Úvod > bydlení > Odhad ceny nemovitosti – kdo, kdy a jak?

Odhad ceny nemovitosti – kdo, kdy a jak?

Rubrika: Interier    Vyšlo:
Autor:    Foto: Depositphotos
Odhad ceny nemovitosti – kdo, kdy a jak?

Potřebujete vědět, za kolik můžete prodat váš byt nebo jakou hodnotu má dům při dědickém řízení? Stačí se obrátit na správného odborníka, který odhad nemovitosti provede. Který odborník ale určí jakou cenu? Připravili jsme pro vás přehled typů odhadů cen a poradíme, na koho se v dané situaci obrátit.

Odhad ceny nemovitosti

 

 

Kdy vůbec potřebuji odhad nemovitosti?
 
Odhady cen nemovitostí potřebujete v různých případech. Odhad ceny bytu či domu budete potřebovat pro banku na získání hypotéky, při dědickém řízení, při rozvodovém řízení, pro finanční úřad k zaplacení daní a v neposlední řadě při prodeji. V některých případech je nutné mít znalecký posudek o ceně, někdy vám bude stačit odhad od profesionálního realitního makléře.

Interiér nemovitosti

 

 

Jaké typy odhadů cen existují?
 
1 Odhad nemovitosti pro banku
 
Žádáte-li o hypotéku, banka bude potřebovat znalecký posudek o výši zástavní hodnoty dané nemovitosti. Ten vypracuje smluvní znalec banky a většina  bank poskytuje tuto službu zdarma. Bankovní odhad ceny je zpravidla o 10 % - 20 % nižší než je kupní cena nemovitosti. To slouží bance jako pojistka v případě, že nebudete hypotéku včas a řádně splácet a banka bude nucena vaši nemovitost prodat.
 
2 Znalecký posudek od soudního znalce
 
V některých případech stát nařizuje zpracování znaleckého posudku od soudního znalce. Soudním znalcem může být jedině osoba jmenovaná soudem nebo Ministerstvem financí. Znalecký posudek o nemovitosti slouží při různých sporech (rozvodové řízení, exekuce, insolvenční řízení, rozvod, majetkové spory) či finančnímu úřadu. Znalecký odhad nemovitosti se ale výrazně liší od tržní ceny.
 
Posuzuje totiž jiné záležitosti než tržní odhad a výsledná cena může být výrazně nižší než cena tržní. Cena za znalecký posudek se liší dle obtížnosti, u bytů se pohybuje od 2 800 do 4 000 Kč, u domů od 5 500 do 7 000 Kč. Každý soudní znalec má svůj oficiální ceník odhadu ceny nemovitosti.
 
3 Prodejní cena nemovitosti
 
Při prodeji potřebujete znát reálnou tržní cenu. Odhad tržní ceny se od znaleckého posudku může výrazně lišit, protože znalecký odhad nemovitosti zohledňuje pouze velikost nemovitosti a její stav, zatímco tržní cena zohledňuje veškeré aspekty nemovitosti.. Je to nejen stav nemovitosti, její velikost či dispozice, ale také lokalita, dostupnost služeb v okolí či dopravní situace.

Kalkulace odhadu nemovitosti

 

 

Kolik za zpracování odhadu nemovitosti zaplatíte?
 
Ceny odhadů nemovitostí se liší dle jednotlivých typů odhadců a účelu. Cena ocenění nemovitosti pro daňové účely či pro dědické řízení, které vyžadují znalecký posudek, je nejvyšší a už výše jsme uváděli, že se pohybuje od 2 800 do 7 000 Kč.
 
Odhad nemovitosti kvůli hypotéce naopak většina bank provádí zdarma s využitím jejich odborného odhadce. Také cena ocenění nemovitosti při prodeji se může lišit vzhledem k tomu, s kým budete na jejím určení spolupracovat.
 
Realitní kanceláře a makléři odhady provádějí většinou zdarma, zatímco soudní znalci či odborní odhadci si účtují často i vyšší částky.


Mohlo by se hodit


reklama