Úvod > bydlení > Chytrá domácnost uspoří peníze, už jste o ní slyšeli?

Chytrá domácnost uspoří peníze, už jste o ní slyšeli?

Rubrika: Technika v bytě    Vyšlo:
Autor:    Foto: archiv firem
Chytrá domácnost uspoří peníze, už jste o ní slyšeli?

Pokud patříte k těm, kteří se snaží nejen přes zimu co nejvíce hlídat spotřebu energií na svícení a vytápění, počítají ceny a napomínají ostatní členy rodiny, aby po sobě zhasínali, mohl by Vás zaujmout dnešní článek. Je totiž o chytré domácnosti, což je v podstatě umělá inteligence, která umí spotřeby energií řídit a hlídat za Vás. Navíc Vám náklady sníží na minimum.

 

 

Že jste o tom ještě neslyšeli? Chytrá domácnost je bezdrátový systém, na který lze připojit prakticky každý elektronický přístroj v domě. Tento systém pak bez našeho zásahu sám reguluje množství energie, jedná se vlastně o automatické ovládání a sledování stavů.
 
Díky schopnosti chytré domácnosti ušetřit až 30 % výdajů, její obliba rok od roku roste. Jen v Evropě se jejich počet od roku 2014 více než ztrojnásobil. A právě v nadcházejícím zimním období jejich výhody ještě vyniknou, a to díky značným úsporám na vytápění. K chytré domácnosti lze totiž připojit i elektrické topení, solární či rekuperační systém.
 
Chytrá domácnost sama pozná, jaká varianta vytápění je v daný moment pro Váš domov nejvýhodnější. „U vytápění s efektivní regulací tepla lze ušetřit až 30 % celkových nákladů. Úspory ale mohou být ještě vyšší. Vše se odvíjí od míry propojení a spolupráce různých spotřebičů a zařízení v chytré domácnosti,“ řekl předseda představenstva Asociace chytrého bydlení Jiří Konečný.
 
Na systém můžete připojit i elektricky ovládané žaluzie, které se mohou během dne zatahovat a vytahovat v závislosti na proměnlivosti počasí. „Pokud se původně zatažená obloha vyjasní, systém vše pozná a přizpůsobí tomu i způsob vytápění. Vypne centrální topení, vytáhne žaluzie nahoru a pustí dovnitř sluneční svit, který místnost prohřeje, aniž by se to později odrazilo ve vyúčtování za vytápění,“ říká Lubomír Valenta ze společnosti Lomax, která se zabývá produkcí stínicí techniky.

 

 

Pokud nechcete vše ponechávat pouze automatickém systému umělé inteligence, existuje řešení v podobě ručního ovládání chytré domácnosti. To však neznamená, že byste museli systém ovládat pouze z domova. Ovládání je možné i na dálku, ať už pomocí chytrého telefonu, počítače, nebo tabletu.
 
„V současnosti je mezi uživateli z hlediska ovládání nejvíce preferovaný telefon a tablet,“ uvedl Jiří Konečný. V praxi to znamená, že pokud ráno prší a během dne se vyjasní, může uživatel potřebné funkce změnit v aplikaci na svém chytrém telefonu. Například to výše zmíněné vytažení žaluzií a úprava způsobu vytápění.
 
Podle odborníků je ale přeci jen lepší, nechat ovládání na systému. To znamená zadat základní nastavení ihned po připojení elektrických přístrojů, jako je ideální teplota v každé místnosti.
 
„Uživatel už nemusí chodit od jednoho pokoje k druhému, otáčet hlavicí u topení a upravovat teplotu v místnosti ručně dle toho, kdy hodlá místnost využít. V případě inteligentní domácnosti si navolí pro každou místnost požadovanou optimální teplotu v požadovaném čase, například nižší v ložnici nebo vyšší v koupelně. Nižší teplotu je pak dobré nastavit i na dobu, kdy uživatel nehodlá místnost využívat, typicky kdy je kupříkladu v práci. O její udržování se pak už postará automatický systém tak, aby náklady na vytápění byly co nejmenší. Zároveň je možné nastavit například vypnutí topení v momentu, kdy je v místnosti otevřené okno,“ sdělil Ivo Winkler, vedoucí technického oddělení společnosti Enbra, která se zabývá prodejem, instalací a servisem otopné techniky.

 

 

Velmi praktická je chytrá domácnost, když odjedeme na dovolenou. Obzvláště teď v zimě se nevyplatí vytápět prázdný dům, ale přijet do chladných zatemněných místností také není příjemné. Pokud však propojíte vytápění s umělou inteligencí, můžete si přímo z Vaší dovolené ovládat vytápění i žaluzie, což jednak zvenku budí dojem, že dům není prázdný, a pak Vám to umožní zapnout topení na požadovanou teplotu těsně před vaším příjezdem, takže nebudete zbytečně vydávat peníze.
 
„Napojení na chytrou domácnost umožňuje také nastavení průběžného vytahování a stahování žaluzií či rolet během dlouhodobé nepřítomnosti uživatele v interiéru. Tento prvek tak odradí potenciální zloděje, když dává zdání, že se v interiéru stále někdo nachází,“ dodává Lubomír Valenta.
 
A aby toho nebylo málo, chytrá domácnost umí řídit i svícení v domě. Zapomínání rozsvícených světel je častým neduhem, kvůli kterému výdaje za energie rostou. Pokud však na chytrou domácnost napojíte i světla, můžete si být jistí, že se v místnosti bude svítit pouze v případě, že v ní někdo bude. Systém je vybaven umělými čidly, která monitorují osoby pohybující se v domácnosti. Jakmile čidla zaznamenají, že uživatel daný prostor opustil, samy zhasnou.
 
Veškerá napojení a stav domácnosti můžete sledovat na jedné obrazovce, pokud by se tedy přeci jen stalo, že nemáte naprogramovaná čidla a světlo v některé z místností svítí zbytečně, můžete je zhasnout prostřednictvím telefonu alespoň na dálku.
 
To je věc, co říkáte? Chytrá domácnost, to je moderní bydlení šetrné k našim peněženkám i životnímu prostředí. Za nás tedy jednoznačně palec nahoru!
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama