Úvod > bydlení > Stropní světla - průvodci do tmy

Stropní světla - průvodci do tmy

Rubrika: Technika v bytě    Vyšlo:
Autor:    Foto: Alfa svítidla
Stropní světla - průvodci do tmy

Zvolit správné osvětlení neznamená jen vybírat mezi nespočetným množstvím krásných lustrů, lamp, nástěnných svítidel a dalších zdrojů světla. Stejně důležité jako design daného svítidla je jeho umístění – na podlaze, stěně, nočním stolku a především na stropě. Dnes vám představíme poslední trendy v oblasti stropních svítidel, jejich rozmístění, ve volbě intenzity světla nebo konkrétních světelných zdrojů.

stropní svítidla

 

 

 

Závěsná stropní svítidla – lustry.
 
Současná závěsná svítidla bývají svým vzhledem odlišná od klasických, několikaramenných a bohatě zdobených lustrů-je u nich preferována funkčnost a jednoduchá elegance.
 
Najdou se však i svítidla, která jsou blízká lustrům z dob vašich babiček. Tvary těchto svítidel bývají podobně rozmanité, mají však čisté linie bez zbytečných kudrlinek a místo těžkých barevných kovů a silného skla jsou na jejich výrobu používány současné moderní materiály-plast, nerez, dřevo nebo dokonce papír.
 
Pro většinu závěsných stropních svítidel je společné to, že slouží jako centrální osvětlení, která má zabezpečit především to, aby se v místnosti dalo bezpečně a jistě pohybovat. Nezbytnou funkcí závěsného stropního svítidla je funkce estetická - závěsný lustr je často dominantou interiéru. Proto bychom měli dbát na velikost svítidla - mělo by být přímo úměrné rozloze pokoje. Příliš velké svítidlo může působit těžkopádně, i když má elegantní a jednoduchý tvar.
 
Při volbě svítidla berte ohled na to, jak dlouhou dobu jste ochotni věnovat údržbě - nejlepší v tomto ohledu jsou hladké povrchy bez zbytečných ozdob, které stačí otřít suchým hadrem nebo prachovkou. Ideální jsou jednoduchá plastová, skleněná nebo kovová svítidla.
 
Důležitá je výška závěsu-samozřejmostí je, aby pod svítidlem prošel nejvyšší člen domácnosti. Jednoduchá zásada pro správnou volbu délky stropního závěsného svítidla je nikdy nezavěšovat lustr níž než je nejvyšší bod dveřního rámu pokoje. Výjimkou v tomto ohledu jsou stropní závěsná svítidla do jídelny. Nad jídelním stolem by měl být lustr co nejníže, nesmí však překážet lidem sedícím spolu u stolu.

Interiérová svítidla

 

 

 

Zapuštěná nebo přisazená stropní svítidla ?
 
Oba druhy jsou vhodné do prostorů s nižším stropem-chodby, předsíně, pokoje především v bytových domech, ale i velké společenské místnosti se sníženým stropem. Vaše rozhodnutí, kterou variantu zvolíte, je ovlivněno jak vašim estetickým cítěním, tak i tím, zda očekáváte světlo, které je vyzařováno bodově, nebo spíš preferujete prostorové rozptýlení světla.   
 
Zapuštěná stropní svítidla vyzařují světlo bodově, neosvětlují strop.  Přisazená stropní světla opticky zvětšují prostor, protože často svítí i do stran, případně osvětlují i strop.
 
Nepsaným pravidlem pro rozmístění zapuštěných nebo přisazených svítidel na stropě místnosti je to, že první a hlavní svítidlo umístníme nad bod zájmu nebo do středu osvětlované místnosti. Další světla rozdělte pravidelně tak, aby svítidla byla od sebe stejně vzdálena. Pomůckou může být zkušenost, že výška místnosti dělena dvěma je ideální vzdáleností mezi jednotlivými svítidly. Aby nevznikaly tmavé stíny a kouty nemontujte svítidla méně než metr od rohu místnosti.
 
Moderní trendy v této oblasti jsou jak jednoduchá svítidla zapuštěná do stropního podhledu, tak různá přisazená svítidla především ze skla či plastu. Častou volbou jsou bodová svítidla na rampě s různým počtem zdrojů světla a s možností nasměrování ramen podle potřeby uživatele.
 
V moderních jednoduchých interiérech jsou často využívány lištové či kolejnicové systémy osazené variabilně volitelnými svítidly

Bodová svítidla

 

 

 

Jaký zdroj světla použít?
 
Z hlediska energetické náročnosti jsou posledním trendem LED žárovky (LED diody) nebo úsporné žárovky. Oproti klasickým či halogenovým žárovkám mají několikanásobně nižší spotřebu při výrazně vyšší životnosti.
 
Životnost žárovek:
 
1000 hod. - klasická žárovka
2000-3000 hod. - halogenová žárovka
6000-10000 hod. - úsporná žárovka
25000-45000 hod. - LED žárovka
 
V hlavním obytném prostoru a v ložnici je nejlepší volbou LED žárovka nebo úsporná žárovka v teplé barvě světla (2700-3000K)- navodí příjemnou atmosféru. Pro intimnější atmosféru je možno využít regulaci pomocí stmívače, k tomu je však třeba zvolit vhodnou LED žárovku.
 
Jako hlavní zdroj světla v kuchyni a v jídelně dobře využijete LED žárovky nebo úsporné žárovky v neutrálním odstínu světla (4000-4500K), protože tato barva věrně nasvětluje zpracovávané a konzumované potraviny.
 
Na chodbách a v předsíních se nejvíce  hodí LED diody a úsporné žárovky, jejich barvu si každý přizpůsobí svým představám a náladě interiéru, avšak doporučuje se dodržet pravidlo. aby celý byt či dům byl osvětlen maximálně dvěma světelnými odstíny.
 
LED žárovkám dejte přednost tam, kde potřebujete dlouhodobé svícení a rychlý náběh na plný světelný výkon.
 
Vhodná barva světla:  
 
je udávána v Kelvinech (K)
2700-3500 K        teplá barva světla – obývací pokoje, ložnice,…
4000-4500 K        neutrální barva světla – jídelny, kuchyně,…
6000-6500 K        studená barva světla – místnosti pro studium, kanceláře, ateliéry,…

LED
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama