Úvod > bydlení > Příjemné prostředí v kanceláři? Jde to!

Příjemné prostředí v kanceláři? Jde to!

Rubrika: Interier    Vyšlo:
Autor:    Foto: Toka.cz
Příjemné prostředí v kanceláři? Jde to!

Kancelář je místo, kde mnozí z nás tráví převážnou většinu své pracovní doby. Aby se nám lépe pracovalo, potřebujeme se zde cítit dobře a nestísněně. A toho jsou si vědomy i firmy, které se čím dál více snaží vytvořit pro své zaměstnance pěkné pracovní prostředí.
 
I v této oblasti jsou patrné trendy, jako jsou živé rostlinné stěny, tmavé odstíny či rozdělení na speciální zóny. Přiblížíme vám je v dnešním článku.
 
Zdraví zaměstnanců
 
Důležitým předpokladem pro dobré fungování firmy jsou její zaměstnanci, kteří ke své práci potřebují i dobrou zdravotní kondici. Zaměstnavatelé se proto snaží o svůj personál pečovat formou nejrůznějších benefitů, jako jsou nabídky sportovních aktivit nebo vybavení samotných kanceláří.
 
Stále běžnějším vybavením se tedy stávají například polohovatelné stoly, které si může každý pracovník přizpůsobit své výšce a svým potřebám. Stůl lze nastavit do různé výšky, takže je možné pracovat vsedě i vestoje. Střídání těchto poloh snižuje riziko bolavých zad a špatného držení těla, které s sebou sedavé zaměstnání přináší.
 
Pro lidské zdraví i psychiku je potřeba také dostatečný přísun denního světla. Podle Tomáše Kratochvíla ze společnosti Toka, která se zabývá designem kanceláří, jsou aktuálním trendem velké prosklené fasády kancelářských budov. V takovém případě je ale potřeba myslet i na zabránění prostupu tepla dovnitř budovy.
 
„Velmi účinným řešením jsou v tomto případě venkovní žaluzie, které zadrží až 94 % tepelné energie ještě před vstupem do místnosti. V případě velkých prosklených open-space kanceláří tak nedochází k přehřívání interiéru. Naopak se v něm udržuje příjemná pokojová teplota,“ doporučuje Lubomír Valenta ze společnosti Lomax, která se na tuzemském trhu specializuje mimo jiné i na produkci stínicí techniky.

 

 

Dotek přírody
 
Protože zaměstnanci tráví mnohem více času v kanceláři než venku v přírodě, snaží se firmy vnést do pracovního prostředí co nejvíce přírodních prvků. Začalo to používáním dřeva v interiérech, nyní jsou trendem tzv. živé zdi neboli rostlinné stěny.
 
Tyto stěny obsahují v ideálním případě hned několik druhů rostlin, jež jsou navíc barevně odlišné. Každá stěna se tak stává dominantním prvkem každé kanceláře a je příjemným místem pro všechny pracovníky. Navíc velký počet rostlin zlepšuje kvalitu a čistotu vzduchu, a může tím zároveň přispívat k produktivitě zaměstnanců.
 
Dokonce se objevují i stěny, které kromě okrasných rostlin mají zakomponované i některé druhy salátů, které si mohou zaměstnanci utrhnout a zkonzumovat. To zní dobře, viďte?


Víceúčelové pracovní místo
 
V moderních kancelářích nemá pracovní místo sloužit pouze k jednomu účelu. Zaměstnanec na něm tráví spoustu času, potřebuje mít neustále nabitý mobilní telefon, aby mohl být na příjmu, což znamená každodenní nabíjení. Aby se nám pod nohama nepovalovaly prodlužovací kabely, jsou do pracovních stolů zabudovávány elektrické zásuvky. Často zde najedeme i zástrčky pro USB kabely.
 
Nejmodernějším a velmi komfortním je pak bezdrátové nabíjení mobilních telefonů, které výrobci kancelářského nábytku ve své výrobě zohledňují a přímo do pracovních stolů zabudovávají dobíjecí stanice. Na hladké desce stolu jsou tyto stanice designově zajímavé, a navíc odpadá potřeba neustálého hledání nabíjecích kabelů, které musíme přenášet mezi domovem a prací.

 

 

Rozdělení pracovního prostředí podle míry hluku
 
Každému zaměstnání a zaměstnancům prospívá něco jiného. Někde je potřeba k práci klid a soustředění, jinde prospívá open-space kancelář, kde mohou zaměstnanci navzájem komunikovat a vymýšlet společně nová řešení. V současné době je trendem kombinace obojího. Některé firmy přichází s řešením soukromí i v open-space kanceláři.
 
Loni byly hitem speciální látkové kabiny, které na klidném místě umožňovaly pracovníkům dostatek soukromí, letos vedou takzvané zóny. To znamená, že se kancelář rozdělí na několik oblastí, kterými mohou být místnosti nebo celá patra. Pro každou takovou zónu je předem určena intenzita hluku. V hlučné zóně mohou zaměstnanci společně vymýšlet nápady, v další zóně mohou odpočívat nebo vést běžnou komunikaci s ostatními.
 
Důležitá je i zóna s absolutním klidem, kde je prostor pro samotnou realizaci dané práce při maximální koncentraci. „Zónové rozdělení kanceláře dle funkce a zaměření je velmi účinné. Pracovní prostředí musí akceptovat jednotlivce a umožnit variabilitu jeho pracovního prostoru.
 
Uniformita kancelářských míst je pomalu na ústupu, směřování inklinuje k domáčtějšímu interiéru,“ říká Tomáš Kratochvíl. S jeho slovy souhlasí i interiéroví designéři. „Zónování kanceláře nahrazuje klasický open-space. Jednotlivé zóny přitom mívají často hravé koncepty, ať už se jedná o vtipné grafiky na zdech, nebo například rádoby hřiště pro dospělé,“ doplňuje architektka Lena Trpělková.
 
V módě je černá a šedá
 
Stejně jako v oblékání se i v kancelářských trendech některé dříve potlačené prvky vracejí. A to platí i pro barvy. Kancelářím dlouho vévodila bílá, která je symbolem čistoty, nyní dominují spíše barvy z opačného spektra-černá a šedá. Souvisí to i se snahou firem vytvářet zaměstnancům méně formální prostředí, aby více než práci připomínalo domov.
 
V kancelářích se objevují tmavé stoly, židle, skříně v kombinacích černých a šedých odstínů, oblíbená je barva dřevěného uhlí.

 

 

Co říkáte, který z těchto trendů byste ve svém zaměstnání ocenili nejvíce? Nebo už některý u Vás v práci máte? Za nás vedou živé stěny a polohovatelný pracovní stůl. Není nad to, když Vás po práci nebolí záda z celodenního hrbení a potěšit se pohledem na udržované květiny, nebo si jen tak na chvíli zavřít oči a nadechnout se v jejich blízkosti, rozhodně není k zahození.
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama