Úvod > bydlení > Koupelna jako na dlani

Koupelna jako na dlani

Rubrika: Koupelna    Vyšlo:
Publikováno v titulu Domov | Ročník 2006 Číslo 2
Autor:    foto archiv firem
Koupelna jako na dlani

Současným trendem je sice prostorná koupelna, ale její malý protějšek se stejně stále snaží vystoupit z jejího stínu. Zařídit si ji můžeme vlastně úplně stejně, jen v menším měřítku. Chtě nechtě v malé koupelně už každý z nás svoji denní půlhodinku hygieny prožil. Ať už v paneláku, v malometrážním bytě v novostavbě nebo v rodinném domě, kde bývá více koupelen a jedna z nich je právě ta malá -jedna pro hosty, druhá pro rodinu.

MALÝ DESIGN
Představitelé světových designérských firem oslovují známé i mladé designéry, aby vytvořili nové sestavy právě do malých koupelen. I většina našich výrobců sanitární techniky a keramiky takové vybavení nabízí, a může se vejít i na miniaturní 2 m2. Při zařizování takových prostorů je rozhodně užitečné nechat si poradit v koupelnových studiích. I malá koupelna tak bude splňovat všechno, co od ní očekáváte, může mít styl i být propracovaná. Současné série většinou nabízejí řady umyvadel, klozetů a bidetů včetně nábytku, doplňků a výklopných zrcadel. Záleží už jen na vás, jakou velikost, tvar a typ si vyberete.

DODRŽUJTE ODSTUP
Takový drobeček, v kterém se nemůžete pohodlně svléknout, když se otočíte, zavadíte o umyvadlo, nám moc neposlouží. Už při samotném budování je třeba pamatovat na funkční plochy okolo zařizovacích předmětů. Před umyvadlem, záchodovou mísou (bidetem) a sprchovým koutem byste měli mít volný prostor alespoň 50 cm, před vanou 85 cm, umývátku a záchodu stačí 30-35 cm.

CACHTÁNÍ ZA KAŽDOU CENU
Umyvadlo, koupelnový nábytek a zrcadlo je možné spojit do umyvadlových panelů či pultů, které se hodí i do prostorově menších koupelen. Místo samozřejmě šetří rohová umyvadla (i trojúhelníkového tvaru) a umývátka, ta ale nenabízejí dokonalý mycí komfort. Velmi praktická je speciální armatura integrovaná přímo do zrcadla, která nevyžaduje montáž do stěny a šetří místo na umyvadle.
V malých koupelnách je vhodné mít buď vanu, nebo sprchovací kout, ten pak nejlépe rohový s čtvrtkruhovým půdorysem. Výborným řešením je sedací vana nebo mini-vana, kterou dobře využijeme i ke koupání dětí. Pokud si pořídíme malou vanu se sprchovým závěsem nebo skládacím či posuvným paravá-nem, případně rohovou, která vyhovuje asymetrickým řešením, stačí jen uchytit sprchu na stěnu, a máme i sprchový kout. U úzkých van je vhodnější umístit baterii k výtoku, abychom do ní nenaráželi.

I BIDET SE VEJDE
Tématem číslo jedna bývá záchod v koupelně. Nezapomeňte, že normy toto spojení dovolují jen v menších bytech, v těch větších je nutné si uvědomit, že ho pohodlně zvládne nanejvýš tříčlenná domácnost. Příznivci bidetů pak uvítají specialitu na trhu - klozet spojený s bidetem v jednom kuse keramiky. Místo samozřejmě nejvíc šetří výrobek budoucnosti - kombinace klozetu a výjimečně chytrého bidetu s přídavným programovatelným zařízením, které se vysouvá ze sedátka nebo keramické části v podobě výsuvné trysky a fénu.

UKLÁDÁME I ATYPICKY
Zbývá nábytek. Skladebný nebo vyrobený na míru by měl dokázat vyplnit jakýkoli volný prostor. Využijte i netypická místa pod stropem nebo kolem zárubní dveří. Skříňky i police bývají většinou mělké, šetří prostor. Pokud nemáte místo na postranní skříňky vedle umyvadla, zkuste postranní rohové. Jinak musí stačit ta pod umyvadlo, třeba s praktickým výsuvným kontejnerem nebo přímo model na kolečkách. Kdo bude už při stavbě koupelny pamatovat na vhodně umístěné niky, uloží drobnosti prakticky „do hloubky". Stejně dobře jde nechat v obezdívce vany mělký prostor hned nad podlahou, z něhož můžete udělat odkládací prostor s dvířky nebo závěsem. Využít byste měli i takové detaily, jako neviditelné skleněné poličky nebo zásobníky na toaletní papír.

MÉNĚ JE VÍCE
Nesnažte se umístit do koupelny co nejvíc věcí. Do prostoru 2 x 2 m se při troše snahy vejde rohová vana, dvě umyvadla, záchod i pračka prakticky zabudovaná do odkládacího prostoru. Podstatné centimetry rozhodně ušetří toaleta a umyvadlo nebo sprchový kout umístěné diagonálně. Za mísou tak můžete vybudovat příčku přes roh místnosti a do dutiny umístit technologii úsporného splachování, případně další úložné prostory. Nezapomeňte, že stejně jako zrcadlový obklad stěn a okno, tak i světlé barvy, drobnější dekor a vodorovné pruhy prostor opticky zvětšují.
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama