Úvod > bydlení > Jak na skříň do podkroví na míru - pozor na sklon šikminy a plísně!

Jak na skříň do podkroví na míru - pozor na sklon šikminy a plísně!

Rubrika: Interier    Vyšlo:
Autor:    Foto: Vestavenky.cz, Bigstock.com
Jak na skříň do podkroví na míru - pozor na sklon šikminy a plísně!

Existuje jednoduchý trik, jak omezit riziko vzniku plísně v na vlhkost náchylnějším prostoru podkroví, a přitom ještě ušetřit peníze. Také bychom neměli zapomínat na to, že ne každé zkosení a šikmina umožňuje použití posuvných dveří. Projděme si spolu pár rad a tipů, které nám pomohou při pořizování nebo stavbě skříně do podkroví.
 
„I když se to někdy na první pohled někdy nezdá, pro umístění skříně do interiéru podkroví lze použít skoro každý kout,“ říká Milan Kajaba ze společnosti Vestavenky.cz specializující se na skříně do podkroví na míru. „Skříň nebo třeba menší komoda tak zužitkuje šikmý prostor, pod nímž se dá pohybovat jen s obtížemi.“

 

 

Vestavěná skříň v podkroví
Autor: Vestavenky.cz

 

Tipy pro šikmé skříně: plísně, barvy, zkosení
 
Zkosené rohy ze šikmé skříně vytvářejí specifický nábytek. Při jeho pořizování do vašeho domu byste podle Milana Kajaby měli mít na paměti několik věcí:
 
• Pozor na záda. Raději jimi podkrovní šatník ani neopatřujte. Ušetříte, navíc se vyhnete plísni. Na oknech v podkroví se totiž ve větší míře kondenzuje voda, následkem toho vzniká plíseň.
• I do interiéru zešikmeného dvojitě či trojitě (šikmina zleva, šikmina zprava, šikmina zezadu) lze zasadit skříň na míru.
• Lépe se osvědčí světlé povrchy kvůli lepší atmosféře a světelným podmínkám v místnosti (podkroví totiž často bývají o něco tmavší než jiné prostory domu). A můžete se klidně i trochu odvázat. O tom se dočtete více v článku Barevnost podkroví.
• Skříně do podkroví bývají kvůli šikmině nejdražší.
• Pro stavitele jednodušší skříň se zkosením je ta umístěná pod schody (nikoliv pod střešní šikminou).
 
Sezame, otevřeš se posuvnými, nebo otočnými dveřmi?
 
Teď pozor. To, jaký má boční výklenek sklon, ovlivňuje možnost použití posuvných dveří. Jestliže plánujeme skříň ve tvaru trojúhelníku, musíme ji opatřit dveřmi otočnými – posuvné bychom u takového typu vestavěné skříně neměli jak otevřít.
 
Pokud tedy máme v plánu opatřit podkrovní nábytek jen posuvnými dveřmi, měli bychom s tím počítat už při stavbě nebo renovaci domu. Moderní podkroví si tak zařídíme snadněji.

 


Skříň s posuvnými dveřmi
Skříň, jíž lze celou osadit posuvnými dveřmi. Autor: Vestavenky.cz

 


Kombinace otočných a posuvných dveří
Tento typ skříně může mít posuvné dveře jen v části délky, zbytek vyžaduje klasické otočné dveře. Autor: Vestavenky.cz

 


Otočné dveře podkrovní skříně
Skříň, která umožňuje použití pouze otočných dveří. Autor: Vestavenky.cz

 


Píšeme o podkroví, ale to vlastně není žádná místnost, spíše typ prostoru. V jeho útrobách si obyvatelé domů nejčastěji zřizují ložnice nebo dětské pokoje, výjimku ovšem netvoří ani pracovny nebo koupelny. O zařízení jednotlivých místností v prostoru určeném k bydlení pod střechou jsme psali v těchto článcích:
 
• Elegantní ložnice v podkroví
• Pracovna v podkroví
• Útulná pracovna v podkroví
• Dívčí pokoj v podkroví
• Pracovna v podkroví
• Studentský pokoj v podkroví
 
Článek vznikl za přispění firmy Vestavenky.cz, která od roku 2000 vyrábí a instaluje nábytek na míru. Mrkněte na fotky skříní v podkroví a nechte se inspirovat!
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama