Úvod > bydlení > Inspirujte se: Barva skříně v ložnici - ta správná vás uspí, nebo naopak naladí na partnera

Inspirujte se: Barva skříně v ložnici - ta správná vás uspí, nebo naopak naladí na partnera

Rubrika: Jak na barvy v interiéru    Vyšlo:
Autor:    Foto: Komandor.cz
Inspirujte se: Barva skříně v ložnici - ta správná vás uspí, nebo naopak naladí na partnera

Pravděpodobně si to neuvědomujete, ale barvy nás ovlivňují víc, než si myslíte. Mají vliv na naší náladu, na vnímání únavy i naši výřečnost. A nejinak je tomu i v ložnici, kde je jednou z dominant šatní skříň. V jaké ji pořídit barvě? Máme pro vás praktické tipy.
 
Říká se, že největší plochu v ložnici zabírá postel. Souhlasíme. Zároveň ale říkáme, že změnit barvu povlečení je otázka pár minut a několika stovek korun. Vestavěnou nebo klasickou šatní skříň tak snadno nevyměníte a její plocha je ve výsledku podobně prostorná, ne-li prostornější než v případě postele.
 
Proto byste při jejím nákupu, nebo renovaci neměli přemýšlet jen nad vnitřním uspořádáním, velikostí, nebo nad tím, jak se budou zavírat dveře, ale i nad barvou a celkově nad dekorem dveří, které jsou nejviditelnější částí.

fialová ložnice se skříní
Fialová v ložnici je prý skvělá volba. Stejně tak přírodní tóny na posuvných dveřích.

 

 

 

Do malé ložnice lesk a světlé barvy
 
Začneme ze široka. Ještě předtím, než začnete s výběrem vestavěné skříně do ložnice, pozorně si tuto místnost prohlédněte. Na jakou světovou stranu je situovaná? Jak je velká? Pokud máte ložnici orientovanou spíše na jih, můžete si dovolit i mírně chladnější barvy. Do už tak chladné ložnice orientované naopak na sever, ale vždy volte teplé odstíny. I v okamžiku, kdy je ložnice malá.
 
Barvy totiž mají vliv i na velikost místnosti. Do velké místnosti si můžete dovolit vestavěnou skříň v tmavé barvě – opticky její velikosti neublíží. Naopak do malého prostoru byste ale měli volit světlé barvy, které ložnici opticky zvětší. A skvělou volbou je i lesklý design dveří u vestavěné skříně – místnost se v něm bude částečně odrážet a i to ji opticky zvětší.


Občas není od věci se na jednobarevné provedení vykašlat a sáhnout třeba po originálním polepu na zeď.

 

 

 

Bílá – čistota, ale i nuda
 
Jednou z nejčastějších barev, která se v ložnici uplatňuje i na nábytku, je logicky bílá. Skvělá volba do malinkých prostor, barva, která evokuje čistotu, eleganci a sedne si s jakoukoli jinou barevnou kombinací. Zároveň ale i velká nuda, která nenadchne. A podle některých průzkumů je v bílé ložnici nuda i v partnerském životě.
 
Šedivá barva skříně? Uspí vás
 
Na šedivou barvu mají odborníci ambivalentní náhled. Na jednu stranu jde o barvu, která je elegantní, nerušivá, uklidňující a proto je to vhodná barva skříně do ložnice. Na stranu druhou je ale také nudná – a nudu přenáší i do partnerského života.
 
Podobné je to i s modrou a zelenou barvou – na straně jedné jde o barvy, které vás večer uklidní a perfektní naladí na kvalitní spánek, na straně druhé ale nepodpoří váš partnerský život.
 
Červená skříň? Ano, ale…
 
O červené barvě se často mluví v souvislosti s vášní, partnerstvím… Pro některé je červená barva až příliš agresívní. Na straně druhé ale není úplně špatnou volbou, pokud jde o barvu skříně v ložnici. Pokud ji použijete jako doplňkovou kontrastní barvu, dodáte své ložnici šmrnc, ale barva na skříni vás nebude rušit. Určitě se ale vyvarujte oranžové – ta sice podporuje komunikaci a chuť k jídlu, do ložnice je ale zcela nevhodná.

velká černá vestavěná skříň v ložnici
Černá vestavěná skříň se hodí spíše do velkých ložnic. Tady je to trochu na hraně.

 

 

 

Černá do ložnice? Proč ne?
 
Pokud je vaše ložnice dostatečně prostorná, můžete si do ní s klidným svědomím umístit skříň v černé barvě. Do menších prostor volte světlejší, přírodní odstíny, které také působí příjemně. Absolutním vítězem v soutěži barev je potom fialová – údajně působí uklidňujícím dojmem, ve fialových ložnicích se ale velmi dobře daří i partnerskému životu.
 
Pamatujte ale na jedno – žádná barva vám nepomůže, pokud si do ložnice nosíte mobilní telefony, tablety a notebooky – největší zabijáky kvalitního spánku, ale i partnerského života.


Málo místa? Pohrajte si s designem skříně? Dveře mohou být i s průhledy.

 

 

Doporučujeme článek: Kombinace barev v interiéru metodou ročních období


Mohlo by se hodit


reklama