Úvod > bydlení > Důležitým prvkem v kuchyni je osvětlení.

Důležitým prvkem v kuchyni je osvětlení.

Rubrika: Technika v bytě    Vyšlo:
Autor:    Foto: http://www.alfa-svitidla.cz/
Důležitým prvkem v kuchyni je osvětlení.

Přinášíme vám několik nápadů a rad, jak si na vaření a příjemné stolování posvítit.  

Kuchyně je ve většině domácností obvykle nejfrekventovanější místo, a to vyžaduje, aby jste na jedné straně dobře viděli na přípravu jídla, ale také aby jste měli k dispozici i správné odpočinkově-náladové osvětlení když dovaříte a budete společně jíst. V poslední době se kuchyni věnuje v tvorbě interiéru velká pozornost.
 
Sílí tendence, kdy kuchyně není jen místem pro přípravu jídla, ale stává se centrem domácnosti, protože moderním trendem je otevřená kuchyně propojená se zbytkem obytného prostoru. To pak vyžaduje věnovat velkou pozornost výběru svítidel a světelných zdrojů jak pro pracovní prostor kuchyně, tak i pro jídelnu propojenou s kuchyní.

 

 

 

Osvětlení nad pracovní desku.
 
Nejexponovanějším místem v kuchyni je pracovní deska. V moderní kuchyni je často řešena formou ostrůvku situovaného do prostoru, obvykle je zde integrované mycí a varné centrum s digestoří. Tento prostor bývá často nevhodně osvětlený, protože se spoléhá na centrální stropní svítidlo, které je i v případě přilehlého okna nedostačující. Nejpoužívanějšími svítidly jsou zářivky zabudované pod horní skříňky. Mají relativně nízkou spotřebu, dlouhou životnost a málo se zahřívají. 
 
Pro příjemnou pracovní pohodu je třeba dořešit také barvu světla. Nad pracovní desku je nejvíce vhodná neutrální bílá barva světla (4000K-4500K). Budoucnost však patří LED diodám, které mají oproti zářivkovým svítidlům vyšší životnost a jsou několikanásobně úspornější. Jejich životnost se nezkracuje ve vazbě na časté rozsvěcování a zhášení, což je nevýhodou zářivek.

 

 

 

 

Centrální osvětlení
 
Dříve se centrálnímu osvětlení přikládala větší důležitost, protože se považovalo za základní. Nyní se využívá kombinace lokálních svítidel pro jednotlivé sektory kuchyně. Pro centrální osvětlení je třeba zvolit stropní svítidlo větších rozměrů a s dostatečnou intenzitou světla-v případě vysokých stropů.
 
V místnostech se sníženým stropem se využívají zapuštěná bodová svítidla. I zde se doporučuje využití úsporných zdrojů, trendem jsou LED žárovky. Pokud chcete docílit stejné barvy světla jako u klasických žárovek, zvolte barvu světla teplou bílou (2700K-3000K).

 

 

 


Světelná pohoda u jídelního stolu
 
Svítidlo nad jídelním stolem musí dostatečně osvětlovat celou plochu stolu, zároveň by však nemělo oslňovat. Osvětlení stolu ovlivňuje i to, jak vnímáme servírovaný pokrm. U jídelního stolu dobře vyniknou závěsná stropní svítidla (nejlépe s nastavitelnou výškou).
 
Dolní okraj svítidla by měl být 60-70cm nad deskou stolu. Z hlediska použité barvy jsou vhodné teplejší až neutrální odstíny (2700-4500K), aby podávaná jídla vypadala přirozeně.

 

 


Výběr zdroje světla-žárovka, zářivka, LED dioda?
 
Z hlediska spotřeby elektrické energie a životnosti světelného zdroje jsou jednoznačně nejvýhodnější LED diody. V porovnání s klasickými žárovkami s životností okolo 1 000 hodin mají úsporné žárovky životnost okolo 10 000 hodin  a LED zdroje 30 000-50 000 hodin.
 
Z pohledu úspory energie mají úsporné zářivky až o 80% nižší spotřebu než klasické žárovky, budoucnost však patří LED diodám, které jsou až 10x úspornější než klasické žárovky. LED žárovky mají na rozdíl od úsporných zářivek okamžitý start, k dosažení maximálního jasu jim stačí 0,2 sekundy.
 
Nevýhodou je vyšší pořizovací cena, která však vzhledem k rychlosti technologického vývoje a velké konkurence na trhu stále klesá, a tak návratnost nákladu za LED osvětlení je nyní v řádu několika měsíců.
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama