Úvod > bydlení > Jak správně vybrat matraci?

Jak správně vybrat matraci?

Rubrika: Ložnice    Vyšlo:
Autor:    Foto: WEBSTR
Jak správně vybrat matraci?

Od dob suchého listí a naskládané slámy se doba ve výrobě matrací trochu posunula. V současnosti se technologie dostaly k používání nejrůznějších pěn, gelů a pružin. Máte nespočet možností výběru. Od těch nejkvalitnějších až po ty méně kvalitní, ale zato levné. A budou vhodné pro dospělé i pro děti.
 
Víte, jaká je pro vás vhodná?
 
Při volbě matrace existuje řada faktorů, kterými byste se měli řídit. Nejdůležitějším pravidlem pro každého bez výjimky je vyzkoušet matraci u prodejce před samotnou koupí. Někteří matrace přímo zapůjčují a vy si ji můžete zkusit v pohodlí domova. Takových není moc, ale pár jich určitě najdete.
 
Pokud matraci zkoušíte v obchodě, lehněte si na ni do polohy, v jaké spíte většinu doby. Matrace by neměla nikde tlačit, v takovém případě si možná vyzkoušejte měkčí. A naopak, pokud se hodně prohýbá a cítíte jako na vodě, pak už je zase příliš měkká. Obecně se dodržuje pravidlo, při kterém by se vaše bedra neměla ležet hlouběji, než ostatní části těla. Zároveň se také rozhodujte podle dalších ukazatelů:
 

 •   -  Věk - senioři volí zpravidla měkčí matrace, lépe se jim vstává.
 •   -  Váha - pro lidi s vyšší hmotností je vhodnější tvrdší matrace a naopak.
 •   -  Preferovaná poloha - pokud rádi spíte na zádech nebo na břiše, vybírejte spíše z tužších matrací a měkčí matraci zvolte v případě, kdy je vaší oblíbenou polohou spaní na boku, měkčí matrace je totiž šetrnější k vašim kloubům.
 •   - Osobní preference - rozhodujte se i podle předchozích zkušeností. Pokud sympatizujete s ochránci přírody, existuje i řada ekologických matrací, matrace z tzv. BIO pěny.
 •   - Cena - rozmyslete si, kolik jste ochotni investovat. Cena matrací se může vyšplhat vysoko, ale stejně tak máte možnost zakoupit levné matrace a přesto podobně kvalitní.
 •   - Rozměry - je důležité vědět, jak velká je vaše postel, pokud máte správné míry, ve velikosti se splést nemůžete. Co se týče výšky matrace, měla by přesahovat o pár centimetrů okraj rámu postele.
   
  A jakou matraci pro vaše děti?
   
  Pokud se o výběru matrace pro sebe rozhodujete důkladně, o výběru matrace pro vaše dítě se rozhodujte ještě důkladněji. Proč? Vaše děti se vyvíjejí a pro svůj zdravý růst potřebují kvalitní matraci. 
   
  Matrace do postýlky by měly být spíše pevnějšího typu konstrukce, ideálně středně tvrdé. Hlavně dbejte na materiál. U dítěte je důležité, aby mělo správnou podpěru páteře. Nejvhodnější jsou proto matrace vyrobené z různých pěn, které zajistí jak správnou pružnost, tak i hygienu. Stejně tak důležitý je potah. A to nejen u dětských matrací. Potahy by měly být z kvalitního materiálu a snímatelné, aby se snadno udržovaly čisté.
   
  A jak je to s pružinovými matracemi? Někteří říkají, že pro dítě nejsou příliš vhodné, druzí zase zastávají názor, že dětskému tělu nijak neškodí. Mezi zápory by se možná dalo zařadit riziko, že časem vylezou pružiny, které pak budou tlačit. To je možná zbytečná obava. Stejně se dítě během spánku převaluje a hlavně roste, takže frekvence výměny celé matrace bude vyšší. Na druhou stranu, pružinová matrace má několik výhod.
   
   - obecně delší životnost
   - prodyšnost a odvětrávání vlhkosti (při prosáknutí plínky nebo při vylití pití)
   - dobrá opora, hmotnost těla rozložena rovnoměrně
   
  Zamyslete se nad svými potřebami a preferencemi a stejně tak nad potřebami vašich nejmenších, vyzkoušejte a kupte. Pak už jenom pohodlnou přikrývku a nebude se vám chtít vstát.

Jak vybrat matraci
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama