Úvod > bydlení > Sázka na kvalitu a instinkt

Sázka na kvalitu a instinkt

Rubrika: Design    Vyšlo:
Publikováno v titulu Domov | Ročník 2006 Číslo 2
Autor:    foto Marie Votavová
Sázka na kvalitu a instinkt

Restaurace, kam jsme tentokrát přišli za inspirací, vznikla mezi holými stěnami. Její majitel s architektem od počátku věděli, že nechtějí žádný křiklavý fast food, ale čistý interiér, v němž se bude příjemně sedět.

Koktejlový bar Mirage najdete v novostavbě na náměstí 14. října v Praze 5 a vznikl před dvěma roky. „Návrh interiéru je z pera mého kamaráda - architekta Petra Šulce. Nechtěli jsme standardní restauraci, kde převládají červené nebo růžové odstíny podporující chuť k jídlu, ani vysloveně designově pojatý prostor. Záměr byl, aby interiér byl čistý a jednoduchý," shrnuje původní myšlenku majitel Mirage Hanuš Moravec.

ČISTÉ PŘÍJEMNO
To se už na první pohled podařilo. Prostor opravdu působí čistě a tím i klidně a příjemně. Určitý dojem strohosti navíc podporují betonové odlitky na zdi a nad barem, které byly zvoleny jako dekorativní prvek. Při vstupu máte zároveň pocit, že přicházíte do „lepšího" podniku, přestože ceny jsou na koktejlový bar standardní. Toto zdání podporuje kvalita na každém kroku - kombinace nerezu, dřeva a pravé kůže. „Kvalita materiálů byla také záměrem. Židle, které jsme přivezli z Německa, byly potažené pouze koženkou, nechali jsme je u nás znovu potáhnout pravou kůží," podotýká Hanuš Moravec. Pravá kůže je použita i na zdech. Polstrování v některých částech restaurace má ale pouze dekorativní funkci - vytváří dojem odděleného prostoru, jakýchsi zateplených salónků.

KŘIŠŤÁL KONTRA BETON
Na podlaze je použita průmyslová mozaika z exotického dřeva, která se musela při pokládání řezat kousek po kousku napůl, a to kvůli řešení prostoru u vchodu. Zajímavé je i osvětlení. „Když jsem viděl v návrhu, že by mezi betonové zdi měl přijít křišťálový lustr, trochu jsem se lekl, ale nakonec to byla správná volba," říká majitel. S křišťálem kontrastuje i průmyslový strop, na němž je zcela odkrytý systém vzduchotechniky. Skvěle je také v interiéru využit „zrcadlový trik", obrovské zrcadlo přes jednu celou stěnu prostor zvětšuje a nezřídka se prý stává, že až samotná zeď zastaví příchozího, který by rád seděl „za zrcadlem".
Co v Mirage zaujme i hosta, který nezkoumá, na čem a kde sedí, jsou dva umělecké artefakty (sochy) - železné prase na baru a pes ze stejného materiálu v okně. Jak vznikly? „Jezdím ve volném čase na motorce a kamarádi v dílně tohle vyrobili z nejrůznějších náhradních dílů. Velmi často chtějí sochy lidé koupit. Jsou ovšem neprodejné," zdůrazňuje pan Moravec. Do Mirage prý už patří.

Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama