketingové tahy prodejců a na to, co se líbí druhým.

Platí, že střídmá klasika je nadčasová. Přílišná pestrost a výrazné barvy jsou efektní na první pohled, dlouhodobě vás začnou provokovat a dráždit, znemožňují soustředění. Naopak místnost zařízená jen ve dvou či třech barvách působí elegantně. Výrazné barvy jsou vhodné na menší předměty a doplňky, popřípadě na nábytek sloužící pro naše pohodlí – sezení, postel, židle. Platí také, že barvy hojně zastoupené v přírodě jsou uklidňující a dlouhodobě působí na psychiku člověka pozitivně.

 

Nábytek Iktus

 

Pečlivě zvažte barevnost podlahy, stěn, stropu a velkých kusů nábytku. Barvy mohou místnosti opticky zmenšovat či zvětšovat, zkracovat nebo prodlužovat, ubírat jim světlo, mohou uklidňovat i znepokojovat. Základem našich pocitů je přirozené prostředí v přírodě. Tmavší barvy pohlcují světlo, prostor je nejenom temnější, ale také opticky menší, naopak světlá barva prostor zvětšuje. Tmavé barvy na stěnách prostor uzavírají a vzbuzují pocity stísněnosti, světlé stěny naopak prostor otevírají, jsou vzdušné.
 
Vhodnou barevnou kombinací podlahy, stěn a stropu můžete prostor opticky rozšířit, zúžit, zvýšit nebo snížit. Příliš vysoké stropy snížíte tmavší barvou v kontrastu se světlými stěnami. Opačná kombinace, tmavé stěny se světlým stropem, prostor zvyšuje a zmenšuje.
 
Dlouhý úzký pokoj lze zkrátit tmavší barvou kratších stěn. Malé místnosti, tvarově složité stěny s mnoha zákoutími, pokoje s malými okny a nedostatkem denního světla vyžadují světlé barvy. Místnost se šikmými stěnami působí otevřeně a prostorně, pokud stěny zůstanou bílé, bez barev.  Sytost barvy vzbuzuje jiné pocity na stěnách než na podlaze. Zatímco obloha je světlá, země pod nohama je pevná, tmavá. Proto doma působí nejpřirozeněji světlé neutrální stěny a strop, prostor je pak vzdušný. Tmavší podlaha poskytuje pocit stability, naopak příliš světlé podlahy vyvolávají dojem, že na ně nemůžeme bezpečně vstoupit.

Lavice a jídelní sety Iktus

 

 

To co platí o stěnách, platí i velkých kusech nábytku, jako jsou například skříně. Nejméně bude tento mohutný nábytek nápadný, když splyne se stěnami, nebude tolik vyčnívat do prostoru a neubere denní světlo. Vodorovné plochy, jako je deska jídelního stolu nebo pracovní deska kuchyňské linky, si můžeme dovolit tmavší. Tmavší stěna může být za čelem postele, za naší hlavou, tam poskytuje pocit bezpečí.

 

Barevnice

 

Prohlédněte si barevné kolečko. Jedna barva plynule přechází v barvu druhou a lze je kombinovat s bílou, černou a šedou. Teplé barvy (klidné a příjemné) jsou vpravo, studené barvy vlevo. Protilehlé barvy jsou kontrastní, sousední barvy spolu harmonicky ladí.
 
Zelená, modrá nebo šedivá patří k chladnějším barvám, které zklidňují a povzbuzují k činnosti.
 
Žluté tóny mohou nahradit chybějící slunce, místnost prosluní, naopak v místnostech přehřátých sluncem znásobí pocit horka, zde jsou vhodnější chladnější barvy.
 
Červená barva je teplá a oblíbená, v interiéru bývá velmi výrazná a efektní, ale také dráždivá a časem může začít vadit. Podobně dráždí také fialová, sytě růžová, oranžová a další svítivé barvy. Červená a oranžová podporují chuť k jídlu, jsou vhodné do kuchyně a jídelny. 
 
Zobrazené jídelní sety jsou z produkce českého výrobce nábytku Iktus – http://www.iktus.cz
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama